Každý kemp je pro nás důležitou zpětnou vazbou, říká trenér reprezentace U16 Michal Koza o přípravě

V pilné přípravě pokračuje reprezentace U16 pod vedením Michala Kozy, jehož výběr poměřil v únoru síly s juniorskými týmy Plzně a Hostivaře. Michal nám prozradil, jak byl spokojený s herním projevem i celkovým posunem týmu. Také nastínil fungování realizačního týmu a další průběh příprav.
Věřím, že jsme na správné cestě
Pane trenére, nedávno jste absolvovali již čtvrtý kemp reprezentace U16 v této sezóně. Vidíte zlepšení?
Ano, jednoznačně vidíme posun. Každý kemp je pro nás důležitou zpětnou vazbou a možností sledovat, jak se hráči vyvíjejí. Od prvního kempu jsme prošli různými fázemi – od individuálních dovedností přes herní principy až po zápasové situace, na které jsme se zaměřili nyní v Plzni. Kluci na sobě pracují, zvykají si na tempo a intenzitu reprezentace, a i když máme stále na čem stavět, progres je znatelný.
Zároveň jsem byl spokojen i s atmosférou v kabině a hlavně bylo znát, že se kluci přes zimu neflákali. Tento kemp byl specifický tím, že jsme hráče otestovali v reálných zápasech proti starším soupeřům. Bylo vidět, že se kluci snaží plnit naše pokyny a reagovat na herní situace pod tlakem. V závěru už jim sice docházely síly, ale právě takové momenty jsou důležité pro budování mentální odolnosti. Celkově jsem spokojený s tím, jak jsme se prezentovali, jak se tým vyvíjí, a věřím, že jsme na správné cestě.
Když se podíváme na samotné zápasy, vypadá to, že s ofenzívou problém nemáte, ale naopak jste inkasovali hodně gólů. Trápí vás to, nebo to byla spíše shoda okolností a schopností soupeřů?
Má to několik faktorů. V prvním zápase se tým trochu pral s intenzitou hry a osobními souboji, což bylo očekávatelné, protože jsme nastoupili proti soupeřům, kteří byli v průměru o 2–3 roky starší, tedy fyzicky vyspělejší a silnější. To je ale přesně ten důvod, proč takové zápasy hrajeme – abychom hráče připravili na vyšší úroveň hokejbalu a umožnili jim čelit těmto výzvám.
Zároveň jsme chtěli kluky tlačit do systému bránění v obranném pásmu, na který nejsou všichni zvyklí. Takové momenty jsou pro nás cenné, protože chyby, které se v zápasech objeví, můžeme analyzovat na videu a pracovat na jejich odstranění směrem k mistrovství světa. Samozřejmě nejsou mezery jen v defenzivě, ale i v ofenzivní fázi – proměňování šancí a hlavně pohyb hráčů bez míčku, kteří musí lépe doplňovat hru. To se ukázalo hlavně ve druhém zápase, kde už hrála roli únava. I to je ale cenná zkušenost, protože na mistrovství světa nás podobná zátěž čeká také, a je důležité, aby si kluci na takové tempo zvykali.
Před sezónou jste si do realizačního týmu přizval hlavního trenéra reprezentace U18 Víta Čapka. Jak zatím funguje spolupráce nejenom s ním, ale i s celým realizačním týmem?
S Víťou Čapkem máme skvělý přátelský i kolegiální vztah nejen na střídačce, ale i mimo hřiště a kabinu. Jsem moc rád, že přijal tuto roli a je součástí realizačního týmu. Přináší k nám zkušenosti, nadhled a svůj pohled na hráče, což je pro nás obrovská přidaná hodnota. Celkově jsme poměrně mladý realizační tým, takže jeho zapojení nám pomáhá vidět některé věci jinak a lépe je vyhodnotit. Samozřejmě to není jen o něm. Každý člen realizačního týmu hraje důležitou roli. Společně jsme prošli úspěchem v Liberci, na který chceme navázat. Nemohu zapomenout na Kubu Třináctého ani na Tomáše Kroupu, který sice v Liberci působil jako vedoucí WHITE týmu, ale byl obrovsky důležitý i pro RED tým – ať už organizačně, nebo v krizových situacích.
Například ve finále, když jeden z našich hráčů přišel o botu, to byl právě on, kdo sprintoval přes celý areál do kabiny pro náhradní obuv, zatímco já na střídačce stál bosý a hráč hrál v mých botách, protože měl stejnou velikost. Takže i on měl svůj podíl na úspěchu! (smích) Nejcennější na našem týmu je, že každý vidíme hráče trochu jinak. Máme společný základ, ale každý si všimne jiných detailů. Díky tomu si vzájemně oponujeme a hledáme nejlepší možné složení týmu, což je klíčové pro správný výběr hráčů na mistrovství světa.
Když se podíváme právě na složení týmu, tak jste v říjnu začínali s cca 100 hráči. Jak moc složité bylo postupně tým ořezat až do nynějšího stavu?
Pracovali jsme podobným systémem jako v předchozích letech. Na podzim jsme se zaměřili na hráče, které jsme dosud neměli možnost detailně sledovat, nebo na ty, které nám doporučily kluby. Samozřejmě i z těchto doporučení probíhala selekce, protože hráč, který se chce prosadit do reprezentace, musí splňovat určité parametry. Následně jsme nejlepší hráče z těchto jednodenních kempů porovnali s těmi, které už dlouhodobě známe, a z toho postupně vzešlo současné složení týmu. Nejdeme cestou čistě kanadského bodování, protože tým je složený z hráčů různých rolí – a všechny jsou pro celkový úspěch stejně důležité.
Česká hokejbalová reprezentace juniorů do 16 let absolvovala i přípravný turnaj proti juniorským celkům. Autor fotky: Jaroslav Soukup.
Každý rok na jaře někdo "vystřelí" a na poslední chvíli vstoupí do nominace
Jak se bude připravovat reprezentace dále? Už máte v hlavě nějaký plán kempů do MS?
Máme v plánu několik klíčových kempů, které nás přiblíží k finální podobě týmu pro mistrovství světa. Nejbližší dvoudenní kemp proběhne 19.–20. dubna v České Třebové, kde chceme hráče vidět v akci a získat další důležité informace pro finální nominaci. Složení tohoto kempu oznámíme během března 2025. Plánování dalších kempů je však poměrně složité kvůli nabitému termínovému kalendáři mládežnických soutěží. Rádi bychom uspořádali ještě jednodenní herní kemp v květnu, kde bychom měli být připraveni oznámit finální nominaci i náhradníky. Vzhledem k tomu, že se v této době stále budou hrát soutěže, musíme počítat i s možností zranění nebo jiných komplikací u nominovaných hráčů. Zažili jsme si to už v loňském roce.
Finální příprava již nominovaných hráčů pak proběhne 20.–22. června, kdy se tým sejde naposledy před samotným šampionátem. Samozřejmě, tyto termíny se mohou ještě změnit, protože do plánování vstupuje mnoho faktorů – zejména klubové závazky hráčů, nadstavby a play-off mládežnických soutěží. Obzvlášť květnový kemp je stále v řešení, protože se jedná o pracovní den a nemůžeme zasahovat do víkendových termínů, které budou patřit klubovým soutěžím.
V této souvislosti bych rád požádal i klubové trenéry o spolupráci, aby s tímto výhledem počítali. Samozřejmě respektujeme klubové priority, ale zároveň ani my nemůžeme skládat tým jen na základě statistik, protože hráči mají kolikrát v reprezentačním výběru jinou roli než v klubu, a finální doladění je pro nás velmi důležité. Každý rok se navíc stává, že na jaře někdo "vystřelí" a na poslední chvíli vstoupí do nominace. Pamatuji si takhle příběh Honzy Krause z Plzně, kterého jsme si těsně před nominací do Liberce "vytáhli" do výběru hlavního týmu na základě jeho výkonů z jarní části a na nominačním kempu. No a Honza to nám všem "prodal" v semifinále se Slovenskem, kdy vstřelil postupový gól v prodloužení.
Existuje také možnost vytvoření druhého týmu, jak tomu bylo např. na minulém šampionátu?
Ano, vytvoření druhého týmu tu v hře je od prvotního záměru pořádání Mistrovství světa juniorů, stejně jako v minulém šampionátu. V letošních kempech pracujeme prakticky neustále se dvěma týmy, protože pravidelně zveme širší okruh hráčů a testujeme je ve větším počtu. To nám umožňuje detailně sledovat jejich vývoj a zároveň připravovat hráče, kteří mohou být v budoucnu součástí reprezentace.
Definitivní rozhodnutí o složení týmů padne po dubnovém kempu, finální nominaci oznámíme v květnu. V případě druhého týmu budeme preferovat rozvoj mladších ročníků, tedy hráčů narozených v roce 2010, kteří by v budoucnu mohli navázat na tuto reprezentační kategorii. Tento základ bychom případně doplnili o hráče, kteří se nevejdou do nominace RED týmu. Tento model přípravy každoročně uplatňujeme – nejenže vybíráme nejsilnější tým pro aktuální šampionát, ale zároveň dáváme prostor mladším hráčům, aby sbírali zkušenosti a mohli se posunout na vyšší reprezentační úroveň.
Po minulém MS jste věřil, že hráče neúspěch posune. Cítíte nějaké poučení u tohoto výběru?
Zcela jistě. V užším výběru máme několik kluků, kteří zažili loňský šampionát v Žilině, ať už v barvách RED nebo WHITE týmu. Zklamání bylo obrovské – byli jsme jeden gól od finále, a nakonec jsme prohráli zápas o bronz, což je situace, která v hráčích i v nás trenérech zanechala silnou stopu. Hlavní poučení z tohoto turnaje je, že na takových akcích rozhodují nerovnovážné situace – přesilovky, oslabení a efektivita v klíčových momentech. V Žilině jsme v těchto situacích nebyli dostatečně efektivní, naopak v oslabení jsme inkasovali důležité branky, které nás stály postup a celkový výsledek. V Liberci 2023, kde jsme poprvé v historii dokázali vystoupat až na vrchol, byly právě přesilovky naší zbraní a rozhodujícím faktorem. Tohle je jeden z prvků, na kterém pracujeme, především co se týče pohybu hráčů a jejich ochoty vytvářet situace, které po nich budeme vyžadovat. Chceme, aby se nebáli hrát, aby si věřili v klíčových momentech a dokázali efektivně reagovat na situace, které rozhodují o úspěchu na mistrovství světa.
Poslední otázka, když upozadíme výsledky. Co chcete, aby tento šampionát dal hráčům dál do kariéry?
Chceme, aby si hráči z tohoto šampionátu odnesli to stejné, co kluci, kteří si prošli cestou ke zlaté medaili. Aby je tahle zkušenost naučila zodpovědnosti a posunula je nejen jako hokejbalisty, ale i jako lidi – ať už budou v budoucnu hrát na jakékoli úrovni.
Chci, aby si z této cesty odnesli odhodlání neuhnout před žádnou překážkou, ale naopak hledat cestu, jak ji překonat. Aby pro ně spolupráce a týmový duch byly klíčové hodnoty, které budou uplatňovat nejen na hřišti, ale i mimo něj. Hlavně, aby pochopili, že to, co mají na hrudi, je důležitější než to, co nosí na zádech. To je princip, na kterém stojí každý úspěšný tým.
V Hradci Králové budou chtít mladíci z U16 dosáhnout opět na úspěch. Autor fotky: Jaroslav Soukup.