Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Jiří Christ věří v sílu českých talentovaných hokejbalistů.
Jiří Christ věří v sílu českých talentovaných hokejbalistů. (autor: Pavel Schröfel)

Světový pohár za 92 dní! Zámořské týmy budou těžkým oříškem, je si vědom Christ

Datum: 28. 03. 2018
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

Reprezentace hráčů do 16 let se od 28. června představí na Světovém poháru v Přerově a Zlíně, kam dorazí celkem čtyři zámořské týmy, reprezentace Slovenska, Polska, Švýcarska, Velké Británie a výběru České republiky U15. Na lodivoda šestnáctky Jiřího Christa čeká s kolegy ještě kupa práce. V širším výběru národního týmu mají ještě okolo třiceti hráčů, avšak příprava bude brzy gradovat! „Musíme reprezentaci vdechnout systém hry a zaměřit se na tvorbu jednotlivých formací,“ plánuje hlavní velezkušený kouč Jiří Christ.

Na přelomu června a července se uskuteční v Přerově a Zlíně Světový pohár hráčů do 16 let. Do startu vrcholné akce zbývají už jen tři měsíce! V jaké fázi příprav se nachází reprezentační šestnáctka a co vás v nejbližším termínu čeká a nemine?
Světový pohár se kvapem blíží a nás ještě čeká spousta práce. Bude to pro hráče první velká životní akce a jistě pro každého velká výzva. Asi každý ze třiatřiceti adeptů je už ve svých snech ve Zlíně. Ne každý má místo jisté a budeme ještě hodně vyhodnocovat a také sledovat utkání mladšího a staršího dorostu. Naše priorita bude v této fázi dotvořit kostru mužstva a zabývat se sestavou. Nějakou představu už máme. Musíme reprezentaci vdechnout systém hry a zaměřit se na tvorbu jednotlivých formací.     

Váš tým se v základní skupině B ve Zlíně střetne s kanadským výběrem Západ, Švýcarskem, „modrým“ týmem USA a s Polskem! Nejtěžší zápasy asi budou se zámořskými týmy, je to tak? A jak je třeba na tyto nesmírně atletická mužstva vaše hráče připravit?
Zámořské celky budou těžkým oříškem. Budou asi tvořeny z hokejistů, a jak je známo v zámoří hraje odmala hokej každý kluk. Všichni budou individuálně technicky i herně vyspělí. My budeme sázet na fyzickou kondici a sehranost dvojic a trojic z klubů. Také jim jejich počínaní překazíme naší českou chytrostí.

Kolik vlastně máte hráčů v aktuální širší nominaci a už jste s kolegou Štefkou přemýšleli nad složením jednotlivých formací?
Hráčů máme ještě kolem 30 a to je hodně. Stále na tom pracujeme a přemýšlíme. Jak už jsem uvedl, budou kostru tvořit kluboví spoluhráči a na to chceme sázet.

Na zbývajících kempech chceme požádat o pomoc speciálního trenéra gólmanů

Co si myslíte o formátu Světového formátu, kdy favorité z Kanady a USA přivezou do Zlína a Přerova dva týmy? Klidně se může stát, že bude k vidění kanadské finále, není to zvláštní? Nebo to naopak pomůže tomu, že se zvýší počet týmů na 10, což v minulosti vůbec nebylo…
Světový pohár a celý turnaj s účastí čtyř zámořských týmů získá náboj. Finále bude hrát asi tým, který neprohraje v základní skupině a vlastně vítěz celého turnaje nesmí prohrát nic.

Kdy zhruba bude známá konečná nominace a zvolíte klasický model 12 útočníků a 8 obránců se třemi gólmany? Jinak nedávno v rozhovoru pro Hokejbal TV Pavel Štefka zmínil, že problém vidíte u gólmanů. To jich není dostatek talentovaných, nebo mají pouze rezervy v určitých činnostech a co pro to hodláte udělat, abyste se na Světovém poháru měli o koho opřít, protože se říká, že gólman je základ.
To, co zmínil Pavel Štefka, je pravda. Brankářů v tomto ročníku není mnoho a usilovně pracujeme na tom, abychom vybrali ty nejlepší. Chceme na zbývajících kempech požádat o pomoc i speciálního trenéra gólmanů. Na turnaj můžeme nominovat 23 hráčů z čehož vyplývají počty útočníků a obránců.

Formát turnaje je neúprosný. Pokud chcete pomýšlet na titul světových šampionů, musíte všechny v základní skupině porazit, protože se finále hraje mezi vítězi základní části! Není to moc přísný a nespravedlivý formát?
Formát je daný a je pro všechny stejný. Je to sice kruté, ale pokud chceme zlato, nic než vyhrávat nám nezbývá. Vždyť reprezentovat je to nejvyšší vyznamenání pro kluky v tomto věku. Chceme je k tomu dobře namotivovat.    

Přijďte nám fandit a držet palce, budeme to potřebovat

Pro Světový pohár budete mít k dispozici velmi talentovaného útočníka z pražské Hostivaře Jana Čejku, který si nedávno připsal v 15 letech premiérový start za HC Kert Park Praha v CROSSDCOK Extralize! Bude to velký tahoun vašeho týmu a co říkáte na jeho neskutečně strmý progres?
Honza je pro nás jako každý jiný hráč. Nemůže za to, že je dnes vyspělý a hokejbal se kolem něj točí. Myslím si, že na sobě hodně pracuje a já osobně mu držím palce. On ovšem netuší, jaká úskalí na něho ještě čekají. Světový pohár bude pro něj jeden z velkých cílů, jako i pro ostatní. Pro nás je jako jeden z kolektivu, který chce něco dokázat.   

Věříte, že se Zlín a Přerov stanou oblíbenými místy pro fanoušky a hokejbal se na Moravě více zpopularizuje? Jakými slovy byste přilákal hokejbalové nadšence na Světový pohár?
Moravský hokejbal přišel v poslední době o mnoho týmu, hlavně v nižších soutěžích. Světový pohár přiláká z tohoto regionu spoustu příznivců a myslím si i budoucích hráčů, hlavně v mládežnických kategoriích. Přál bych si, aby naše týmy předváděly co nejlepší výkony srovnatelné například s výkony našich na MS v Pardubicích, kde hlavně ženy dokázaly, že jsou nejlepší na světě. My budeme mít možnost ve Zlíně i v Přerově ukázat, že se v Česku hraje nejlepší hokejbal na světě. Jak jsem zatím poznal naše nejmladší hráče, tak jsem přesvědčen, že udělají všechno, co je v jejich silách, aby nezklamali. Bude to i poděkování za práci obětavých lidí v klubech, trenérům a sponzorům. Přijďte nám fandit a držet palce, budeme to potřebovat. Už teď za celý kolektiv děkuji.  

Světový pohár kategorie U16 28.6 – 1.7.2018:

Skupina A – Přerov:

Slovensko
USA „červení“
Velká Británie
Kanada „východ“
Česká republika U15

Skupina B – Zlín:

Kanada „západ“
Česká republika U16
Švýcarsko
USA „modří“
Polsko

Partneři českého hokejbalu