Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Sportovci mají v akademii Red Bull ten nejlepší profesionální komfort.
Sportovci mají v akademii Red Bull ten nejlepší profesionální komfort. (autor: medium.com)

Program byl opravdu pestrý, zaujala mě filosofie akademie, byl nadšený Maršner

Datum: 30. 11. 2018
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

V minulém týdnu se vedoucí úseku reprezentace Milan Maršner vydal s hlavním trenérem seniorského národního týmu do profesionální akademie Red Bull v Salzburgu. Kouč nedávných juniorských mistrů světa hráčů do 20 let byl z prostředí a celkové koncepce akademie v Rakousku nadšený a je přesvědčen, že se určité prvky dají implementovat i do hokejbalového prostředí. „Jednotné vnímání myšlenky výchovy mládeže a vybrané tréninkové postupy, které jsou již také ve vybraných hokejových a fotbalových akademiích,“ má jasno vedoucí úseku reprezentačních celků Milan Maršner.

Minulý týden se vedoucí úseku reprezentace Milan Maršner společně s hlavním koučem české reprezentace mužů Jiřím Mašíkem zúčastnili stáže v profesionálním tréninkovém centru Red Bull Salzburg. Vyrazit na zkušenou do takového prostředí muselo být zajisté poučným zážitkem. „Určitě mně tato možnost potěšila. Program byl opravdu pestrý. Po příjezdu první den pro nás byly připraveny tři přednášky, ukázka zázemí akademie, ukázka tréninkové jednotky fotbalového a zároveň hokejového mužstva. Mohli jsme si vybrat, který trénink budeme sledovat,“ vypráví s nadšením Maršner.

Celé profesionální tréninkové centrum v Salzburgu je v těsné blízkosti a nabízí ten nejlepší komfort. „Vzhledem k tomu, že komplex sportovišť akademie nabízí dvě ledové plochy v těsné blízkosti fotbalové haly, nebyl problém sledovat střídavě oba tréninky,“ upozorňuje Maršner. „Druhý den následovaly opět ukázky tréninkových jednotek, ukázka fitness tréninku v nové moderní posilovně, kde posilovací stroje snímají pohyb při cviku a vynaloženou sílu sportovce a zároveň analyzují efektivitu tréninku,“ prozrazuje vedoucí úseku reprezentace. „Následovala ukázka zázemí akademie, včetně fotbalového trenažéru, který analyzuje efektivitu dovedností s míčem,“ dodává Milan Maršner.

Zkušení trenéři a zástupci českých hokejbalových reprezentačních celků měli možnost prohlédnout si všechna sportoviště, a navíc jim předali zkušenosti i přímo pracovníci, respektive trenéři místní akademie. „Myslím, že jsme prošli všechna sportoviště a prováděli nás trenéři a zaměstnanci akademie. Při ukázce jsme dostali veškeré informace, jak je každé sportoviště využíváno. Bavíme se nejen o ledových plochách, fotbalových hřištích, ale o sportovní hale, fitness centrech, spinning centru, rehabilitaci a dalších,“ vypočítává Maršner bohaté vybavení akademie Red Bull Sazburg.

Každý klub by měl mít nastavenou koncepci výchovy


Co vedoucího úseku reprezentace nejvíce zaujalo? „Nejvíce mne zaujala společná filosofie akademie a koncepce výchovy sportovce,“ nadchlo Milana Maršnera. „O zázemí nemá smysl se bavit. Tréninkové možnosti, které mají trenéři a sportovci k dispozici jsou nepopsatelné,“ upozorňuje. Každého by jistě zajímalo, zdali se dají určité prvky z akademie Red Bull Salzburg přenést i do hokejbalového prostředí. „Právě zmíněná koncepce, jednotné vnímání myšlenky výchovy mládeže a vybrané tréninkové postupy, které jsou již také ve vybraných hokejových a fotbalových akademiích,“ má jasno Milan Maršner.

Zajímavostí je, že v akademii kladou velký důraz na vzdělání hráčů, aby se mohli plnohodnotně zapojit do života po sportovní kariéře. Naskýtá se tak otázka, zdali by trenéři v hokejbalovém prostředí měli také spolupracovat se školami, rodiči a přímo i s hráči, aby tak zvaně „nepropadali“? „To je těžké. Vše je to o možnostech daného sportu, systému výchovy v jednotlivých klubech a všeobecné komunikaci,“ zamýšlí se Maršner. „Minimálně by měl mít každý klub nastavenou „koncepci výchovy“ jinak řečeno vnitřní pravidla, které mimo jiné zahrnují komunikaci s rodiči a hráči. Důležitým prvkem v hokejbale jsou již existující Hokejbalová centra mládeže,“ je přesvědčený vedoucí úseku reprezentace Milan Maršner.

Partneři českého hokejbalu