Vítězství v základní části si zajistila Hostivař! Prachatice už nemají naději na udržení Extraligy

Základní část CROSSDOCK Extraligy se blíží ke konci a po víkendových utkáních už je rozhodnuto, kdo postoupí do play off. Vítězem základní části se dvě kola před jejím koncem stala Hostivař, na posledním místě zaručující vyřazovací boje je zatím Karviná. Naopak do 1. Ligy sestoupí Prachatice.

Pátek 5. dubna 2024 - předehrávka 22. kola

HBC Prachatice vs. TJ Snack Dobřany 4:3p (0:1, 2:2, 1:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 24. Jan Štěpánek (Švácha, Zelenka), 28. Paule (J. Sitter), 44. Šimůnek (R. Sitter, Paule), 50. Hřebíček (Valek) – 5. Kovářík (V. Šlehofer), 22. Svoboda (Matoušek), 24. Truchlý (Bárta, V. Šlehofer).

Střely: 28:19, vyloučení: 4:5, přesilovky: 3:2, využití: 1:1, oslabení: 0:0, diváků: 165.

V pátek večer vstoupily do důležitého utkání Prachatice a Dobřany. Domácí potřebovali body k záchraně Extraligy, Západočeši bojovali o play off. Souboj lépe rozehrál výše postavený tým, když ho v páté minutě poslal do vedení Daniel Kovářík, ve druhé části pak zařídili tříbrankový náskok Jaroslav Svoboda a Tomáš Truchlý. Prachatičtí hráči se nevzdávali a zahájili stíhací jízdu. Po trefách Jana Štěpánka a Ladislava Paula ještě ve druhé patnáctiminutovce snížili na rozdíl jednoho gólu. V závěru třetí třetiny se prosadil Vít Šimůnek a utkání šlo do prodloužení. Obrat tam dokončil Milan Hřebíček a Prachatice tak pořád držely šanci na udržení se v naší nejvyšší hokejbalové soutěži.

Sobota 6. dubna 2024 - 20. kolo

HBC Hradec Králové 1988 vs. Elba DDM Ústí nad Labem 2:7 (0:2, 1:2, 1:3)

Branky a nahrávky: 26. Paukrt, 33. Tichý (Palán) – 8. Macek (Soukup, Grus), 9. Stupka (Poláček, J. Sedláček), 17. Stupka (Belica, Banda), 26. Michajličenko, 32. Vacek (Michajličenko, Čermák), 34. Stupka (Michajličenko, Krajíček), 41. Macek (Čermák).

O důležité body pro postup do play off se snažil také Hradec Králové, na kterého nečekalo lehké utkání s zatím na jaře stoprocentním Ústím. Hosté potvrdili roli favorita a už v první třetině se z gólu radovali Aleš Macek a Martin Stupka. Ústecký kapitán pak navýšil vedení ve druhé části. Na to zareagoval Filip Paukrt, ale zanedlouho se síť vlnila zase na druhé straně, zařídil to Petr Michajličenko. Krátce po druhé přestávce hradeckého brankáře překonal Jan Vacek, snížit se pak podařilo Matěji Tichému, ale to bylo od domácích všechno. Hattrick poté ještě dokončil Stupka, druhý gól přidal Macek a ústečtí hráči jsou v jarní části pořád neporažení.

HbK Karviná vs. HBC Hostivař 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 15. Voznica (L. Rosůlek, Zaremba) – 26. Taufer (Pírek, Lehner), 35. Čejka (Dostál, Pátek).

Náročné utkání čekalo také Karvinou, která se utkala s vedoucí Hostivaří. Ta k dalekému soupeři nevycestovala v plné sestavě, naopak domácí nastoupili s posilami. Jedna z nich už se do statistik zapsala dvacet vteřin před koncem první třetiny, první gól v premiérovém utkání v CROSSDOCK Extralize vsítil Jakub Voznica. Jednobrankové vedení drželi karvinští hráči do druhé poloviny další části, kde srovnal Matěj Taufer. Skóre se pak měnilo necelých pět minut po začátku třetí patnáctiminutovky, když stav otočil Jan Čejka a Pražané už těsné vedení nepustili. Navíc už si zajistili vítězství v základní části v této sezóně.

HBC Prachatice vs. SK Hokejbal Letohrad 3:8 (2:1, 0:2, 1:5)

Branky a nahrávky: 2. Bárta (Valek), 11. Švácha (Bárta), 35. Šaršok (Jiří Štěpánek) – 5. Macháček (Doskočil), 17. Flynn (Macháček), 25. Vodvárka (Cvejn), 31. Vodvárka (Cvejn, Bečka), 32. Halbrštát (Macháček, Flynn), 32. Dostál (Levý, Chovanec), 37. Macháček (Halbrštát, Flynn), 43. Halbrštát (F. Lux, Cvejn).

Prachatičtí hráči se v závěru základní části zvedli a o třetí výhru v řadě bojovali s Letohradem. Do boje o důležité body pro záchranu Extraligy se jim podařilo vstoupit skvěle a už ve druhé minutě se prosadil Jan Bárta. Zanedlouho měli k dispozici přesilovou hru, naopak v oslabení srovnal Michal Macháček. Ještě před první přestávkou ale vrátil domácím vedení Jan Švácha. Ve druhé třetině pak Letohrad začal s obratem, zahájil ho profesionální hokejista Oscar Flynn a po něm dvěma góly další posila Petr Vodvárka. Ve třetí třetině hosté pokračovali v gólových hodech, dvě branky si na své konto zapsal David Halbrštát, jeden Radim Dostál a druhý přidal Macháček. Na druhé straně byl ještě v poslední části úspěšný Jaroslav Šaršok, ale Letohrad už udržel vysokou výhru. Domácí vítěznou sérii neprodloužili a po základní části sestoupí do 1. Ligy.

HC Kert Park Praha vs. HBC Kladno 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 2. Mejzlík (Kruček), 6. Zvonek (Pavlík, Lhota), 24. Šperl (Vaněk), 40. Zvonek – 26. Důras.

Kert Park se utkal s Kladnem, se kterým minulý týden bojoval na Final Four Českého poháru, ve vzájemném zápase se ale nepotkaly. Nyní už ve druhé minutě otevřel skóre Marek Mejzlík, v šesté minutě poslal pražské hráče do dvoubrankového vedení Dalimil Zvonek. Další část byla na góly vyrovnaná, nejprve početní výhodu využil David Šperl, na druhé straně zanedlouho Štěpán Důras. Více branek už ale kladenští hokejbalisté nepřidali, naopak v oslabení ještě pojistil Kert Parku další tři body Dalimil Zvonek. Pražané se tak stále drží na druhém místě a mají stejný počet bodů s třetím Ústím.

HBC Svítkov Stars Pardubice vs. HBC Plzeň 6:3 (2:0, 3:0, 1:3)

Branky a nahrávky: 1. O. Matýs (Král, Malý), 3. Šimůnek (Hudec), 16. Stromko (Král, Kaštánek), 17. O. Matýs (Bureš, Malý), 24. O. Matýs (Král, Šimůnek), 36. Hudec – 37. Kunzmann (Pavlíček, Soukup), 41. Vobruba (Pavlíček, Soukup), 41. Lokajíček (Vobruba, Čapek).

Po třech prohrách v řadě se Svítkov snažil prolomit tuto nepříznivou sérii v utkání proti Plzni. Už v první minutě ho k tomu nasměroval extraligový hokejista Ondřej Matýs, ve třetí minutě se prosadila také nedávná posila, tentokrát Josef Šimůnek. V brankostroji pokračovali domácí ve druhé části, kde nejprve v oslabení navýšil vedení Jan Stromko a hattrick pak zkompletoval Matýs. Ve třicáté šesté minutě si s trestným střílením skvěle poradil Tomáš Hudec, ale Plzeň ještě bojovala. V přesilové hře nejprve snížil Martin Kunzmann. Krátce poté vystřídal Novotného v brance patnáctiletý David Šprync a zapsal si první minuty v Extralize mužů. Nečekal ho ale ještě lehký úkol, ve dvojnásobné přesilové hře ho překonal Jakub Vobruba. Uběhlo jen šestnáct vteřin a skóre ještě upravil střelou z dálky Vít Lokajíček.

TJ Snack Dobřany vs. HBC Pardubice 3:4 (2:0, 1:3, 0:1)

Branky a nahrávky: 3. Matoušek (V. Šlehofer), 4. Sloup (Svoboda), 24. Duchek (Kobr, Svoboda) – 22. Strouhal (Bílý, Moravec), 27. Krejčí (Česák), 29. Bílý (Mikula, Školoudík), 38. Mikula (Licek, Bílý).

Před kamerami ČT sport Plus se představily Dobřany a Pardubice. Stejně jako v pátečním utkání začali lépe dobřanští hráči a ve třetí minutě rozradostnil domácí fanoušky Jan Matoušek. V další minutě na něho navázal Pavel Sloup a do druhé části šli Západočeši s dvoubrankovým náskokem. Snížit se pak podařilo Janu Strouhalovi, ale zanedlouho na to odpověděl Aleš Duchek. Ještě před druhou přestávkou ale Dobřany o vedení přišly. Nejprve vyloučení domácího hráče potrestal Roman Krejčí, o vyrovnání se pak postaral Jan Bílý. V poslední části stav otočil Jakub Mikula a Pardubice si tak zatím upevnily sedmé místo v boji o play off.

Neděle 7. dubna 2024 - předehrávka 22. kola

HbK Karviná vs. HBC Pardubice 6:1 (3:0, 2:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 4. Sladký (Pala), 9. L. Rosůlek (Pala, Pořízek), 13. L. Rosůlek (Pořízek, Pala), 19. Pořízek (L. Rosůlek, Pala), 23. Pořízek (Juraško), 32. Puzoň (L. Rosůlek) – 40. Langr (Bílý, Zajíček).

Pardubice po sobotním utkání v západních Čechách zamířily na druhou stranu republiky a představily se v Karviné. Domácí vstoupili do utkání skvěle a ve čtvrté minutě vsítil první gól Zbyněk Sladký. Dvěma trefami se ještě v první třetině blýskl Lumír Rosůlek a v další části karvinští hráči v navyšování skóre pokračovali. V oslabení nejprve překonal pardubického gólmana Radek Pořízek a o chvíli později se radoval z druhé branky. Krátce po druhé přestávce zamířil přesně také Adam Puzoň a Karviná už měla šestibrankový náskok. Hostům se nepodařilo navázat na sobotní výhru, skóre jen upravil Nicolas Langr. Karviná tak vybojovala tři body a zajistila si postup do play off.