Extraliga mužů má za sebou základní část! Ústí udrželo na jaře neporazitelnost, Pardubice se radovaly ze šestnácti branek

Základní část CROSSDOCK Extraligy je u konce. Hostivař v závěrečném utkání prohrála s Ústím, které je jako jediné v jarní části neporažené. Dvě výhry si o víkendu zapsal i Letohrad, Pardubice porazily Prachatice rozdílem šestnácti gólů. Pro čtyři týmy sezóna končí, úspěšně se rozloučila jen Plzeň.

Sobota 13. dubna 2024 - 21. kolo

HBC Hostivař vs. HBC Hradec Králové 1988 8:2 (2:0, 4:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 9. J. Vaniš (Smola, Diviš), 10. Diviš (Smola, J. Vaniš), 17. Hrabár (Čejka, J. Vaniš), 26. Hradil (Kočka, Taufer), 29. Čejka (J. Vaniš, Lehner), 29. Hradil (Kočka, Taufer), 35. Kucharčík (Taufer, D. Vaniš), 44. Kucharčík (Kočka, J. Vaniš) – 28. Jiřík (D. Černý, Paukrt), 36. Palán (Paukrt, L. Černý).

Střely: 37:24, vyloučení: 5:1, přesilovky: 1:5, využití: 0:1, oslabení: 1:0, diváků: 88.

Hostivař už měla před utkáním s Hradcem Králové jisté vítězství v základní části, ale v této sezóně ještě bojovala o rekord v počtu získaných bodů. Hradečtí hráči se snažili udržet deváté místo, to jim ale domácí komplikovali a už v první třetině odskočili na rozdíl dvou branek po trefách Jiřího Vaniše a Jana Diviše. Na ně navázali v další části Jiří Hrabár a v premiérovém utkání v Extralize Filip Hradil. Vyloučení domácích pak potrestal Tomáš Jiřík a na to v další minutě rychle odpověděl Jan Čejka. Po sedmnácti vteřinách se už druhým gólem blýskl Hradil a ve třetí části ještě dvě trefy zaznamenal Samuel Kucharčík. Hosté skóre upravili jen gólem Štěpána Palána a vraceli se s prohrou.

HBC Plzeň vs. HBC Kladno 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 2. Švarc, 29. Lokajíček (Švarc, Vobruba) – 28. Král (Adam).

Plzeňští hráči odehráli proti Hradci Králové poslední utkání v letošní sezóně, snažili se ale o lepší umístění. Do zápasu vstoupili skvěle a už ve druhé minutě využil přesilovou hru Marek Švarc. Hosté na to zareagovali až ke konci druhé části, poté se postupně dvakrát otvírala vrátka na jejich trestnou lavici a v další minutě měli po trefě Víta Lokajíčka ve dvojnásobné početní výhodě Plzeňští vedení zpět. Těsný náskok už mečouni udrželi, nenavýšili ho ani ve dvou nařízených trestných stříleních. Plzeň tak končí sezónu vítězně, Kladno si před play off zapisuje těsnou porážku.

Elba DDM Ústí nad Labem vs. HBC Svítkov Stars Pardubice 4:1 (0:0, 3:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 16. Kapusta (Čermák, Popluhar), 26. Stupka (Čermák), 27. Tomáš (Stupka, Michajličenko), 43. Tomáš (Krajíček, Stupka) – 41. Bláha (Kaštánek).

V jarní části zatím neporažené Ústí bojovalo o důležité body pro druhé místo v utkání proti Svítkovu. První třetina žádný gól nenabídla, ale 53 vteřin po začátku druhé části už otevřel skóre Tomáš Kapusta. Na něj navázal ve dvojnásobné přesilové hře Martin Stupka, po něm Jiří Tomáš. Necelých pět minut před koncem základní hrací doby dal hostům ještě naději Matyáš Bláha, ale poté už svítkovští hráči domácího brankáře nepřekonali. Naopak do prázdné klece ještě dostal míček do Tomáš a ústečtí hráči byli pořád stoprocentní.

HBC Pardubice vs. HBC Prachatice 16:0 (4:0, 5:0, 7:0)

Branky a nahrávky: 3. Förstl (Licek, Krejčí), 5. Licek (Krejčí, Förstl), 8. Langr (Bílý, Zajíček), 10. Bílý (Zajíček, Třináctý), 23. Mikula (Strouhal, Langr), 26. Bílý (Zajíček), 27. Bílý (Zajíček, Langr), 27. Licek (Krejčí, Förstl), 28. Kupka (Školoudík), 32. Krejčí (Förstl), 34. Bílý (Mikula), 35. Förstl (Krejčí), 36. Remač (Hlaváček, Bílý), 38. Langr (Zajíček, Bílý), 42. Mikula (Strouhal, Bílý), 44. Bílý (Hlaváček).

Pardubice v posledním utkání základní části přivítaly Prachatice, které po sezóně sestoupí do 1. Ligy. V závěru sezóny ještě chtěly uspět, ale ve východních Čechách se jim to nedařilo a už po první třetině prohrávaly o čtyři góly. Domácí prachatické hráče výrazně přestříleli a ve druhé třetině přidali na své konto pět branek. To ještě nebylo všechno, rozjeté Pardubice pokračovaly v brankostroji a ještě síť rozvolnily sedmkrát. Před vyřazovacími boji tak vyhrály rozdílem šestnácti branek a významně k tomu přispěl pěti góly a čtyřmi asistencemi Jan Bílý, čisté konto vychytal Jakub Třináctý.

SK Hokejbal Letohrad vs. HbK Karviná 5:0 (0:0, 0:0, 5:0)

Branky a nahrávky: 31. Macháček (Halbrštát, Krejsa), 39. Macháček (Halbrštát), 43. Lajčiak (Vodvárka), 44. Macháček (Halbrštát, Lux), 45. Macháček (Lux, Halbrštát).

K závěrečnému zápasu základní části vyběhla Karviná na hřišti Letohradu. Skóre bylo většinu utkání bezbrankové a první střela se ujala až dvanáct vteřin po začátku třetí třetiny, kdy domácí poslal do vedení Michal Macháček. Těsný náskok vydržel letohradským hokejbalistům do třicáté deváté minuty, kde se zase prosadil Macháček. Po něm rozradostnil domácí fanoušky Lukáš Lajčiak, v závěru základní hrací doby ještě dvě trefy zaznamenal Macháček. Novák neinkasoval ani jeden gól a Letohrad vyhrál počtvrté v řadě.

TJ Snack Dobřany vs. HC Kert Park Praha 2:3 (0:1, 1:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 20. V. Šlehofer (Svoboda, D. Kovářík) – 10. Zvonek (Lhota, Novák), 19. Vaněk (Lhota), 25. Lhota (Vaněk, Pavlík).

Dobřany zakončily letošní sezónu domácím utkáním proti Kert Parku, pokoušely se ale ještě o deváté místo. Kert Park se snažil o druhé a více byl zaměstnaný dobřanský brankář, kterého v desáté minutě překonal Dalimil Zvonek. V další části zamířil přesně Radomír Vaněk, ale neuběhla ani minuta a Václav Šlehofer snížil na rozdíl jedné branky. Za necelých pět minut vsítil gól na druhé straně Lukáš Lhota a s dvoubrankovým náskokem vstupovali hosté také do třetí části. Tam už se jim ho nepodařilo navýšit, naopak necelou minutu před koncem základní hrací doby ještě zdramatizoval utkání v přesilové hře Šlehofer. Brankou ale jen upravil skóre a Pražané byli po sobotním utkání na druhé pozici.

Neděle 14. dubna 2024 - 22. kolo

HBC Hradec Králové 1988 vs. SK Hokejbal Letohrad 1:5 (0:1, 0:2, 1:2)

Branky a nahrávky: 42. Rakovský (D. Černý) – 10. Macháček (Halbrštát, Flynn), 20. Vodvárka (Krejsa, Hubálek), 29. Halbrštát (Macháček), 32. Vodvárka (Hubálek), 39. Macháček (Flynn, Halbrštát).

V neděli čekalo další utkání ještě Hradec a Letohrad. Lépe vstoupili do zápasu hosté a v desáté minutě jim zařídil vedení Michal Macháček. Také ve druhé části skončil jen míček v brance domácích, tentokrát ho tam dostali Petr Vodvárka a necelé dvě minuty před přestávkou v oslabení David Halbrštát. Hradci se nedařilo odpovědět, naopak na začátku druhé patnáctiminutovky poslal letohradské hráče do čtyřbrankového vedení Vodvárka. V početní výhodě ještě pojistil hostům výhru Macháček. Na druhé straně pak jen upravil skóre Jakub Rakovský a Hradec tak zakončil sezónu prohrou.

Neděle 14. dubna 2024 - dohrávka 14. kola

HBC Hostivař vs. Elba DDM Ústí nad Labem 5:6 (0:1, 4:2, 1:3)

Branky a nahrávky: 18. Čejka (Průcha, Švanda), 18. Čejka (Pírek, Urbanec), 19. Hrabár (Průcha, Kucharčík), 25. Diviš (Kucharčík, Kudela), 32. Hrabár (Diviš, Smola) – 3. Sedláček (Čermák), 19. Stupka (Tomáš), 29. Popluhar (Čermák), 32. Čermák (Macek), 44. Macek (Čermák, Grus), 45. Grus (Sedláček, Tomáš).

V posledním utkání základní části se představila Hostivař a v boji o rekord v počtu bodů v této části sezóny se utkala s Ústím nad Labem. Hosté využili ve třetí minutě hned první nabídnutou přesilovou hru po gólu Jana Sedláčka a Hostivař měla jednobrankovou ztrátu do osmnácté minuty, kdy během čtrnácti vteřin otočil skóre dvěma trefami Jan Čejka. V další minutě domácí vedli zásluhou Jiřího Hrabára o dva góly. Diváci ale měli co sledovat, jen po dvanácti vteřinách snížil Martin Stupka. Ve druhé části ještě využil přesilovou hru Jan Diviš a na druhé straně vyloučení domácích potrestal Aleš Popluhar. Před druhou přestávkou tak byli blíže vítězství hostivařští hráči a na začátku třetí třetiny se ještě podruhé prosadil Hrabár. Ústečtí na to našli rychlou odpověď, postaral se o to Tomáš Čermák. Poté pokračovali ve stíhací jízdě a v předposlední minutě srovnal Aleš Macek. Za vyrovnaného stavu odvolali v závěru domácí gólmana a pokoušeli se rozhodnout utkání v šesti. Jen deset vteřin před koncem základní hrací doby ale vystřelil výhru hostům Jiří Grus a ústečtí hráči vstoupí do play off z druhého místa.