Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Takto Jiří Doležal ještě nedávno dohlížel na dorostence pardubického Autoskla.
Takto Jiří Doležal ještě nedávno dohlížel na dorostence pardubického Autoskla. (autor: Archiv Jiřího Doležala ml.)

S Kanadou, USA nebo Slovenskem nemůžeme hrát „freestyle“, říká Doležal

Datum: 11. 02. 2016
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

Za pět měsíců vypukne juniorské mistrovství světa, jehož hostitelem bude anglický Sheffield a v přípravě nezahálí ani reprezentace hráčů do 16 let. Asistent trenéra nejmladší kategorie, jež se na šampionátu představí, už Anglii několikrát v roli „inspektora“ navštívil. „Shodou okolností jsem v Plymouthu navštívil fotbalové utkání proti Sheffieldu,“ usmívá se Jiří Doležal mladší, který v roce 2013 dovedl starší dorostence pardubického Autoskla k extraligovému titulu a letos se po pauze vrací k trénování na klubové úrovni.

V polovině ledna jste podstoupili dvoudenní soustředění v plzeňské hale. Byl jste s připraveností a výkony hráčů spokojený?
Do Plzně jsme si již pozvali kádr zúžený na cca 25 jmen. Ačkoliv to bylo v polovině ledna, bylo vidět, že kluby mají zažitý nějaký formát zimní přípravy. Na tomto kempu jsme se už zaměřili na zakládání útoku a timing.

Co vám kemp necelý půlrok před startem juniorského MS ukázal?
Kemp nám ukázal, že je na čem stavět. Nicméně není nic, co by se nedalo zlepšit. Ale stěžejní kempy pro mistrovství světa teprve přijdou.

Kdy chystáte další soustředění a bude na něm už zúžený kádr? Na posledním kempu se totiž objevilo 15 útočníků a 10 obránců, což už tak široký kádr není…
Další kemp chystáme na první červnový víkend v České Třebové, kde ho vložíme mezi finálové turnaje mladšího dorostu. Finální kádr se ukáže na kempu v Pardubicích 18. - 19.6. Do té doby se chystáme hráče sledovat při jejich zápasech.

Na čem si chcete na juniorském šampionátu nejvíce zakládat? Šestnáctiletí hráči nejsou ještě zase tak vyspělí, bude hodně důležité dodržovat určitý herní systém a taktiku?
Dodržovat herní systém i taktiku určitě bude důležité. Nemůžeme s Kanadou, Amerikou nebo Slovenskem hrát nějaký „freestyle“ hokejbal. Právě další kempy budou zaměřeny na obrannou činnost, součinnost obránců a útočníků, přesilovky i oslabení.

Na mistrovství světa nikdo nejede s cílem být druhý!

V širší nominaci je opravdu celá řada talentovaných hokejbalistů. Kde však vidíte jejich největší rezervy a v čem by tedy měli nejvíce zapracovat?
Talent tam rozhodně nechybí, ale jak se říká, je nutné si uvědomit, že to není všechno. Je nutné dělat něco navíc sám pro sebe. Přidat k talentu určitou „přidanou hodnotu“. Od protažení doma v den, kdy nemám trénink, přes provedení cvičení na tréninku, až po protažení po víkendovém zápase. V tom zatím vidím největší rezervy.

Slovensko vyhrálo na posledním šampionátu všechny kategorie, kdy hodně spoléhalo na hokejové hráče, trénující daleko intenzivněji a častěji než „naturální“ hokejbalisté. Budou to pro vás asi hodně náročné zápasy. Jak na ně?
Slovensko bylo na posledním mistrovství světa doma. I to udělá hodně. Uvidíme, zdali na hokejisty vsadí i letos. Náročný bude každý zápas na šampionátu. Hodně nám však také ukáže formát turnaje a jeho průběh.

Dlouhá léta se porovnávají naši hokejbalisté s těmi zámořskými, že jsou daleko fyzicky a kondičně lépe připravení. Souhlasíte?
Vím, že se to říká, ale objektivně toto posoudit nemohu. Nikdy jsem se žádného MS neúčastnil ani jako hráč ani jako divák. Letos to bude moje premiéra s mezinárodním hokejbalem. Tak snad po MS tuto otázku budu moct zodpovědět.

Česká republika v juniorských kategorií již dlouho nevyhrála titul mistrů světa. Bude tato meta právě vaším cílem v Anglii?
Nerad bych dělal velkohubá prohlášení, jako jedeme na zlato apod. Ale na mistrovství světa nikdo nejede s cílem být druhý!

Co bude s příští sezonou? To rozhodne Sheffield…

Anglie je velmi krásné místo, avšak pro hokejbal možná trochu netradiční. Co vůbec říkáte na anglické prostředí Sheffieldu? Myslíte, že se najde hojný počet diváků, kteří se na zápasy světového šampionátu přijdou podívat?
S tím musím souhlasit. Již dvakrát jsem Anglii navštívil, nejprve na týden Londýn posléze na měsíc Plymouth. Kde jsem shodou okolností navštívil fotbalové utkání proti Sheffieldu. (smích) Já doufám, že mistrovství přitáhne fanoušky, ať už britské nebo naše. Přeci jen do Anglie to letadlem není taková dálka.

Vy jste dříve úspěšně působil u týmu starších dorostenců pardubického Autoskla, s kterým jste dokonce v roce 2013 dokráčel pro extraligový titul! Jak na tyto léta vzpomínáte?
Tenkrát si sedlo absolutně všechno, každý věděl, kde je jeho místo v týmu, čím přispěje nejvíc. Na titul se nedá zapomenout. Zejména na semifinále s Kladnem, kde jsme vyhráli dva zápasy v prodloužení. Nebo finále s Plzní. Dva roky před tím jsem o stejném ročníku napsal do Pardubických novin, že s tátou trénujeme tým s velkým T. Doufám, že to samé budu moct napsat i o rodící se reprezentaci U16.

Jak se vám spolupracuje s Martinem Davídkem, velezkušeným trenérským bardem, s nímž jste právě v onom mistrovském ročníku byli ve finále soupeři?
S Martinem i Tomášem, se spolupracuje velice dobře. Být s nimi v jednom realizačním týmu je obrovská trenérská škola. Pevně věřím, že ji v budoucnu budu moct plně využít. Když od Martina přišla nabídka, zaskočilo mě to, ale neváhal jsem ani minutu. Reprezentace se neodmítá!

Proč už nepůsobíte jako trenér na klubové úrovni v pardubickém Autosklu? Není to škoda? Výsledky jste za sebou měl!
V loňské sezoně došlo v mém životě k hodně převratům, tím nejvýraznějším bylo, že jsem ukončil školu a začal pracovat. Na hokejbal tedy zbylo jen málo času. Nyní to vypadá, že nikde netrénuji, ale na jarní část se postavím na střídačku jako hlavní trenér „B“ týmu mužů v 2.NHbL. A co bude s příští sezonou? To rozhodne Sheffield.

Medailová bilance reprezentace U16 na světových šampionátech:
Zvolen 2008 – 2. místo
Mot 2010 – 3. místo
Písek, Strakonice 2012 – 2. místo
Bratislava 2014 – 3. místo
Sheffield 2016 - ???

 

Partneři českého hokejbalu