Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Petr Filip si před 4 roky vyzkoušel v přípravném duelu roli kapitána seniorské reprezentace.
Petr Filip si před 4 roky vyzkoušel v přípravném duelu roli kapitána seniorské reprezentace. (autor: Martin Pibyl)

Slováci i Švýcaři budou dobře připravení, je přesvědčený před turnajem 3 zemí Filip

Datum: 03. 02. 2019
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

Za pouhých 12 dní se český národní tým vrhne do předfinální přípravy na mistrovství světa v Košicích. 15. – 17.2. se svěřenci hlavního kouče Jiřího Mašíka představí na turnaji tří zemi, jenž se uskuteční v plzeňské hokejbalové hale, kam dorazí výběr našlapaných Slováků a odhodlaných Švýcarů. Součástí reprezentační družiny hráčů se lvíčkem na hrudi bude i produktivní obránce loňských vicemistrů extraligy z pardubického Autoskla Petr Filip. „Očekávám, že Slováci budou velice dobře připraveni a pravděpodobně nám budou chtít vrátit porážky z posledních utkání,“ zamýšlí se v rozhovoru jeden z tahounů Pardubic v CROSSDOCK Extralize i národního týmu.

Zimní příprava mi vůbec nevadí, na turnaj se ale už těším


Již za 12 dní vypukne v Plzni stěžejní přípravný turnaj tří zemí na mistrovství světa v Košicích. Na hráče všech reprezentačních družin, které na západ Čech dorazí, čekají ty nejvíce náročné mezinárodní duely. Vždyť všechny celky vstupují do finální fáze příprav na světový šampionát. „Na turnaj v Plzni se po zimní přípravě samozřejmě už těším,“ nezastírá s nadšením v hlase obránce českého národního týmu a pardubického Autoskla Petr Filip. Ten je naplno položený pro mnohé v neoblíbené zimní dřině. „Zimní příprava mi ale vůbec nevadí, ba naopak ji mám rád a v lednové docházce mám 100%,“ zdůrazňuje se spokojený Filip.

Slovensko, které bude na domácím červnovém šampionátu obhajovat potřetí za sebou zlaté medaile, dorazí do Plzně s tím nejsilnějším možným kádrem včetně profesionálního hokejisty Miroslava Olejníka. Dá se tak očekávat, že hra slovenského celku bude vypadat úplně jinak, než tomu bylo před koncem loňského roku v Žilině, kde se z vítězství dvakrát radovali svěřenci hlavního kouče české reprezentace Jiřího Mašíka. „Očekávám, že Slováci budou velice dobře připraveni a pravděpodobně nám budou chtít vrátit porážky z posledních utkání,“ je přesvědčený Filip. „Miroslav Olejník je jistě významnou posilou týmu a sám jsem zvědav, jak zúročí své zkušenosti ze své hokejové kariéry,“ zamýšlí se jeden ze stěžejních českých beků.

Otázkou je, v jakém světle se na turnaji tří zemí v Plzni představí Švýcaři, kteří na západ Čech přivezou i dva bývalé slovenské reprezentanty a českého krajánka Roberta Filipka, jenž se z Třince před lety přesunul do Belpy. Švýcaři se plastového povrchu během zimní přestávky bojí, protože se nechali slyšet, že v jejich nejvyšší soutěži je plast zakázán. Dokážou tak být rovnocenným soupeřem i přes tyto „aklimatizační“ obavy? „Myslím, že i přes tuto skutečnost, mohou být i Švýcaři silným soupeřem, téměř vždy jsou perfektně připraveni po fyzické i taktické stránce,“ upozorňuje Petr Filip.

Všichni si uvědomujeme, čeho chceme dosáhnout


Nově se budující národní tým pod taktovkou hlavního kouče Jiřího Mašíka a jeho kolegů vypadá náramně. Může v něm však být cítit určitá nervozita v boji o místa na mistrovství světa, nebo se i díky mentálnímu kouči Viktoru Kusteinovi pevně hráči sdružují a táhnou za jeden provaz? „I když se na extraligových hřištích potkáváme v rolích soupeřů a situace bývají často vyhrocené, v reprezentační kabině jsme všichni kamarádi a víme, čeho chceme společně dosáhnout,“ nenechává nikoho na pochybách ohledně soudržnosti reprezentační družiny její útočně laděný obránce Petr Filip.

Pardubickému kapitánovi předchozí šampionát na domácí půdě proklouzl doslova mezi prsty. Přitom byl umístěn na reklamních bannerech po městě, takže to muselo hodně mrzet. „Samozřejmě si na to vzpomenu, nebo mi to někdo občas připomene,“ nezastírá Filip. Ten se ale nyní plně připravuje na další vytouženou štaci v Košicích. „Nyní se snažím soustředit na mistrovství v Košicích,“ potvrzuje Petr Filip, který si v zimní přestávce před jarním pokračování CROSSDOCK Extraligy notně dává zabrat. „S Pardubicemi trénujeme třikrát týdně. Individuálně chodím běhat a do posilovny,“ prozrazuje.

Pavel Kubeš? Odebrat mu balónek je téměř nemožné!


Do národního týmu se vrací velezkušený brzy pětatřicetiletý útočník pardubického Autoskla Pavel Kubeš, který na předchozím šampionátu v roce 2017 právě v Pardubicích vykonával funkci kapitána české reprezentace a podílel se na mnoha důležitých momentech vedoucím k zisku bronzových medailí. V letošním ročníku potvrzuje, že stále oplývá formou a má národnímu týmu co dát. „Návrat Pavla mě těší, i mimo hřiště jsme velcí kamarádi,“ je spokojený Petr Filip. „Je hodně silný na balónku a odebrat mu ho je skoro nemožné. Týmu může být přínosný i zkušenostmi z mezinárodních zápasů,“ má jasno jeho spoluhráč nejen z národního týmu.

Každý rozhovor většinou končí otázkou, jaké má hráč cíle, sny a přání do sezony, respektive jarního pokračování soutěže. Pro produktivního beka Autosklářů by snový model vypadal následovně: Titul s Pardubicemi a následná cesta zpátky na vrchol s národním výběrem vedoucím k titulu mistrů světa! „Vyhrát s Pardubicemi titul a odcestovat s národním týmem do Košic by byl pěkný začátek léta,“ usmívá se Petr Filip.

Partneři českého hokejbalu