Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Tomáš Semera převzal otěže osmnáctky a věří ve světlé zítřky!
Tomáš Semera převzal otěže osmnáctky a věří ve světlé zítřky! (autor: Šárka Kunešová)

Víc hlav, víc ví. Ta moje bude rozhodující a ponese zodpovědnost, uvědomuje si Semera

Datum: 09. 01. 2019
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

Do přípravy se v polovině ledna vrhne také reprezentační výběru hráčů do 18 let, jehož realizační tým doznal pár „kosmetických“ úprav. Novým hlavním trenérem osmnáctky se stal loňský asistent Tomáš Semera, s nímž bude po trenérském boku pokračovat Martin Kurz a nově také Vít Čapek. Znovu se rodící národní výběr do 18 let se 19. – 20. ledna sejde v plzeňské kryté hale. „Chtěli jsme si na první kemp pozvat hráče, kteří se nedostali na loňský šampionát. Chceme se podívat jaká je jejich kvalita,“ prozrazuje v rozhovoru lodivod osmnáctky Tomáš Semera.

Zaměříme se na herní činnosti jednotlivců i kombinace


Ve druhé polovině ledna se poprvé v novém reprezentačním cyklu sejde národní tým hráčů do 18 let v plzeňské kryté hale. Na co vše se v rámci kempu budete zaměřovat?
Chceme poznat první skupinu hráčů, kteří se neúčastnili loňského světového šampionátu, a kteří nám byli doporučeni trenéry. Zaměříme se na herní činnosti jednotlivců, herní kombinace a část herních systémů.

Na první soustředění jste vzali „pouze“ 4 brankáře a 20 hráčů. Čím to? V nominaci totiž chybí tahouni z minulého cyklu reprezentace U16 jako je Michal Macháček z Letohradu či Jan Stromko z Karviné… 
Jak jsem již zmiňoval, chtěli jsme si na první kemp pozvat hráče, kteří se nedostali na loňský šampionát. Chceme se podívat jaká je jejich kvalita, vědět o nich a věřím, že tam bude několik hráčů, kteří nás zaujmou a dostanou tak šanci bojovat o účast na mistrovství světa. Na červnový kemp si pak pozveme loňské účastníky.

Nabídka vést národní mužstvo mě mile překvapila


Vy pokračujete v reprezentaci U18 již druhým cyklem, když jste převzal osmnáctku jako hlavní kouč! Potěšila vás nabídka trénovat národní tým hodně?
Asi to zní divně posunout se z pozice vedoucího mužstva na hlavního trenéra. Ale během mého čtyřletého působení u U16 a U18 jsem zastával též funkci asistenta trenéra Martinovi Davídkovi. Jen to nebylo nikde oficiálně psáno. Po loňském úspěchu v Kanadě jsem byl trochu zklamán, že nebudeme pokračovat ve stejném složení dál. O to větší je to pro mě překvapení, že jsem dostal tuto nabídku.

Za asistenta jste si vybral Martina Kurze a vedoucím mužstva bude Vit Čapek. Proč jste zvolil právě tyto dva kolegy?
S Martinem Kurzem se známe jako kolegové trenéři u U18 z předešlého období k mistrovství světa v Kanadě. Byl to výborný hráč a má spoustu zkušeností, které může předávat mladým klukům. A Víťa Čapek se pohybuje v hokejbale desítky let. Je to bývalý rozhodčí, funkcionář, a nyní hlavně jako zkušený trenér u mládeže i mužů. Bude zastávat tu samou funkci, jako jsem měl já pod Martinem Davídkem. Víc hlav, víc ví. Ale ta moje bude rozhodující, ta, která ponese zodpovědnost.

Získat titul mistrů světa je obrovskou motivací


Je velkou motivací po minulém šampionátu, na němž jste skončili těsně pod světovým vrcholem na 2. místě, dovést osmnáctku k premiérovému titulu mistrů světa? A věříte, že zúročíte zkušenosti nabité na mezinárodní scéně tak, že se konečně podaří porazit i dominantní Kanadu?
V Kanadě to o kousek nevyšlo. Je rozhodně obrovskou motivací a snem získat titul mistrů světa. Již teď víme, že musíme odvést znovu velký kus práce a přesvědčit hráče, že není cíl dostat se do konečné nominace, ale dělat každý den něco navíc, aby byla šance si zahrát znovu finále a tam uspět.

Jak bude vypadat příprava reprezentace hráčů do 18 let v roce 2019? Do mistrovství světa zbývá ještě relativně dost času, takže hráči, kteří nejsou aktuálně v prvotní nominaci, mají velkou šanci se do národního výběru probojovat, je to tak?
Teď máme první kemp v Plzni. Následovat bude červnový kemp v Příbrami a srpnové soustředění nejspíše v České Třebové, kde bychom již chtěli sehrát několik přátelských utkání. Poté prosincový kemp opět v Plzni, kde budeme pracovat na systémových věcech.

Partneři českého hokejbalu