Chceme, aby kempy přinášely radost a utvářely přátelství, říká předseda ČMSHb Martin Komárek
Letní kempy talentované mládeže a rozvoje dovedností, pořádané ČMSHb, jsou u konce a přinesly mnoho novinek i zpětné vazby. Předseda ČMSHb Martin Komárek hodnotí letošní ročník a odhaluje plány na další rozvoj kempů, které si kladou za cíl nejen zvyšovat sportovní úroveň hráčů.
Každé kategorii se věnuje okolo 12 trenérů
Pane předsedo, letošní letní kempy talentované mládeže a rozvoje dovedností už jsou u konce. Jaké máte ohlasy a zpětné vazby na letošní ročník?
Ohlasy na letní kempy získáváme tradičně od hráčů a rodičů po skončení akcí pro jednotlivé věkové kategorie. Současně v rámci trenérů a trenérek tvoříme již na místě akce seznam postřehů, nápadů a myšlenek, v čem a zejména jak kempy obohacovat a rozšiřovat o nové prvky. V letošním roce pro nás byla dvojnásobně důležitá zpětná vazba na novou kategorii U16 a také na nový rozvojový kemp v Kyjově. Vyhodnocení postřehů věnujeme velkou pozornost. Někdy se však postřeh z množiny nápadů ukáže jako procesně nerealizovatelný nebo enormně finančně nákladný. Jako příklad bych uvedl postřehy k systému rezervace, model kvót účasti hráčů na kluby nebo garance míst pro stabilní účastníky, které nelze procesně realizovat. Ač chápeme myšlenku a její cíl, není možné takový bod naplnit. Mnohé zpětné vazby nás utvrdí, že novinky nebo prvky, které jsou na kempu nové, mají svůj význam a účel. Za všechny zpětné vazby a čas jim věnovaný bych chtěl jménem organizačního týmu poděkovat.
Hokejbalový program byl nabitý mládežnickými kempy od poloviny července. Můžete prozradit, proč každý z nich začíná v jiný den?
Důvody jsou v podstatě dva a oba jsou praktické. Jedním z důvodů je návaznost kempů na sebe, tedy jeden začíná v neděli a končí v sobotu, a tu stejnou sobotu začíná kemp další kategorie. Změna na režim, že každý kemp bude končit a začínat ve stejný den, by přinesla velké komplikace při komunikaci s internátem, zajištění stravy a ubytování, resp. zimním stadionem. Na kempu jako celku by vždy vzniklo 24 hodin volno, což by mělo zásadní dopad na cenu kempu a výši nákladů. Kemp by se tak zdražil minimálně o cca 15–20 %. Druhou rovinou je zajištění týmů trenérů a trenérek, kteří se mezi kategoriemi prolínají a doplňují. Oddělení kempů jednodenní pauzou by přineslo zásadní komplikace a negativní dopady při zajištění týmu trenérů a trenérek. Chápeme tento postřeh v momentě, kdy kemp např. končí v pátek odpoledne, a umíme si s kolegy představit, že pro mnohé rodiče je to komplikace. Je to bohužel skutečnost, které v souběhu vyššího počtu věkových kategorií a míst konání nelze zamezit. Na internátu v Litomyšli mají např. interní pravidlo, že vícedenní pobyt organizované skupiny musí začínat v sobotu a končit v pátek nebo trvat do dalšího pátku.
Na kempech jsme mohli zahlédnout několik trenérů, kteří se starali o hokejbalové talenty. Jak početný tým trenérů a trenérek se o akce stará?
Každé kategorii se věnuje okolo 12 trenérů, dle věku jsou zde ovšem mírné odlišnosti. Tým je rozdělen do několika témat a skupin, jako např. kondiční příprava, příprava brankářů nebo tréninky na hřišti. Velmi často se kempu účastní trenéři talentované mládeže nebo výběrů reprezentací. Snažíme se, aby program byl pestrý a trenéři se střídali v případě obsahu TJ. Každý kemp poté doplní na několik dní účast trenéra nebo trenérky, kteří programu přinesou nějaký impuls. Trenérům a trenérkám na letních kempech bych chtěl poděkovat za výbornou spolupráci a nezměrné nadšení. Vidět trenéry připravovat společně tréninky, oponovat si jeho obsah nebo se konstruktivně dohadovat o cvičeních, je zážitek, který bych přál zažít každému. Atmosféra na kempech je mezi týmem trenérů a trenérek velmi tvůrčí a musím přiznat, že pracovat s takovým týmem nadšených lidí je radost a skvělý zážitek.
V letošním roce se poprvé uskutečnil kemp pro hráče do 16 let, respektive byl oddělený od starší kategorie. Naplnil Vaše očekávání?
Musím nadšeně říci, že ano. Cílem bylo zvýšit úroveň kempu U18, který byl mírně ovlivněn souběhem s kempem U16. Chtěli jsme tyto kategorie oddělit s předpokladem, že to pomůže oběma kategoriím. To se podařilo. Kemp U18 měl enormně vysokou sportovní úroveň. Několik hráčů ročníku narození 2006 nás kontaktovalo a oslovilo, zda by nebylo možné jet na kemp i v příštím roce, přestože nejstarším ročníkem bude 2007. Je to téma, které nyní intenzivně diskutujeme. Nový kemp U16 byl také na velmi vysoké úrovni. Myšlenku rozdělení kategorií jsme si s trenéry projektu vyhodnotili jako správnou.
Martin Komárek se campů CTM, HCŽ a CRD osobně účastní. Zdroj fotky: Mládežnický hokejbal ČMSHb.
O navýšení kapacity neuvažujeme, neboť by kemp tak ztratil svou obsahovou sportovní stránku
Letošní ročník kempů začal v České Třebové, poté se přesunul do Litomyšle a byl zakončený v Kyjově. Jaký zájem o rozvoj talentů jste zaznamenali na jižní Moravě?
Čas od času se objeví dotaz, proč děláme ještě kemp CRD v Litomyšli. Odpovídáme na to vždy, že je to jiný kemp. Má jinou atmosféru a díky skutečnosti, že je v polovině srpna, jsou i výkony hráčů a jejich současná sportovní motivace i forma na mnohem vyšší úrovni. Kemp tedy vypadá jako totožný, ale obsah a míra osvojení trénovaných prvků je mnohem vyšší. Samostatnou kapitolou pak je lidská stránka kempu, která těží z úžasného prostředí a sociální roviny města Litomyšl a jeho sportovišť, internátu. Kemp v Kyjově vznikl jako nápad kolegů M. Chovančíka a J. Grufíka s cílem vyššího zapojení mladých hráčů z Moravy. Kemp proběhl za účasti 41 hráčů a hráček. Věřím, že se z něj stane tradice a bude se postupně rozšiřovat. Velmi kladně lze hodnotit zapojení vysokého počtu moravských celků a také jejich trenérů, kteří se na kempu podíleli. Zaslouží poděkování za kooperaci a tvorbu obsahu akce.
Mohli jsme si všimnout, že těsně před začátkem kempů už bylo volných jen pár míst. Jak na ně probíhá rezervace?
Rezervace probíhá přes samostatnou rezervační stránku. Proces rezervací je jedním z postřehů ke kempu. Díky spolupráci s IT podporou a kolegy spravujícími web je podoba rezervace nyní na vysoké úrovni. Změny v podobě přerozdělení počtu účastnických míst na kluby neplánujeme, neboť tento model má svá četná úskalí.
Pro letošní ročník byl každý CTM otevřený pro 56 hráčů a 21 brankářů, na CRD se mohlo přihlásit 55 hráčů a 16 brankářů, v Kyjově pak byl počet účastníků nižší. Uvažujete o navýšení hráčské kapacity?
O navýšení kapacity neuvažujeme, neboť by kemp tak ztratil svou obsahovou sportovní stránku a hráči by doslova čekali v zástupech na to, až se konečně dostanou na řadu k míčku. Pracujeme vždy ve skupinách po 4–6 hráčích a maximální kapacitu kempu považujeme již několik let za finální. Těší nás postřehy rodičů, že kemp by byl plný i při 100 hráčích. Touto cestou se z důvodu narušení obsahu a zejména snížení přínosů pro hráče nechceme vydat. S kolegou O. Almašim diskutujeme počty brankářů pro jednotlivé kategorie, ve hře je navýšení kapacity brankářů na U18, U16 a CRD o jedno až dvě místa. Těší nás s kolegy trenéry a organizátory zájem o CTM a CRD, nicméně věříme, že rodiče i hráči pochopí, že kapacitu nelze neúměrně zvyšovat z důvodu postupného potlačení základních myšlenek a hodnot CTM.
Od začátku původní myšlenky se kempy posunuly. Co s těmito rozvojovými kempy plánujete do budoucna?
Popularita letních kempů je obrovská, i letos jsme čelili dotazům, zda nepřidáme v srpnu v Litomyšli týden navíc. Další posun kempů je z mého pohledu nyní v ladění a doplňování interních složek akce, rozšíření počtu tréninkových pomůcek, mírném doplnění trenérského týmu. Věřím, že kemp kategorie U16 se stane pevnou součástí projektu CTM a také že myšlenka kempu rozvoje na Moravě se bude dílčími a významnými kroky posouvat. Rád bych, aby si kemp zachoval svou sociální rovinu, kdy se potkávají hráči z rozdílných míst ČR a rozdílných klubů. Je to zásadní hodnota, kterou neumíme jako hokejbalisté plně docenit. Rád bych současně popřál všem hráčům, hráčkám a jejich rodičům, ať jim hokejbal a účast na CTM, CRD, HCŽ přináší radost, nová přátelství a utvrzení, že sport, který milují, mají ve svém srdci oprávněně.