Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Tomáš Kudela ve švýcarské nejvyšší hokejbalové soutěži.
Tomáš Kudela ve švýcarské nejvyšší hokejbalové soutěži. (autor: Patrick Diener (Oberwil Rebells))

Tomáš Kudela ve Švýcarsku znovu útočí na double! Kvůli tomu to hrajeme, má jasno

Datum: 03. 05. 2019
Autor: Ondřej Novotný
Sdílej přes:

Už druhou sezonu válí český reprezentační obránce Tomáš Kudela za jeden z top švýcarských klubů Oberwil Rebells. Hned jeho premiérová loňská sezona mu přinesla ceněný zisk pohárového double. A v letošním ročníku k tomu nemá vsetínský rodák opět daleko, vždyť minulý víkend opět nad hlavu zvedl trofej za Švýcarský pohár a skvěle má se svým týmem rozehranou i místní nejvyšší soutěž. Kudela je navíc pro tým platný nejen v defenzivních řadách, skvěle se ale prezentuje i směrem dopředu!

Ve švýcarské lize je play off vyrovnané až od semifinále

Tomáši, jak se pro vás zatím letos vyvíjí sezonu za švýcarský Oberwil?
Z týmového hlediska si nemůžeme stěžovat. V podstatě už od letní přípravy se nám daří držet vysokou úroveň tréninků, docházku máme pravidelně patnáct až dvacet hráčů, a to se projevuje v zápasech, kdy se nám povedlo vyhrát základní část a postoupit do final four poháru. Zapracovali jsme do týmu několik juniorů a většina z nich se ukázala v dobrém světle, takže i do budoucna je na čem stavět.

Zmiňovaný pohár jste minulý víkend dokonce dokázali už i ovládnout a získat tak cennou trofej! Jak silný byl v porovnání s nějakým českým týmem váš soupeř?

Ve Švýcarsku je pohár celkem atraktivní, systém je nastavený tak, že i týmy z nižší soutěže můžou dojít daleko. Hraje se průběžně během sezony, na jeden vítězný zápas, takže není prostor na podcenění. Výhra v poháru má tady téměř stejnou váhu, alespoň tedy pro nás, jako výhra v lize! Těžko se mi srovnává soupeř z finále, kterým byl Grenchen, s někým z Česka. Myslím, že by se v extralize pohybovali tak ve středu tabulky.

V plném proudu je už i play off, nemrzí vás trochu, že se nehraje také ve Švýcarsku na tři vítězná utkání, ale pouze na dvě?
Systém na dvě vítězství ocení hlavně ty kvalitnější týmy, protože když ve čtvrtfinále nastřílíte soupeři v obou zápasech deset a více gólů, jste vlastně oba rádi, že se nehrají další. Vyrovnanější bývá až semifinále a finále a tam je možná škoda, že se nehraje o zápas víc, když už to má lepší úroveň.

Loňský rok v podstatě nemohl být lepší, vyhráli jste jak švýcarský titul, tak i pohár. Bude také letos reálné útočit na double?
Jednoznačně, takové jsou ambice, proto to hrajeme! (usmívá se)

A nutno tedy čtenářům podoktnout, že vyřazovací část vám zatím také vychází podle představ a vytoužený cíl se vám stále více přibližuje.
Ano, play off nám zatím vychází podle představ, i když v semifinále doma proti Martigny to bylo otevřené do poslední minuty. Martigny hrálo výborně, na konci zápasu nás zatlačili a my jsme i trochu se štěstím udrželi jednogólový náskok. Bohužel pro ně nezopakovali tak dobrý výkon i v odvetě. Pokud ale udrží v týmu Kubu Kolaříka a Lukáše Maděru, tak budou příští sezonu ještě lepší. Nás tuto neděli čeká první zápas finále proti Grenchenu. Pokud udržíme koncentraci a nasazení, což není po výhře v poháru nikdy jednoduché, tak věřím, že tu sérii zvládneme a získáme double.

Mám tu motivaci na sobě stále pracovat 

Jak často se vracíte do Česka? Dokázal byste si tipnout alespoň částečně, jak se bude vyvíjet konec letošního českého play off CROSSDOCK Extraligy?
Když nepočítám srazy nároďáku, tak se doma ukážu asi pětkrát do roka. Většinu toho času strávím s rodinou a na jiné aktivity mi ho moc nezbyde. A tipnout si průběh play off? Čistě podle kvality týmů a momentálně rozehraného semifinále by mi to vycházelo na finále Kladna s Kert Parkem. Tak brzy uvidíme, jestli se trefím. (usměje se)

Když jste do Švýcarska přišel, nejprve jste ještě nemohl pracovat ve svém oboru. Jak to tedy je po dvou letech působení v zahraničí? A jak se vám daří kombinovat práce s hokejbalem?
Moje pracovní situace se z různých důvodů vyvinula trochu jinak, než jsem si plánoval. Když budu upřímný, trochu jsem svůj obor upozadil, a to také kvůli tomu, že se mi v současné práci podařilo za relativně krátkou dobu profesně posunout. Mám dobré podmínky, momentálně jsem spokojený a mám motivaci pracovat na sobě dále, to je hlavní.

Už za měsíc a půl se odehraje v Košicích další světový šampionát v hokejbale, upravil jste vzhledem k vaší pravděpodobné finální nominaci také svůj tréninkový režim ve fyzické přípravě?
Uvidíme, jestli se v konečné nominaci objevím, když budu zdravý, tak snad ano. Režim přípravy nijak speciálně neměním, co je pro mě ale nové, je celkem hodně času mezi koncem sezony a začátkem mistrovství. Budu mít čas na regeneraci i trénink, myslím, že mi to pomůže dobře se připravit.

Na prvním posezonním kempu v Chrudimi ale budete chybět, proč tomu tak je?
Bohužel mám v tu dobu ještě pracovní povinnosti ve Švýcarsku, takže nemůžu dorazit, ale na ty další dva kempy už mám volno, tak snad na ně pozvánku dostanu. Bohužel, zatím mi to na všechny předchozí kempy vyšlo, že jsem se mohl zúčastnit, ale zrovna teď před mistrovstvím to jednou nejde. Věřím, že to snad žádná komplikace pro moji případnou další nominaci nebude.

 

Partneři českého hokejbalu