Turnaje

Třetí ročník VRŤAS CUPu ovládla prvoligová Hostivař! Obhájce titulu z Jihlavy bral bronz

18.02.2020 Petr Král a Filip Červinka
Autor fotografie:SK Jihlava
Jihlava o víkendu 15. – 16. února hostila dvoudenní turnaj na počest zesnulého trenéra Vrátila – VRŤAS CUP. Na Vysočinu pak přicestovalo celkem devět týmů z různých koutů České republiky, které spolu bojovaly v hokejbalovém maratonu o putovní pohár.

Největší turnaj v České republice odstartoval v sobotu v 9:00. Týmy spolu soupeřily ve dvou skupinách, ze kterých se vítězové kvalifikovali rovnou do semifinále. Celky na 2. - 3. místě čekalo čtvrtfinále, ostatní potom skupina o celkové umístění. Prvenství na domácím turnaji obhajovala Jihlava, která útočila na zlatý hattrick. Bronz pak přicestoval obhajovat celek z Moravy – HBK Vsetín.


Žádný tým nedal tomu druhému nic zadarmo a k vidění tak byl v obou skupinách houževnatý boj o postupová místa. Nejvíce zamotaná byla „skupina smrti“, ve které hrála také domácí Jihlava. Pozdější finalisté Hostivař a Kladno z ní postoupili s odřenýma ušima. Hostivař šla dokonce ze skupiny jen o lepší skóre! „To je právě kouzlo turnaje. Dokud není rozhodnuto, je vše otevřené,“ komentuje dramatické okamžiky ve skupinách organizátor turnaje Petr Král. Právě jeho tým vyrovnanou skupinu vyhrál a postoupil do semifinále. Přitom získal cenné skalpy Kladna a Hostivaře. Ve druhé skupině slavilo poměrně hladký postup Brno, příjemným překvapením byl Výběr Vysočiny. 
Hostivař na pokraji vyřazení, vzápětí oslavy titulu!Play off nabídlo další dramatické zápletky. Nejprve posílené Kladno otočilo slepenými góly v druhé polovině zápasu první čtvrtfinále proti Vsetínu. Poté Hostivař vyřadila až po samostatných nájezdech Výběr Vysočiny. Semifinále bylo gólově také velmi atraktivní, když zvládla Hostivař přestřelku proti domácí Jihlavě v poměru 4:2, a tak jí vrátila porážku ze skupiny (0:3). Ve druhém semifinále si pak Kladno otevřelo střelnici proti Brnu 6:2.


V zápase o bronz měla více ze hry domácí Jihlava, která svou převahu nakonec proměnila ve dvě branky a po dvou zlatech brala na domácím turnaji bronz. Naopak Brno skončilo podruhé na bramborové příčce.


Finálový zápas odstartoval čestným vhazováním legendární útočník SK, dlouholetý kapitán, držitel několika individuálních ocenění, bývalý reprezentant a vítěz Extraligy – Roman Smutný. Vrchol turnaje pak byl jasnou záležitostí loňského finalisty 1. Ligy z Hostivaře, který přejel Kladno 5:0! Kladnu v cestě na pomyslný Olymp nepomohlo mohutné posilování o extraligové hráče Kladna ani reprezentanty Slovenska. Naopak Hostivař žila jihlavskou pohádkou, kdy v sobotu tým na pokraji vyřazení došel trnitou cestou až k zisku putovního poháru.


Úroveň turnaje posunuta opět o něco výše„Hrála tu spousta kluků z Extraligy, slovenské soutěže, k vidění byli také reprezentanti, takže to tu úroveň posunulo opět o něco výše,“ hodnotí turnaj Petr Král. „Celkově myslím, že se nám akce vydařila. Vyšlo pěkné počasí, hrálo se v duchu fair – play a každý z účastníků to může hodnotit jako kvalitní zimní přípravu. Z pohledu Jihlavy, chtěli jsme tu hrát finále a obhájit prvenství, ale postup z prvního místa v tak těžké skupině a následné třetí místo bereme také jako úspěch,“ má jasno kapitán SK. „Chci moc poděkovat všem týmům, které dorazily na turnaj a doufám, že se tu opět za rok sejdeme,“ dodal na závěr.


Kvalitní obsazení turnaje pak podtrhli samotní účastníci – SK Jihlava – vítěz 2. ligy Morava-Jih, HBK Vsetín – vítěz 2. ligy Morava-Sever, HBC Hostivař – finalista 1. Ligy. V dresu Kladna zasáhli do hry reprezentanti České republiky a Slovenska Milan Schnaubelt, Marian Mikulčík a Petr Kovačič. V barvách Hostivaře pak hráči z juniorské reprezentace jako Jiří Vaniš, Samuel Kucharčík nebo Ondřej Kubeš. Za domácí Jihlavu se na hřišti proháněli vítězové Extraligy z Kert Parku Jan Blaško a Jan Střecha.


„Děkujeme všem partnerům celé akce, městu Jihlava, pivovaru Ježek a sportovnímu klubu. Bez jejich podpory by nebylo možné tak velkou událost uspořádat,“ má jasno předseda hokejbalu Libor Doležal.


Turnaj se konal na počest dlouholetého trenéra Martina Vrátila, který v roce 2015 zemřel. 


Nejlepší hráči turnaje:


Útočník: Jan Střecha (Jihlava)

Obránce: Ondřej Kubeš (Hostivař)

Brankář: Jiří Varga (Lužinští srdcaři)


Konečné pořadí:


1. HBC Hostivař

2. HBC Draci Kladno

3. SK Jihlava

4. BHK Bulldogs Brno “B“

5. Výběr Vysočiny

6. HBK Vsetín

7. Lužinští srdcaři

8. HBC Autosklo H.A.K. Pardubice “C“

9. J.V.S.K. Slza Přibyslavice


Výsledky:


Skupina Bernard:


HBC Draci Kladno vs. SK Jihlava 1:2

J.V.S.K. Slza Přibyslavice vs. Lužinští srdcaři 2:2

HBC Hostivař vs. HBC Draci Kladno 1:2

SK Jihlava vs. J.V.S.K. Slza Přibyslavice 1:0

Lužinští srdcaři vs. HBC Hostivař 1:1

HBC Draci Kladno vs. J.V.S.K. Slza Přibyslavice 3:3

SK Jihlava vs. Lužinští srdcaři 1:1

J.V.S.K. Slza Přibyslavice vs. HBC Hostivař 0:6

Lužinští srdcaři vs. HBC Draci Kladno 0:5

HBC Hostivař vs. SK Jihlava 0:3


Skupina Ježek:


Výběr Vysočiny vs. HBK Vsetín 3:2

HBK Bulldogs Brno “B“ vs. HBC Autosklo H.A.K. Pardubice “C“ 7:0

HBK Bulldogs Brno “B“ vs. HBK Vsetín 2:1

HBC Autosklo H.A.K. Pardubice “C“ vs. Výběr Vysočiny 1:2

HBC Autosklo H.A.K. Pardubice “C“ vs. HBK Vsetín 1:3

Výběr Vysočiny vs. HBK Bulldogs Brno “B“ 0:1


Skupina o umístění:


J.V.S.K. Slza Přibyslavice vs. Lužinští srdcaři 2:2

J.V.S.K. Slza Přibyslavice vs. HBC Autosklo H.A.K. Pardubice “C“ 2:3

HBC Autosklo H.A.K. Pardubice “C“ vs. Lužinští srdcaři 2:7


Čtvrtfinále:

HBC Draci Kladno vs. HBK Vsetín 5:1

Výběr Vysočiny vs. HBC Hostivař 3:4 sn.


Semifinále:

SK Jihlava vs. HBC Hostivař 2:4

HBK Bulldogs Brno “B“ vs. HBC Draci Kladno 2:6


O 3. místo:

SK Jihlava vs. HBK Bulldogs Brno “B“ 2:0Obhájce titulu si nakonec došel pro bronzové medaile.


Finále:


HBC Hostivař vs. HBC Draci Kladno 5:0

Fotogalerie:

Tabulka extraligy

# Tým Z Skóre B
1. HBC Kladno 15 65:29 37
2. HBC Plzeň 16 77:38 34
3. HBC Hradec... 15 65:38 32
4. HBC Autosklo-H.A.K.... 14 73:42 29
5. HC Kert Park Praha 14 74:38 28
6. Elba DDM Ústí nad... 15 65:46 28
7. HbK Karviná 15 48:49 25
8. SK Hokejbal Letohrad 14 43:47 15
9. SK Sudoměřice 13 32:72 12
10. TJ Snack Dobřany 16 45:95 12
11. HBC Most 14 26:69 7
12. TJ KOVO Praha 15 21:71 5

Partneři českého hokejbalu