Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Jakub Kolařík patří mezi nejlepší hráče ve Švýcarsku. Proč nedostal šanci v české reprezentaci?
Jakub Kolařík patří mezi nejlepší hráče ve Švýcarsku. Proč nedostal šanci v české reprezentaci? (autor: Archiv Jakuba Kolaříka)

Život ve Švýcarsku se mi líbí, posouvám se směrem dopředu, nezastírá Kolařík

Datum: 06. 05. 2019
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

Český legionář ve švýcarské nejvyšší soutěži Jakub Kolařík se daleko za hranicemi těší nejen z hokejbalové radosti. Ze sportovního hlediska by se rád vrátil do České republiky, v dresu Martigny patřil ale v letošním ročníku mezi nejproduktivnější hráče v celém Švýcarsku. Jeho týmu bohužel unikl postup do finále, a tak se plzeňský odchovanec vydal za dalším dobrodružstvím. „Připravuji se na mistrovství Francie, kam tento rok pojedeme jako obhájci titulu, takže jsem hokejku do kouta ještě nepostavil,“ prozrazuje v zajímavé otevřeném rozhovoru, v němž například došla řeč i na touhu reprezentovat svoji rodnou vlast.

Ahoj Kubo, máte po konci sezony ve švýcarské nejvyšší soutěži. Po základní části jste se s týmem Martigny umístili na 4. místě. Brali jste tento počin po 16 zápasech jako úspěch? Díky tomu jste začínali play off na domácí půdě, je to tak?
Bohužel pro nás a vlastně všechny kluby kromě Oberwilu a Grenchenu sezona skončila. Ano, tyto dva týmy čeká ještě finále NLA, které začalo o víkendu. Se 4. místem oproti loňskému roku panuje spokojenost, protože jsme se dokázali posunout o jednu příčku výše, zároveň je i zklamání z vyřazení v play off, ale je to jen sport. Čtvrtfinále jsme začínali na domácím hřišti to máte pravdu, semifinále už začínalo na hřišti soupeře.


Zůstaňme ještě u celkem povedené základní části. Vy jste odehrál všech 16 duelů, v nichž jste si připsal 30 kanadských bodů za 17 gólů a 13 asistencí. Skončil jste tak na 9. místě kanadského bodování celé nejvyšší švýcarské soutěže NLA! Byl jste zároveň nejproduktivnějším hráčem vašeho týmu. Je znát v kabině i na hřišti, že patříte mezi největší tahouny Martigny?
Mohu říct, že spokojený jsem, ale vím, že sám nikdo body nesbírá, takže je to zásluha i mých parťáku z pětky. Na druhou stranu pro mě kanadské body jednotlivce nejsou tak důležité jako když se daří celkově týmu. V kabině to znát moc není, protože tam si berou slovo především starší, zkušenější hráči, a hlavně rodilí mluvčí (smích). Na hřišti to možná znát je, protože prostoru a času na hřišti jsem dostával opravdu hodně.

Doma se pravděpodobně objevím až v létě


Na koho jste vlastně narazili v play off a jak vaše počínání dopadlo? Z informací na sociálních sítích švýcarského hokejbalu vyplývá, že se hraje o titul v rámci FINAL FOUR? Je to tak?
Ve čtvrtfinále jsme narazili na tým z Chaux-de-Fonds, který jsme porazili 2:0 na zápasy, ale oba dva zápasy byly velice vyrovnané a rozhodovaly malé chyby, důkazem toho je domácí zápas, který jsme vyhráli 2:0 a druhý zápas 1:2 pp. V semifinále jsme narazili na úřadujícího mistra z Oberwilu. Zápas u nich byl velice vyrovnaný a prohráli jsme nakonec 3:2. Zápas u nás byl z naší strany velice nevydařený a Oberwil pohodlně vyhrál 0:8 a ukončil nám tak sezonu a boj o finále. Vyřazovací boje v NLA nejsou v klasickém formátu, jak jsme zvyklí z extraligy, kde se hraje na 3 vítězné utkání. Zde ve Švýcarsku se hraje pouze na 2 vítězná utkání. FINAL FOUR nemá s NLA a play off nic společného, je to vyvrcholení Švýcarského poháru v podobě semifinále + finále.Mrzí tak brzké vyřazení? Co vás vůbec čeká a nemine po konci sezony ve Švýcarsku? Objevíte se na čas i doma v České republice, nebo pokračuje hokejbalové dobrodružství?
Mrzí, na druhou stranu jsem nohama na zemi a věděl jsem, že dvakrát porazit tým, který za posledních 13 sezon získal 12 titulů, bude troufnu si říct zázrak. Nepovedlo se, ale život jde dál. Mě sezona ještě zdaleka neskončila. Připravuji se na mistrovství Francie, kam tento rok pojedeme jako obhájci titulu, takže jsem hokejku do kouta ještě nepostavil. Doma se pravděpodobně objevím až v létě, protože mám teď pracovní povinnosti plus zmíněné mistrovství Francie.

Pracuji na sobě individuálně pod dohledem kondičního trenéra


Vím, že už jsme se o tom bavili, ale nemrzí vás, že jste ani jednou nedostal šanci probojovat se do českého národního týmu?
Samozřejmě, že mrzí. Všichni hráči, kteří hráli NLA či hrají dostali šanci, kromě Roberta Filípka, který se rozhodl přijmout nabídku Švýcarska a mě, takže ano, mrzí. Nechci si dělat plané naděje, to určitě ne, ale četl jsem, že nominace na MS pro český národní tým není ještě 100% uzavřená, tak uvidíme, a vlastně dle toho se rozhodnu co dále.

Nebojíte se, že vám případné budoucí reprezentování jiné země nadobro zhatí možnost reprezentovat rodnou zemi?
Ano, i nad tím jsem hodně přemýšlel, na druhou stranu na sobě individuálně pracuji pod dohledem kondičního trenéra a cítím, že moje fyzická a rychlostní stránka je na mém dosavadním maximu, za další 2 roky mi bude už 28, skoro 29 let a nikdy nevíte, co se stane, jestli nepřijde zranění či cokoliv podobného. Na povrch se budou drát zase mladší hráči, a navíc nikde není psáno, že zrovna za ty 2 roky, by si na mě někdo vzpomněl (úsměv).


Jakub Kolařík na sobě dře i po sezoně ve švýcarské nejvyšší soutěži NLA.

Oberwil nemá konkurenci, dosud nepoznal hořkost porážky


Jak se vlastně od začátku letošního roku vyvíjel váš život za hranicemi ve Švýcarsku? Jste v zemi helvétského kříže spokojený, nebo vás brzy uvidíme v české nejvyšší soutěži? (úsměv)
Ze sportovního hlediska bych se do Česka velice rád vrátil, pokud by pro mě v plzeňském kádru, který je nabitý, bylo místo. Ale život zde se mi líbí, posouvám se směrem dopředu, a ještě jsou nějaké kroky v plánu, takže budu zůstávat ještě zde, na jakou dobu vám ale odpovědět nedokážu.

Jak to vypadá se šancemi na titul ve Švýcarsku? Bude to opět dlouhá léta dominující Oberwil, nebo se dere na vrchol někdo jiný?
Ve Švýcarsku dle mého názoru ke změně nedojde, myslím si, že si Oberwil dokráčí pro 13. titul ve 14. sezoně, protože ten tým tady nemá konkurenci, za celou letošní základní část, play off a i Švýcarský pohár nepoznali hořkost ani jedné porážky! Jestli „Sláňa“ (obránce Michal Slanec) se svým Grenchenem najdou recept na Oberwil a sesadí je ze švýcarského trůnu, budu jim to jedině přát, ale nečeká je nic snadného.

Partneři českého hokejbalu