Mládež

Hokejbalová centra mládeže startují! Statutem HCM se pyšní devět klubů

Od 1. ledna naplno odstartoval dlouho připravovaný projekt nesoucí název „Hokejbalová centra mládeže“. Statut HCM nakonec obdrželo devět z dvanácti se ucházejících klubů. Přijímací komise neměla při výběru rozhodně jednoduchou práci a nakonec musela sdělit smutnou zprávu třem klubům. Neznamená to však pro ně konečnou cestu. „Celky, kterým se nepodařilo status HCM získat, mají možnost se o jeho zisk ucházet pro sezonu 2016/17,“ potvrzuje Martin Komárek.

Statut pro ročník 1.1.2016 - 30.6.2016 získalo 9 klubů - HBC Plzeň, HBC Alpiq Kladno, HC Kert Park Praha, TJ KOVO Praha, HBC JTEKT Svítkov Stars Pardubice, HBC Autosklo-H.A.K. Pardubice, HBK Kyjov, Ježci Heřmanův Městec, SK Kelti 2008. Statut HCM pak nedostaly tři kluby – HBC Hostivař, SK Pedagog České Budějovice a TJ Blatná Datels.

Věřím, že zájem o projekt bude vzrůstat, přeje si Komárek

Jak moc těžký byl výběr klubů, které v „prvním turnusu“ získaly statut HCM?
Výběr byl náročný zejména po stránce zpracování všech podkladů a získaných informací. Z dvanácti účastníků projektu nesplnily podmínky a požadavky na vstup do HCM tři celky.

Co rozhodlo o tom, že se tři kluby v prvním kole do HCM nedostaly?
U dvou z nich a to jmenovitě u Hostivaře a Pedagogu České Budějovice byl důvod jediný a to DK provinění kolektivu mládeže v období dvou let zpětně. Tato skutečnost nás velmi mrzí, neboť oba dva uvedené kluby jsou stabilním mládežnickým střediskem s početnou hráčskou základnou. Se zástupci obou klubů jsme v kontaktu a máme smluveny další osobní schůzky s cílem o uvedené situaci diskutovat a hledat cesty pro další spolupráci.

Jaké nezbytné kroky musejí kluby v první polovině roku 2016 udělat?
V první řadě bych rád zdůraznil, že samotný zisk statusu HCM neznamená pro celky konec jejich snažení a práce s hráčskou základnou klubu. Celky HCM se budou nadále setkávat v rámci 4 setkání ročně a budou i nadále navštěvovány. Celky, kterým se nepodařilo status HCM získat mají možnost se o jeho zisk ucházet pro sezonu 2016/2017. Věřím, že počet celků, které se do projektu zapojí, se bude v budoucnu rozrůstat.

Termíny setkání HCM v roce 2016:
30.1.2016 Praha - Strahov, téma: Nábory mládeže
18.6 nebo 19.6 místo setkání bude upřesněno
28.8.2016 setkání se uskuteční v jedno z celků HCM
10.12.2016 Praha - Strahov, téma: Zhodnocení roku 2016 a plán na rok 2017

Byla rozhodnutí, o kterých jsme dlouze diskutovali, netají se Ondřej Almaši

Jaký byl výběr klubů do HCM z pohledu jednoho z členů přijímací komise?
Pro udělení statutu Centra mládeže jsou stanovená jasná pravidla a podmínky. Bohužel, pro tři kluby to znamenalo neudělení tohoto statutu, převážně z důvodu disciplinárního provinění klubu, dále v jednom případě se jednalo o metodické a tréninkové nedostatky v tréninku dětí. Díky jasným podmínkám přijetí a výstupům z osobních návštěv v sumáři nebylo rozhodování až tak náročné… Samozřejmě, byla zde rozhodnutí, o kterých jsme dlouze diskutovali.

Dodali jste všem klubům nějaká nezbytná doporučení, co musejí udělat?
Ano samozřejmě, i toto je jedna z filozofií tohoto projektu. Skrze konkrétní a individuální doporučení pracovat s jednotlivými kluby na jejich růstu a posunu práce s mládeží. Každý klub, až na pár výjimek, dostal jasné a stručné vyrozumění, které spolu s tím obsahovalo i body, na které by se klub měl v nejbližších měsících soustředit. Pro představu, zvýšení náborové činnosti, respektive navýšení základny, úprava tréninkových jednotek – zatížení, struktura, návaznost cvičení apod., zlepšení hráčského zázemí, reorganizace nasazování týmů v soutěžích minipřípravek, zvýšení počtu trenérů a jejich erudovanost a další.

A co tři kluby, které statut HCM pro první ročník neobdržely?
Výše zmíněné se týká i oddílů, kterým nebyl udělen statut, zejména v případech disciplinárního provinění jsme klubům navrhnuly řešení formou osobní schůzky s cílem tuto situaci konstruktivně a bez zbytečných emocí vyřešit. Žádné rozhodnutí není definitivní a to platí v obou směrech, to je důležité zmínit a i díky tomu je nezbytné, aby nikdo neusnul na vavřínech.

Příklady základních podmínek a požadavků pro vstup do HCM

- Kluby působící v soutěžích ČMSHb dle platný řádů

- Týmy klubů startující pod jednotným názvem a bez závazků vůči ČMSHb

- Žádné disciplinární provinění vedené proti kolektivu mládeže i dospělých za období 2 let zpětně

- Vedení podvojného účetnictví

- Zapojení se minimálně do 1 projektu komise mládeže ČMSHb ročně

- Fungující webová prezentace klubu

- Klub o minimálně 3 týmech mládeže (od minipřípravky po starší žáky)

- Řada technický podmínek jako např. hokejbalové hřiště licence C, branky, kužely, stejné dresy..

- Metodické podmínky celoročního tréninkového a herního cyklu + pravidelné setkávání rady trenérů a vedoucích mužstev

- Dodržování zásad Etiky hokejbalu mládeže

Kompletní podmínky pro úspěšný vstup mezi Hokejbalová centra mládeže najdete ZDE!

Tabulka CROSSDOCK Extraliga hokejbalu

POŘ. TÝM Z SKÓRE B
1
HBC Hostivař
22 109:51 57
2
Elba DDM Ústí nad...
22 85:43 53
3
HC Kert Park Praha
22 105:46 53
4
HBC Kladno
22 71:50 40
5
HBC Svítkov Stars...
22 74:64 37
6
SK Hokejbal Letohrad
22 73:62 37
7
HBC Pardubice
22 85:72 31
8
HbK Karviná
22 60:81 24
9
HBC Plzeň
22 48:80 18
10
TJ Snack Dobřany
22 44:79 17
11
HBC Hradec...
22 46:84 17
12
HBC Prachatice
22 42:130 9