Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Filip Janák se zaskvěl především v semifinále Pilsen Challenge.
Filip Janák se zaskvěl především v semifinále Pilsen Challenge. (autor: Pavel Schröfel)

Vždycky se mi lépe chytá, když jsem v zápřahu, praví po heroickém výkonu Janák

Datum: 12. 02. 2018
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

Na mezinárodním turnaji Pilsen Challenge v kryté hokejbalového hale místních mečounů bylo minulý víkend k vidění opravdu velké kousky mnoha týmů a hráčů. V semifinále turnaje se proti favorizovanému Kert Parku zaskvěl v brance české reprezentace U20 Filip Janák, jenž se velkou měrou podílel na vítězství juniorů 4:0 a postupu do finále. „Hodně mi pomohla situace ze začátku zápasu, kdy na mě běžel Martin Krůček sám a já mu to chytil,“ upozorňuje.

Reprezentační dvacítka má za sebou nesmírně povedený mezinárodní turnaj v Plzni, který ovládla především díky úžasné jízdě v play-off. „Vzhledem k tomu, jaká byla na turnaji konkurence a že jsem byl ve výstroji od listopadu poprvé, tak jsem velice spokojený,“ přiznává jeden z hrdinů národního týmu juniorů, gólman Filip Janák. „Dařilo se nám jako týmu, za což jsem velice rád. Celkové vítězství je parádní výsledek, ze kterého mám velkou radost!“ překypuje radostnými pocity.

Junioři v základní části nejdříve porazili švýcarský Grenchen, ale v dalších zápasech podlehli Ružinovu a Kert Parku. V základní skupině tak skončili na třetím místě. „Zápasy to byly hodně náročné, navíc jsme měli každý den dva zápasy. Proti Kertu to byl velmi těžký zápas, ve kterém nám ukázali, jak hraje mistr české extraligy,“ smeká před pražským celkem pomyslný klobouk Filip Janák. „Během turnaje se vylepšovaly nedostatky a zkoušely se různé lajny a posty v týmu,“ popisuje jindřichohradecký gólman.

Obrat proti Belpě ve čtvrtfinále nás posilnil a dodal sebevědomí

Hráči reprezentace U20 pak do čtvrtfinále vstupovali v roli mírných outsiderů, kdy narazili na druhý tým skupiny A švýcarskou Belpu. S jakým cílem asi do tohoto zápasu vstupovali? „Zápas to byl těžký. Já jsem jej sledoval v civilu. V kabině jsme si řekli, že je porazíme, a to se nám také povedlo,“ stručně vyřkl svůj „ortel“ strážce české svatyně Janák. Mladíci prohrávali o dvě branky a nevypadalo to s nimi vůbec dobře. „Z mého pohledu jsme měli v zápase převahu a hráli lépe. Bohužel nám utekl začátek, kdy jsme dostali dva rychlé a zbytečné góly,“ mrzelo Janáka.

Do konce základní hrací doby ale junioři stihli vyrovnat a v nájezdech dosáhnout na úchvatný obrat! „Během zápasu jsme se trápili v zakončení. Naštěstí nám to tam ke konci zápasu začalo padat, díky čemuž jsme dokázali skóre srovnat a po vyhraných nájezdech postoupit do semifinále,“ praví s potěšením v hlase Filip Janák. „Takový obrat vás vždycky posílí a dodá vám sebevědomí. S ohledem na konečný výsledek turnaje jsem za tenhle obrat velice rád, jelikož čtvrtfinále bývají vždycky zrádná,“ je si vědom talentovaný brankář.

Proti Kert Parku jsem původně vůbec chytat neměl

Semifinále proti Kert Parku přineslo další velké překvapení. Národní výběr juniorů vyhrál 4:0 a slavil postup do finále! „Zápas jsme zvládli výborně, a to po všech stránkách. Je třeba říci, že co nám nevycházelo ve čtvrtfinále, to se nám vrátilo v semifinále proti nadupanému Kertu,“ upozorňuje Janák. „Mně se navíc velice dobře chytalo, nakonec z toho byla nula, která mě vždycky potěší. Dneska mě potěšila o to více, že to bylo právě proti mistrovi extraligy, i když musím říci, že jsem měl kolikrát štěstí,“ přiznává hrdina duelu, který pochytal všechny šance hvězdného protivníka.

Filip Janák za dvě poloviny památného semifinále čelil 17 střelám, Kert Park byl často v tutových šancích, ale on všechny zlikvidoval. „Byl jsem prakticky pořád pod tlakem, což mi ale nevadí. Spíše naopak, vždycky se mi lépe chytá, když jsem v zápřahu,“ praví s klidným hlasem. „Paradoxní je, že jsem původně vůbec chytat neměl. Večer před semifinále mi ale trenéři řekli, že půjdu do brány já, tak jsem se připravil. Byla to výzva a na zápas jsem se těšil,“ popisuje Janák své pocity před startem náročného duelu.

Hned v úvodu utkání mohla česká reprezentace hráčů do 20 let ztrácet, to se ale vytáhl právě gólman prvoligového Jindřichova Hradce. „Hodně mi pomohla situace ze začátku zápasu, kdy na mě běžel Martin Krůček sám a já mu to chytil,“ upozorňuje. „Moc si tohoto vítězství i čistého konta cením,“ rozplývá se Filip Janák.

Trenéři musí být spokojení, i když prostor pro zlepšení určitě je

Trenéři juniorské reprezentace vzali na turnaj tři brankáře, mezi něž se snažili rovnoměrně rozložit zátěž. „Myslím, že jsme si všichni zachytali akorát. Každý z nás chytal dva zápasy. Kdo dělal v předchozím zápase dvojku, tak další zápas chytal, a tak se to střídalo,“ prozrazuje systém střídání gólmanů Filip Janák. „Jak už jsem uvedl výše, tak mě trenéři oproti plánu postavili do brány už na semifinále místo Davida Hrubého, který si naopak zachytal ve finále,“ dodává.

Vítězství na tak silně obsazeném turnaji s mnoha hvězdnými hokejbalisty se jistě cení, takže trenéři museli být spokojení. „Myslím, že trenéři byli spokojeni, i když prostor pro zlepšení tu určitě je,“ uvědomuje si Filip Janák. „Každopádně si myslím, že mají i oni z vítězství radost. Dostali jsme informace, že další soustředění bude v červnu na Kladně,“ nastiňuje Janák plány reprezentační dvacítky.

Mistrovství světa v Kanadě je něco jiného, většího

Za necelý měsíc již vypukne jarní část. Filip Janák je oporou prvoligového Jindřichova Hradce. S jakými cíli asi bude se svým týmem vstupovat do jarní části? „Po podzimní části jsme na osmém místě. Rádi bychom si vybudovali co nejlepší pozici pro play-off a následně chceme dojít co nejdál,“ nezastírá. „Kdyby se nám i na klubové úrovni povedlo dosáhnout stejného nebo alespoň podobného výsledku jako na turnaji v Plzni, tak by se asi nikdo nezlobil,“ usmívá se Filip Janák.

Pro každého člena širšího kádru juniorské reprezentace musí být velkou motivací udržet si vysokou výkonnost a v červenci vyrazit na mistrovství světa juniorů v Kanadě. „S hokejbalem jsem už zažil leccos, ale mistrovství světa v Kanadě je přece jen něco jiného, většího,“ má jasno Filip Janák. „Pevně věřím a doufám, že se to letos povede!“ sní o velkém úspěchu na světovém šampionátu gólman Janák.  

Partneři českého hokejbalu