Turnaje

VŘTAS CUP 2024 ovládli Ježci Heřmanův Městec! 6. ročník turnaje se zase posunul dál

6. ročník zimního turnaje v Jihlavě nabídl nespočet hokejbalové podívané. Ze dvoudenního maratonu vzešel nakonec jako vítěz celek z Heřmanova Městce. Domácí Jihlava poprvé nezískala žádný z cenných kovů.

Hokejbalově nabitý víkend mohli sledovat fanoušci v srdci Vysočiny, kde se sešlo deset týmů, bojujících o putovní pohár. Týmy byly rozlosovány do dvou skupin, ze kterých vždy první čtyři postoupily do čtvrtfinále. Výběry na pátých místech čekalo pouze utkání o konečné umístění.

Ve skupině Ježek byla v akci také domácí Jihlava, která nakonec vinou skóre (o 1 gól méně) postoupila ze třetího místa. Skupinu ovládlo suverénní Kladno, které táhl extraligový Schnaubelt. Druhou skupinu Horác si podmanily Okříšky. Naopak jen s odřenými uši postoupil favorizovaný Heřmanův Městec, kterému pomohly výsledky ostatních soupeřů k postupu mezi osm nejlepších.

V zápase o konečné deváté místo to byl bratrovražedný souboj brněnsky propletených týmů, který nakonec ovládli těsně Bad Boys. Čtvrtfinálové duely pak byly plné překvapení. Pouze Kladno splnilo roli favorita a šlo do top čtyřky, nicméně v dalších případech si favorité vylámali zuby. Skvělé Okříšky zastavil houževnatý Vsetín 0:1. Obhájci prvenství z Českých Budějovic padli po obrovské hrubce svého obránce 0:1 s Heřmanovým Městcem a domácí Jihlava i přes obrovskou převahu prohrála s mladíky Kapři Brno také fotbalově 0:1.

„Turnaj má své jméno a jsme na to hrdí,“ těší předsedu SK Jihlava

Semifinálové duely měly velký náboj, emoce, ale také kvalitu. Heřmanův Městec oplatil skupinovou porážku Kaprům Brno a po výsledku 2:0 slavil postup do finále. V něm vyzval nabité Kladno, které v semifinále přehrálo 4:2 Vsetín. Kapři Brno nakonec zakončili pro sebe povedený víkend ziskem bronzu, když v zápase o třetí místo deklasovali Vsetín 5:0.

Finálovému zápasu předcházel menší ceremoniál, kdy úvodní buly vhazoval primátor města Mgr. Petr Ryška. Ten pak společně se solidně zaplněnou tribunou sledoval vyvrcholení celého turnaje. V něm bylo Kladno sice aktivnějším týmem, ale jedinou branku utkání vstřelil Roman Hejl a zařídil tak Ježkům putovní pohár. Pro Heřmanův Městec to byl opravdu turbulentní víkend. V sobotu tři prohry, v neděli tři výhry, a nakonec zlatá cesta v play-off. V dresu Ježků trofej slavili také jihlavští Bakus se Zemanem.


Úvodní buly finálového utkání vhazoval primátor města Mgr. Petr Ryška. Autor fotky: Ladislav Jonák.

„Turnaj se nám organizačně povedl na jedničku. Dokázali jsme na turnaj dostat opět skvělé týmy, přálo nám počasí a harmonogram jsme drželi dle plánu,“ smál se na konci předseda hokejbalového oddílu Libor Doležal. „Ročník od ročníku se kvalita jen zlepšuje. Na turnaji startovala taková jména jako Schnaubelt, Fejfar, Blaško, Humlíček, Macenauer, Lev, Sterenčák …, turnaj má své jméno a jsme na to hrdí. Už během akce jsem slyšel samé pozitivní ohlasy, a to je pro nás jako pořadatelé příslib do budoucna, ale také pomyslná laťka kvality,“ má jasno Doležal.

Domácí trenér si pak cenil kvalitní přípravy před startem jarní soutěže. „Z našeho pohledu turnaj splnil cíl. Vyzkoušel jsem několik složení, přesilovky, oslabení a také všechny naše brankáře. Z výsledkového pohledu už tak nadšený nejsem, na druhou stranu prohra ve čtvrtfinále byla po skvělém výkonu, hráčům jsem neměl moc co vytknout. Zápasy, kdy to tam nepadne, občas jsou, takový je sport,“ hodnotil trenér Lukáš Staněk.

Dvoudenní turnaj se hrál jako vzpomínková akce na zesnulého trenéra Martina Vrátila (2015), který byl dlouholetým brankářem a později mládežnickým trenérem Sportovního klubu Jihlava. Celou akci podpořili pivovary Ježek, Horác, město Jihlava a sportovní klub Jihlava. Velké poděkování také zaslouží trojice rozhodčích Ščudla, Prudík, Vokurka, časoměřiči Duba s Olišarem a také fotograf Jonák. Děkujeme!


Skupina Ježek: Eagles – Pedagog 1:2, Kladno – Vsetín 4:0, Jihlava – Kladno 2:6, Vsetín – Eagles 3:1, Pedagog – Vsetín 4:1, Eagles – Jihlava 1:2, Kladno – Eagles 3:1, Jihlava – Pedagog 3:1, Vsetín – Jihlava 3:1, Pedagog – Kladno 1:3.

Skupina Horác: H. Městec – BadBoys 6:0, Lužiny – Kapři 3:5, Okříšky – Lužiny 4:2, Kapři – H. Městec 2:0, BadBoys – Kapři 1:2, H. Městec – Okříšky 1:3, Lužiny – H. Městec 1:0, Okříšky – BadBoys 3:1, Kapři – Okříšky 1:1, Lužiny – BadBoys 4:7.

O 9. místo:

BadBoys Brno vs. Eagles Brno 2:1

Čtvrtfinále:

HBC Golden Dragon Kladno vs. Lužinští srdcaři 3:0

HBK Vsetín vs. JVSK Slza Okříšky 1:0

Ježci Heřmanův Městec vs. SK Pedagog České Budějovice 1:0

Kapři Brno vs. SK Jihlava 1:0

Semifinále:

HBC Golden Dragon Kladno vs. HBK Vsetín 4:2

Ježci Heřmanův Městec vs. Kapři Brno 2:0

O 3. místo:

Kapři Brno vs. HBK Vsetín 5:0

Finále:

Ježci Heřmanův Městec vs. HBC Golden Dragon Kladno 1:0


Nejlepší hráči turnaje:

  • Brankář: Jakub Lev (Kladno)
  • Obránce: Marcel Nazad (Kapři Brno)
  • Útočník: Dominik Macenauer (Heřamanův Městec)


Konečné pořadí:

1. Ježci Heřmanův Městec

2. HBC Golden Dragon Kladno

3. Kapři Brno

4. HBK Vsetín

5. JVSK Slza Okříšky

6. SK Pedagog České Budějovice

7. SK Jihlava

8. Lužinští srdcaři

9. BadBoys Brno

10. Eagles Brno

Fotogalerie:

Tabulka CROSSDOCK Extraliga hokejbalu

POŘ. TÝM Z SKÓRE B
1.
HBC Hostivař
22 109:51 57
2.
Elba DDM Ústí nad...
22 85:43 53
3.
HC Kert Park Praha
22 105:46 53
4.
HBC Kladno
22 71:50 40
5.
HBC Svítkov Stars...
22 74:64 37
6.
SK Hokejbal Letohrad
22 73:62 37
7.
HBC Pardubice
22 85:72 31
8.
HbK Karviná
21 60:81 24
9.
HBC Plzeň
22 48:80 18
10.
TJ Snack Dobřany
22 44:79 17
11.
HBC Hradec...
22 46:84 17
12.
HBC Prachatice
21 42:130 9