Extraliga

Hokejbal se stal prvním ryze amatérským sportem, který obdržel výjimku! Jaký je formát Extraligy?

8.5. naplno vypukly extraligové souboje po dlouhých více než 7 měsících! Nejvyšší soutěž hokejbalu se dočkala restartu po obdržení výjimky od Ministerstva zdravotnictví. Zkrácená sezóna 2020/21 pozná svého mistra nejpozději 24. července. A co play off? To a další informace najdete v článku.

Základním kamenem je testování, zápasy zatím bez diváků

Výjimka pro Extraligu se řešila již delší dobu a celý proces až k jejímu udělení trval tři měsíce. Hokejbal se tím stal také de facto prvním ryze amatérským sportem, který ji dostal. Je platná pouze do 31.7.2021 a vztahuje se na tuto sezónu. Zároveň také znamená, že i v případě zhoršení epidemiologické situace se extraligové zápasy mohou odehrát při splnění podmínek, které výjimka obsahuje a není to vázáno na počty osob trénujících a sportujících v rámci jednotlivých balíčků dle aktuálního vývoje. Těmito balíčky a vládními úpravami rozvolňování v oblasti sportu se pak musí řídit ostatní nižší soutěže, protože výjimka je v současné době možná pouze pro nejvyšší soutěž, podobně jako tomu je například i v jiných sportech, vyjma těch profesionálních (fotbal, hokej), kde to mají hráči jako své zaměstnání.

Všichni aktéři utkání musí být nejdříve 48 hodin před utkáním testováni. Platí to jak pro hráče, funkcionáře, rozhodčí, zapisovatele a delegáty, tak i pro pořadatele nebo případné mediální zástupce. Testovat se nemusí osoby, které jsou již očkovány nebo prodělaly onemocnění covidem v posledních 90 dnech. Testy mohou být jak z oficiálního akreditovaného pracoviště, tak platí také testování ze zaměstnání. V potaz však nejsou brány domácí testy.

Utkání se hrají bez diváků, dokud se opatření případně plošně nerozvolní. Každý účastník zápasu musí při vstupu projít měřením teploty a odevzdat pověřené osobě tzv. selfreport, kde jsou uvedeny údaje o provedeném testu, očkování nebo prodělání nemoci ve výše zmíněném časovém horizontu.

Všechny osoby kromě hráčů a rozhodčích pak musí mít během zápasu nasazenu ochranu dýchacích cest. Dodržování těchto opatření je po každém odehraném víkendu vyhodnocováno, neboť na všech zápasech jsou přítomni delegáti a případné nedostatky budou následně diskutovány s kluby, kterých se to týká, aby došlo k nápravě.


Soutěžní sezóna prodloužena do konce července

Základní část byla zkrácena na polovinu a odehraje se jednokolově, v potaz byly brány již odehrané zápasy, rozpis tak byl kompletně upraven z důvodu různého počtu sehraných utkání týmů po podzimu, každý tým tak nastoupí v základní části celkem do 11 utkání (5 doma a 6 venku nebo 6 doma a 5 venku). V prvním kole nastoupily všechny týmy vyjma Karviné, kde to ještě nedovolila situace ohledně možnosti využití zázemí a možnosti plnohodnotně trénovat. Nejnabitější program kvůli dohrávkám čeká trojici týmů z Mostu, Karviné a Ústí nad Labem (8-9 zápasů v 7 hracích víkendech), volnější dohrání pak týmy s nevyšším počtem odehraných utkání po podzimu Kert Park, Hradec Králové, Pardubice a Dobřany (5 zápasů v 7 hracích víkendech).

Celá soutěžní sezóna je pak pro všechny věkové kategorie a soutěže - pokud to rozvolnění dalším kategoriím dovolí - prodloužena do 31.7.2021, podobně jako tomu bylo v loňském roce. Zároveň se k tomuto datu prodloužila i všechna končící aktivní členství a licence.

Z Extraligy se nesestupuje, tradiční play-off na dva vítězné zápasy

Pro týmy z Extraligy bylo otevřeno mimořádné přestupové okno do konce května, během kterého mohou udělat v libovolné kombinaci celkem pět přestupů, hostování nebo střídavých startů. V případě, že se matriční úkon bude týkat brankáře, může být těchto nových hráčů dokonce šest. Případné poplatky za tyto úkony jsou sníženy na polovinu. Uzávěrka soupisek pak koresponduje s koncem přestupového okna k 31.5.2021. Extraligové týmy také mohly do svého prvního utkání využít možnosti přesunout si na soupisku další dva hráče z B týmu, čehož využil pouze Most a může tak učinit ještě Karviná, která hraje svá první utkání o tomto víkendu.

Zkrácená základní část se hraje do 19.6. 2021. Do play-off pak postupuje klasicky 8 prvních týmů tabulky, pro týmy na 9. - 12. místě soutěž končí. Z letošního ročníku Extraligy se nesestupuje. Play-off bude mít rychlý spád, série čtvrtfinále a semifinále se hrají na dvě vítězná utkání, finále je primárně plánováno na dva vítězné zápasy, v případě domluvy finalistů je možno sérii odehrát na tři vítězná utkání. Nový vítěz Extraligy tak bude znám nejpozději 24. července.


Poslední 3 odehrané ročníky Extraligy hokejbalu ovládl HC Kert Park Praha. Podaří se mu to i letos ve zkráceném ročníku 2020/21? Autor fotky: Roman Mareš.

Tabulka extraligy

POŘ. TÝM Z SKÓRE B
1.
HC Kert Park Praha
10 56:25 28
2.
HBC Kladno
10 43:20 27
3.
Elba DDM Ústí nad...
10 34:20 23
4.
HBC AUTOSKLO H.A.K....
10 33:27 20
5.
HbK Karviná
10 37:31 18
6.
HBC Plzeň
10 26:33 15
7.
HBC Most
10 33:36 14
8.
HBC Hradec...
10 36:36 11
9.
HBC Hostivař
10 32:42 9
10.
TJ Snack Dobřany
10 25:39 7
11.
SK Hokejbal Letohrad
10 23:41 6
12.
TJ KOVO Praha
10 21:49 2