Rádi bychom prostřednictvím MS více zpopularizovali hokejbal, říká Martin Komárek
Českomoravský svaz hokejbalu (ČMSHb) již dříve oznámil, že se v roce 2026 bude konat seniorské MS v hokejbalu na moravské půdě, konkrétně v Ostravě. Za tři roky se tedy hokejbalisté z celého světa sejdou v Ostravar Aréně. Jak probíhají přípravy, spolupráce a podpora? A co bude jeho cílem?
Ostrava může přinést zlatý úspěch
Pane předsedo, ČMSHb již dříve oznámil, že bude pořadatelem světového šampionátu v roce 2026 v Ostravě. Jak se svaz k pořadatelství v roce 2026 dostal?
To je dlouhý příběh. Ještě před vypuknutím pandemie Covidu jsme na setkání ve Švýcarsku řešili naši kandidaturu na MS juniorů a také zájem o konání MS mužů a žen. Jelikož pandemie významně ovlivnila konání sportovních akcí, také se posunul termínový kalendář mezinárodních akcí. Pořadatelství akce bylo schváleno cca 14 měsíců zpátky, dlouhou dobu trval pečlivý výběr místa konání a jeho přínosů pro organizaci tak rozsáhlé akce, včetně přínosů pro hokejbal v ČR jako celek.
Bylo avizováno, že se muselo rozhodnout o finálním místě konání. Rozhodovalo se mezi Hradcem Králové a Ostravou. Z jakého důvodu vyhrála Ostrava?
Lokalit pro konání MS bylo v původním výběru šest. Postupně se rozebíral bod po bodu, zahrnující infrastrukturu haly, kapacitu ubytování, formáty spolupráce s městem a krajem, potenciál divácké návštěvnosti a celá řada dílčích parametrů. Ve finálním porovnání bylo srovnáváno, tuším, 14 oblastí organizace MS, ze kterých Ostrava a hala ve Vítkovicích vyšla vítězně. Jsem rád, že mistrovství bude v Ostravě a stane se velkou událostí na Moravě nejen pro hokejbalisty a moravské hokejbalové kluby.
Co bude cílem nadcházejícího českého MS 2026 v Ostravě? Určitě jich bude víc. Plánujete do ochozů nahnat ještě více fanoušků, než tomu bylo v roce 2017 v Pardubicích? Myslíte, že i Ostrava přiláká velké množství diváků? A co sportovní úspěchy?
Ostrava je velmi sportovní město. Velké množství sportovních akcí zde bylo velmi dobře navštěvováno. Zájem a podpora radnice a kraje je velmi dobrým předpokladem pro vynikající spolupráci a úvahy o vysoké návštěvnosti. Rádi bychom prostřednictvím MS více zpopularizovali hokejbal a také pomýšleli na nejcennější kovy. Jsem přesvědčen, že dlouhé čekání na zlatý úspěch mužů může být završen právě v Ostravě zlatou tečkou za celým šampionátem.
Spolupráce a komunikace se všemi, kdo se budou podílet na organizaci šampionátu, je vstřícná
Určitě pomýšlíte i na pomoc tamnímu klubu z Poruby. Co by MS mohlo přinést moravskému regionu?
S klubem Sokol Poruba intenzivně komunikujeme, včetně několika setkání. S celky regionu jsme již setkání měli a proběhlo v nadstandardně konstruktivní atmosféře. Kluby mají o MS velký zájem nejen po stránce zapojení do turnajů mládeže, ale také v rámci dobrovolníků a prezentace svých klubů během utkání ČR a vysílání v ČT.
Ostrava je třetí největší město ČR. Nabízí tak skvělou infrastrukturu a zázemí v Ostravar Aréně pro všechny sportovce. Vy jste určitě měli možnost halu vidět, co na ní říkáte? Bude také probíhat nějaká spolupráce v rámci MS s hokejovým klubem z Vítkovic?
Hala disponuje výborným zázemím, vysokým počtem šaten, velkou kapacitou parkování a takto bychom mohli rozvádět přednosti dále. V mnoha ohledech předčí halu v Pardubicích právě v zázemí, které výrazně usnadní organizaci šampionátu. Setkání se zástupci HC Vítkovice ještě neproběhlo, ale intenzivně o něm jednáme. Rádi bychom našli ke spolupráci společnou řeč a cestu.
Určitě probíhala jednání se samotným městem Ostrava, Moravskoslezským krajem a dalšími. Navíc se potvrdila finanční, ale i další podpora od Ostravy a Moravskoslezského kraje, když jste nedávno podepsali memorandum o spolupráci. Jak si vážíte tohoto propojení?
Jednání se zástupci města a kraje byla od začátku perfektní, velmi vstřícná. Je velmi znát, že město a jeho instituce sportu a kultuře nejen fandí, ale snaží se těmto oblastem maximálně pomoci. Nenarazili jsme na jediný bod, ve kterém by byl rozpor nebo nesoulad. Komunikaci bych si dovolil označit za přátelskou a zejména konstruktivní.
Uzavření memoranda mezi ČMSHb, městem Ostravou a Moravskoslezským krajem v rámci podpory pro Mistrovství světa v hokejbalu 2026 v Ostravě. Autor fotky: Lukáš Kaboň.
Do Ostravy by mělo přijet velké množství týmů jak mužských, tak ženských reprezentací
Je jasné, že o akce pořádané na území ČR je velký zájem. Kolik zhruba týmů by se tohoto seniorského MS mohlo zúčastnit?
Pracujeme s počtem 24 celků, bez celků, které se do MS zapojí v rámci doprovodného programu, přátelských utkání nebo development programu. Rádi bychom celkům nabídli také možnost přípravných utkání s našimi celky U20, U23 nebo juniorským výběrem dívek v případě kategorie žen.
V ČR proběhlo úspěšné MSJ 2023 v Liberci, které se velmi povedlo. Od něj se budete chtít určitě odpíchnout a nějaké věci z něj přenést i do Ostravy. Mohou diváci počítat s tím, že se každé utkání bude vysílat, jak tomu bylo v Liberci?
Přál bych si, aby zkušenosti, které má široká skupina organizátorů z Liberce, jsme mohli uplatnit právě v Ostravě. Tým v Liberci byl organizačně a lidsky velmi silný. V této skupině osob a zkušenostech, které mají, je velký potenciál. Myslím, že i po mediální a propagační stránce máme řadu zkušeností, které nám v Ostravě pomohou a zúročíme je na té nejvyšší sportovní a organizační úrovni. České zápasy budeme chtít na ČT Sport.
Na ČT Sport jste řekl, že Ostrava vyhrála nad Hradcem Králové, kde by se mohlo konat MS juniorů do 23 let v roce 2025. Jak to vypadá s touto akcí na území ČR?
V Hradci Králové se v roce 2025 uskuteční MS juniorů U23 a U16 a také development program pro kategorii U14. Věřím, že tato událost bude sloužit jako významná událost k historickému datu založení ČMSHb a přiláká do hlediště mnoho diváků.