Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Národní tým mužů se k dalšímu soustředění sejde v Chrudimi. Sestava se začíná formovat!
Národní tým mužů se k dalšímu soustředění sejde v Chrudimi. Sestava se začíná formovat! (autor: Filip Červinka)

Zranění mění nominaci mužů v Chrudimi! Tým doplní nadějní mladíci


Datum: 23. 05. 2019
Autor: Ondrej Novotný
Sdílej přes:

Česká hokejbalová reprezentace mužů se už tento víkend poprvé setká v závěrečném měsíčním bloku před mistrovstvím světa v Košicích. Na východ Čech míří stále ještě širší nominace čítající na pětadvacet jmen, která bude bojovat o svoji konečnou pozici na přípravě v Chrudimi. Po finálové sérii v CROSSDOCK Extralize a dalších faktech ovšem dochází ke změně nominace, do hry se tak naopak zapojuje pět nadějných mladíků, kteří jsou momentálně spíše doplněním, to však neznamená, že by o své místo v závěrečné nominaci také nemohli bojovat! Finální výběr pak bude znám až příští týden, a to na dalším kempu ve východních Čechách.

Změny v útoku i v obraně, brankáři zůstávají 


Už v předběžné nominaci chyběla některá jména, s nimiž hokejbalová veřejnost počítala, třeba i s jako hodně pravděpodobnými do finální nominace. Zatímco u někoho to tak stále pravděpodobně bude, někteří hráči se na soupisce do Košic už zcela jistě neobjeví! „Ondra Benedikt se z osobních důvodů omluvil, Adam Roušal se musel také omluvit, akorát kvůli zranění ze semifinálového souboje a nestihne se dát zdravotně dohromady ani na závěrečný turnaj. Bohužel mají mírné zdravotní problémy po finále tři kluci z Kert Parku, Martin Krůček, Tomáš Wróbel a Tomáš Fejfar, takže jsme se domluvili, že se nejprve dají zdravotně dohromady a přijedou až na kemp do Pardubic. Také se omluvil z pracovních důvodů ve Švýcarsku Tomáš Kudela,“ probírá nominaci trenér Jiří Mašík a pokračuje: „Navíc jsme vyšli vstříc klukům, kteří hrají 5. semifinále 1. Ligy, ale ty ihned po zápasech dorazí ještě na kemp do Chrudimi.“

Prostor kvůli omluvenkám a zdravotním absencím tak dostanou nová jména, která si užívají premiérových pozvánek do mužského národního týmu. „Abychom kádr doplnili na 25 hráčů, tak jsme povolali jednu pětku mladých potencionálních reprezentantů, kam patří Honza Doležal, Jakub Král, Tomáše Zajíček, Filip Faltus a Josefa Šimůnek,“ vyjmenovává Mašík hráče postupně nejprve dvojici z pardubického Svítkova a poté extraligového Autoskla, Letohradu a Hradce Králové. „Chceme, aby kemp byl už ve velkém tempu, a 5 pětek je ideálních. Víme, že tahle situace není úplně ideální s tím skládáním týmu, ale musíme se trošku přizpůsobit rozpisům a zraněním,“ nepříliš těší Mašíka.

Zmínění mladíci v nominaci do Chrudimi jedou na kemp převážně v pozici doplnění a ukázání se. Jejich šance na závěrečnou nominaci, případně doplnění kádru v průběhu šampionátu, ale není nereálná. „Klukům jsme řekli, že přijedou hlavně jako sparing, aby nás doplnili, jak jsem už říkal. O jejich působení budeme ještě mluvit osobně na kempu. Chceme, aby tam přinesli mladou dravost a rychlost. Využili jsme tuhle příležitost, aby si přičichli k národnímu týmu, všichni prošli mládežnickými reprezentacemi a víme, že v sobě mají potenciál!“ upozorňuje trenér mužského národního týmu. Tomu se tak po změnách v defenzivních a ofenzivních řadách nezměnila pouze brankářská čtveřice, kam patří stále extraligoví borci z Letohradu, Pardubic, Kladna a Kert Parku. 

Trénink přesilových her, ale také vhazování


Plocha zimního stadionu už odpovídá více té, která bude v košické Steel Aréně. V podstatě poprvé ve druhé fázi dvouletého přípravného cyklu se tak hráči představí na o hodně větším herním prostoru, než převážně hrají hokejbalovou sezonu. Prostor tak dostane třeba pilování přesilových her, nebo hodně důležitý aspekt vhazování. „Budeme pokračovat v nastavené koncepci, což znamená pilovat vhazování, částečně už i přesilovky a oslabení. Samozřejmě proběhne i sehrávání dvojic a trojic. Bude to i běhavé, hlavně pro hráče, kteří už nějakou dobu nehrají. Také mezi sebou budeme hrát modelové zápasy v rámci tréninků,“ nastínil hlavní trenér Mašík program sobotního a nedělního kempu v Chrudimi. „Chceme, aby si hráči zvykli na velké hřiště a na rychlost mezinárodního hokejbalu. Budeme od nich vyžadovat stoprocentní nasazení,“ dodává druhým dechem.

Poslední herní příprava Česka proběhla zatím v únoru v Plzni, kde sehrálo několik kvalitních duelů, třeba také se Slovenskem. Od té doby však na další přípravu a s tím pojící se utkání nebyl v nabitém programu čas. „Klukům budeme ukazovat videa, co jsme připravili z minulých zápasů. Závěrečnou nominaci uzavřeme první červnovou neděli po dalším kempu v Pardubicích,“ prozrazuje. Stane se tak po už slibně vyrovnaném utkání, jelikož se výběr kouče Mašíka střetne s národním mužstvem U20, které se připravuje zase směrem k juniorskému šampionátu v létě 2020. „Chceme ovšem pracovat i s několika náhradníky, v případě zranění bychom totiž volili výměnu hráčů. Do Košic to je pouze 7 hodin vlakem a chceme tu mít připravené plnohodnotné hráče!“ uzavírá Jiří Mašík s tím, že jeho realizační tým chce být připravený úplně na všechno. 

Partneři českého hokejbalu