Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Kateřina Zechovská (vlevo) byla po šampionátu v Košicích spokojená, vždyť vynulovala Kanadu i Slovenky!
Kateřina Zechovská (vlevo) byla po šampionátu v Košicích spokojená, vždyť vynulovala Kanadu i Slovenky! (autor: Dominik Jizba)

Zechovská vynulovala ve stěžejním duelu na MS Slovenky! Medaile je úspěch, zdůrazňuje

Datum: 23. 06. 2019
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

Národní tým žen vybojoval na svém 7. mistrovství světa sedmé medaile. Po loňském historickém úspěchu v podobě zlatých medailí nastala doba bronzová. Na více než vyrovnaném turnaji v Košicích byly české hokejbalistky jen krůček od finálových bojů, nakonec se musely smířit se zápasem o bronz, v němž oplatily domácím Slovenkám porážku v základní části a slaví zisk dalšího cenného kovu. Na něm se vydatnou měrou podílela gólmanka Kateřina Zechovská. „Předváděly jsme dobrou hru, ukázaly, že jsme perfektní parta, navíc jsme jako jediné porazily mistryně světa z Kanady,“ upozorňuje mimo jiné v rozhovoru.

Koncovka? Nezbývalo nic jiného, než se modlit k Poseidonovi


Na mistrovství světa v Košicích se ženský hokejbal zase o kus posunul, o čemž svědčí nesmírně vyrovnané výsledky první top čtyřky, z čehož plynulo také větší vytížení našich brankářek. „Na tomto turnaji jsem měla o dost více náročnějších zákroků. Bylo to tím, že jsme hrály více zápasů na malé hale, kde bylo o dost menší hřiště,“ vysvětluje stabilní gólmanská jednička národního týmu žen Kateřina Zechovská. „Soupeřky měly o dost více střel na bránu, což my ale také. Hrál se celkově rychlejší hokejbal, takže mé větší vytížení v zápasech bylo zapříčiněné spíše velikostí hřiště,“ uvědomuje si „Zechyna“, jak jí každý přezdívá.

Češky se na světovém šampionátu prezentovaly výbornými výkony, v čem ale po většinu doby na turnaji zaostávaly, byla koncovka proti silným zámořským a slovenským oponentkám. „Míček jsem už kolikrát tlačila do branky očima, protože v koncovce jsme se trápily hodně. Často jsme trefovaly první hráčku, nebo vůbec ani bránu, takže nám pomalu nezbývalo nic jiného, než se modlit k Poseidonovi a tlačit míček do brány očima. Naštěstí se to proti Slovensku zlomilo,“ ulevilo se Zechovské po utkání o konečné 3. místo.

Stěžejním duelem v Košicích byl střet v základní části proti domácím Slovenkám. Hrálo se o postup do nadstavbové části tří nejlepších družstev a o postup do finále. Zápas přinesl pramálo šancí pozorně bránících Slovenek, jež ale vstřelily dva góly, což jim k odsunutí Češek do boje o bronz stačilo. „Takové zápasy jsou pro gólmana hrozně těžké. Je to to nejhorší, co vás jako brankáře může potkat,“ upozorňuje Kateřina Zechovská. „Za celých pětačtyřicet minut zápasu na vás jde 10 střel, je to strašně těžké na hlavu. Navíc když se jedná o střely typu jasných gólovek,“ zdůrazňuje.


Kateřina Zechovská vlevo se svou spoluhráčkou z obrany Klárou Seroiszkovou. (Autor fotky: Dominik Jizba)

Slovenky nejsou špatné hokejbalistky, akce měly nebezpečné!


Slovenky porazily naše děvčata jen těsně 2:1, daly prakticky vše, co jim přišlo na hůl a Češky musely bojovat „jen“ o bronzové medaile. „Přiznejme si, že Slovenky nejsou špatné hokejbalistky, když už se dostaly do zakončení, tak to byla pěkná akce. Umí o dost lépe zakončit než třeba Britky, takže to pro mě bylo strašně těžké,“ přiznává Kateřina Zechovská, jež chytá v opačném gardu, kdy hokejku drží v levé ruce. „Byla škoda, že nám to v tom prvním utkání nenapadlo jako v zápase o bronz. Kdyby to v základní části skončilo 7:2, tak by se nikdo nemohl divit,“ má jasno Zechovská.

Pro jedničku reprezentace žen musel být zápas o postup do nadstavbové části a boje o postup do finále mistrovství světa strašně náročný především na psychiku. „Mohla jsem taky ale chytit oba góly, mohly jsme vyhrát 1:0, a ne prohrát 1:2, mohlo to být úplně o něčem jiném,“ přemítá Zechovská. „Myslím si, že teď už je zbytečné o tom ale spekulovat. Získaly jsme bronzové medaile a všem spoluhráčkám, trenérům a fanouškům za to děkuji,“ praví od srdce „Zechyna“.

Úroveň ženského hokejbalu se za dva roky opravdu zvedla. Týmy šly oproti roku 2017 nahoru. „Celkově je pro hokejbal dobře, když úroveň půjde stále nahoru. Přála bych si, aby přibývalo více týmů. Na letošním šampionátu bylo jen pět týmů, chtělo by to alespoň sedm, osm a možná i více celků. Když budou všechny týmy navíc vyrovnané, bude to jen dobře pro atraktivitu a větší popularitu našeho sportu,“ upozorňuje Kateřina Zechovská. „I pro nás samotné, když to řeknu trochu hloupě, je sice hezké vyhrát 10:0, ale takové zápasy jsou těžší spíš na psychiku než na cokoliv jiného,“ má jasno.


Češky zaslouženě oslavily zisk bronzových medailí z MS v Košicích! (Autor fotky: Dominik Jizba)

Není ostuda vyhrát bronz, jako jediné jsme porazily Kanadu!


Fanoušci si na mistrovství světa, co se týče hry samotné, museli přijít na své. Zechovská vychytala na turnaji čisté konto proti světovým šampionkám z Kanady, vynulovala ve stěžejním klání o bronzové medaile i Slovenky. „Pro diváky je lepší se dívat na vyrovnané zápasy, které končí po výsledku například 3:2, nebo 2:1. Vyrovnávající se špička je tak pro hokejbal jednoznačně dobře,“ nepochybuje Kateřina Zechovská.

Oba reprezentační celky vyrazily z Košic na cestu domů až v neděli odpoledne den po konci šampionátu. Slavil se bronz stejně jako kdyby se získala zlatá medaile? Nebo přetrval smutek z nepostupu do finále? „Bolest byla největší těsně po zápase, když jsme prohrály se Slovenkami 2:1, tam to bylo nejtěžší vstřebat,“ přiznává velká opora v brance českého družstva Zechovská. „Měly jsme ale tři dny na to, abychom se zkoncentrovaly, všechny jsme chtěly placku a máme ji! Bylo co slavit,“ zdůrazňuje.

Teď už je čas na delší odpočinek. Vyléčit šrámy a začít se pomalu ale jistě a pečlivě připravovat na další světový šampionát, který se v roce 2021 uskuteční v Kanadě v Montrealu nebo v Calgary, kde to může být zase o fous náročnější než v Košicích. „Turnaj se opravdu hodně vyrovnal. Není ostuda vyhrát bronzové medaile, předváděly jsme dobrou hru, ukázaly, že jsme perfektní parta. Navíc jsme jako jediné porazily mistryně světa z Kanady, které nám nedaly ani gól, takže je určitě co slavit,“ přiznávala těsně po konci mistrovství světa gólmanka Zechovská, která je na své spoluhráčky právem pyšná!

>>KOMPLETNÍ FOTOGALERIE Z MS DOMINIKA JIZBY<<


Posedmé v řadě opět medaile! Český tým žen získal placku na všech šampionátech. (Autor fotky: Dominik Jizba)

Partneři českého hokejbalu