Svítkov a Pedagog na úvod semifinále vykradly hřiště vítězů základní části! Stav sérií je ale vyrovnaný

V 1. Lize se rozběhlo semifinále, ve kterém šli favorité z Ústí nad Labem na českobudějovický Pedagog a papírově favorizovaná Polička proti pardubickému Svítkovu. Sobotní duely však ovládly hostující celky! Kometa i Vlčí Smečka v neděli nastoupily v jiném rozpoložení a dokázaly série vyrovnat!

Semifinálové série play off

Pedagog překvapil! V neděli se Smečka ukázala v plné síle!

Sobota 21. května 2022

Vlčí Smečka Ústí nad Labem vs. SK Pedagog České Budějovice 1:2pp (0:1, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 35. Baxa (Faigl, Tůma) – 15. Bárta A. (Nýdl), 49. Malecha (Ruso).

Střely na branku: 29:25, vyloučení: 1:1, přesilovky: 1:1, využití přesilovek: 0:1, v oslabení: 0:0.

Zápas začal ve velkém tempu, kdy se domácí začali lehce tlačit do soupeřova obranného pásma, ale žádné větší střelecké možnosti si Vlčí Smečka nevybojovala. Outsider z Českých Budějovic avšak svému soupeři oplácel stejnou mincí. Domácí byli zaskočeni hrou hostů, z čehož vyplynulo vyloučení Topola v čase 14:39 za podražení. Pedagogu stačilo pouhých 9 vteřin, aby tuto početní výhodu využil Adam Bárta po nahrávce Nýdla. Tento gól do kabiny Českým Budějovicím velmi pomohl do druhé třetiny. V ní se snažil domácí celek o vyrovnání, ale hostující gólman byl k nepřekonání. Šance Pedagogu musela hasit i Vlčí Smečka, která i po dvou třetinách dotahovala. Vyrovnání přišlo v čase 34:12, kdy střeleckou pozici využil Baxa. Vyrovnaná bitva došla až do prodloužení, v němž Malecha zařídil první bod pro jihočeský celek.

Neděle 22. května 2022

Vlčí Smečka Ústí nad Labem vs. SK Pedagog České Budějovice 3:1 (2:0, 0:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 3. Baxa (Michajličenko), 10. Kuchynka (Navarra), 38. Macek (Škurla, Řehoř) – 24. Bárta O. (Nýdl).

Střely na branku: 21:19, vyloučení: 9:10, přesilovky: 5:3, využití přesilovek: 0:0, v oslabení: 0:0, diváků: 55.

Nedělní duel se odvíjel úplně jinak. Úvodní tlak Vlčí Smečka oproti sobotnímu duelu využila perfektně. Nejdřív svou šanci ve 3. minutě proměnil Baxa a asi o 7 minut déle již domácí vedli 2:0 zásluhou Kuchynky. Jihočeši tak úvodní třetinu vůbec nezvládli. V prostřední třetině se Pedagog snažil ohrozit soupeřovu branku, ale všechny pokusy skončily na ústeckém gólmanovi, ale jeden se přeci ujal. Ondřej Bárta společně s Janem Nýdlem snížili, ale druhá perioda nic dalšího nepřinesla. V poslední třetině se ukázala zkušenost Vlčí Smečky, která místy měla problémy, ale v čase 37:22 ji uklidnil Macek gólem na 3:1. Pedagog se snažil veškerými prostředky srovnat, ale bylo to marné. Téměř na konci zápasu dostal ústecký Loukota dvakrát trest 5+OK za krosček a hrubost. V pěstním souboji si to rozdal s Adamem Bártou, který byl potrestán stejně. Na výsledku se však nic nezměnilo.

Svítkov ovládl sobotní duel! Kometa však bojovností vyrovnala

SK Kometa Polička vs. HBC JTEKT Svítkov Stars Pardubice 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 4. Tobiáš J. (Augustin) – 15. Bláha, 23. Matýs (Zeman), 24. Waber (Šimůnek, Král), 42. Matýs (Waber).

Východočeské derby mělo již v sobotu velký náboj. Oba týmy hýřily pohybem, Jiří Tobiáš přijal v mezikruží pas od Augustina a Polička šla do vedení. Těsný náskok si Polička střežila velmi pečlivě, dokonce ubránila minutovou početní nevýhodu tří proti pěti. Avšak v 15. minutě se Kometa opět bránila v oslabení. Zdálo se, že se nemůže nic stát. Poličský bek měl spoustu času na vyhození, míček mu ale sklouznul z hole a jeho lob skončil uprostřed hřiště u Bláhy, který vyrovnal a vliv Svítkovu krev do žil.

V prostřední periodě začali pardubičtí hokejbalisté Kometu přečíslovat a tvořit si nebezpečné šance. Jeden z protiútoků využil Matýs. Zeman proběhl podél mantinelu až za branku, kde do protipohybu obránce vracel balónek. Matýs poté zakončil mezi nohy. Zaskočená Kometa dostala další ránu o minutu později, když navyšoval Waber po nenápadné akci. Kometa po těchto gólech dostala možnost přesilové hry 5 na 3, v ní ale domácí nedokázali najít tu správnou možnost ke střele a Svítkov ji v klidu přečkal.

Poslední perioda se nesla v duchu pardubické defenzivy a protiútoků. Kometa se snažila dobývat pardubickou branku, ale marně. Hřebíček do poličské rakve vtloukl Matýs - dostal nahrávku od Wabera, který vybojoval balónek v rohu. Osamocený Matýs tak neměl problém skórovat. Kometa nedokázala snížit ani v početních výhodách na konci duelu, a navíc dostala dva desetiminutové tresty za nadávky.

Neděle 1. května 2022

SK Kometa Polička vs. HBC Svítkov Stars Pardubice 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 23. Štefka M. (Havlík, Tobiáš O.), 27. Tobiáš O. (Augustin) – 15. Kucharčík (Čejka).

Druhý semifinálový zápas začal v podobném tempu jako ten sobotní. Kometa se ihned hrnula do útočného pásma Pardubic, ale veškeré projektily skončily na svítkovském gólmanovi. I hostující celek dokázal pohrozit svou ofenzivní silou, ale dvě střely do prázdné branky od Matýse neuvěřitelně zlikvidoval Novák. Tyto fantastické zákroky předváděl celý zápas, což Kometě více než pomohlo. Pardubice v první třetině dokonce trefily tyč, ale i přesto šly do vedení. V čase 14:33 se podél mantinelu z rohu vytočil Kucharčík, který nenápadnou střelou vymetl bližší šibenici poličské branky.

Do druhé části vstoupili domácí lépe. Forčekink Komety působil hostům potíže, ti hrozili opět z protiútoků. Šimůnek v jednom z nich trefil tyč. To stejné se povedlo Královi, ale gól padl na opačné straně. Dobrého napadání využil Matěj Štefka, jemuž střeleckou pozici vybojoval Havlík. Velkou chybu udělali hosté v čase 24:30, kdy se nechali vyloučit Kucharčík a Šimůnek. Vypadalo to, že dvojnásobnou přesilovku domácí nevyužijí, ale střela Hejtmánka se odrazila k Augustinovi, který poslal nahrávku skrz brankoviště, a Ondřej Tobiáš to měl jednoduché. V posledním dějství Kometa vsadila vše na zabezpečenou obranu a dobrý forčekink, což se povedlo. Na konci duelu zkusil trenér Kopečný hru v šesti, ale i v ní Kometa obstála.