Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Trenér ženské reprezentace Karel Manhart (vlevo) se svým asistentem Michalem Broulíkem.
Trenér ženské reprezentace Karel Manhart (vlevo) se svým asistentem Michalem Broulíkem. (autor: Stanislav Souček )

Příprava v Žilině trenéra nepotěšila. Moc nás ty zápasy neprověřily, pozoroval Manhart

Datum: 10. 05. 2019
Autor: Ondřej Novotný
Sdílej přes:

Česká ženská hokejbalová reprezentace se o druhé sváteční květnové středě vydala na Slovensko. Stále ještě širší kádr sehrál dvě přípravná utkání s domácími hráčky, ty však do Žiliny přicestovaly ve slabší sestavě, a tak trenér posledních mistryň světa příliš spokojený nebyl. „Myslím si, že by bylo do budoucna lepší, kdybychom sehrály doma nějaký zápas s dorostem. Jak jsem říkal minulý týden, máme asi deset hráček na pět míst v sestavě a tohle trvá i po Žilině,“ nebyl spokojený ani s posunem budování kádru trenér Karel Manhart. Další a předposlední kemp před Košicemi čeká české holky druhý víkend v červnu na zimním stadionu v Příbrami, na jehož konci bude vyhlášena finální nominace.  

Trenére, jak byste zhodnotil ty přípravné zápasy v Žilině, kde se domácí hráčky podle nějakých prognóz nepředstavily v příliš silné sestavě?
Já jsem byl jenom u toho prvního zápasu, před druhým jsem musel odjet zpět do Prahy, kde jsme hráli s juniorkou Kertu zápas v play off. Ale s holkama z našeho týmu jsem se samozřejmě bavil a ještě v noci po zápase jsem si potom volal s asistentem Michalem Broulíkem, který ten druhý zápas vedl. Takže vím, že průběhy obou zápasů byly podstatě stejné, v prvním to nebylo až tak běhavé, jak bychom chtěli, ve druhém to už akorát bylo o trochu lepší. Nicméně Sloveny tam prostřídaly mezi oběma zápasy asi deset hráček, takže z toho áčkového týmu, který byl v Pardubicích na mistrovství, tam asi tak taky deset hráček chybělo. Z toho plyne, že kvalita soupeřek nebyla nějak velká. Nechci to ani tak přirovnávat k těm přátelským zápasům dva roky nazpět v Pardubicích před mistrovstvím, protože tam tehdy Slovenky poskládaly hodně slabý tým.

Takže se Žilinou z vašeho hlasu panuje především nespokojenost, že? 
Je to tak. Ty zápasy nás vůbec neprověřily. Možná ty hráčky, které jsou věkem do reprezentace osmnáctky dvacítky, když to ale řeknu jinak, tak pro ty naše lídryně to bylo k ničemu, protože si ani nezpotily dres. Takže pro nás určitě nevyhovující příprava… Myslím si, že by bylo do budoucna lepší, kdybychom sehrály doma nějaký zápas s dorostem, protože to je kategorie pro náš áčkový ženský tým. Dorost by pro nás byl soupeř, juniorka už ne, ale o tu kategorii méně by nás ten tým prověřil, musely bychom hrát celý zápas hodně pod tlakem, a to je právě to, co budou hrát na mistrovství Kanaďanky a Američanky.  

Nový herní formát? Hráčky musí mít skvělou fyzičku 


Zmínil jste několik nových tváří, které bojují o finální nominaci. Zamotala vám některá z hráček hlavu, ať už v pozitivním, nebo v negativním slova smyslu?

Nějaké překvapení jsem tam vyloženě neviděl, tedy v tom smyslu, že by si někdo z těchto hráček bojující o nominaci, řekl o finální sestavu. Už jsem říkal v rozhovoru minulý týden, že tam máme asi deset hráček na pět míst v sestavě a tohle trvá i po Žilině. Ale s holkama jsem před odjezdem zpět do Česka ještě promluvil a řekl jsem jim, aby na sobě makaly i individuálně, jelikož to je hodně potřeba. Změnil se totiž opět herní formát, než tomu bylo v Pardubicích a těch náročných zápasů tak bude hodně…

A na to právě naváži a poprosil bych vás, abyste trošku podrobněji čtenářům popsal ty změny, které v Košicích nastanou.
Dostalo se to ke mně také teprve nedávno, ale už je to finální verze. Hraje se ve skupině, kde je pět týmů, což pro nás znamená zápasy od soboty do soboty, a když bychom nepočítali Britky a do silné skupiny počítali Slovenky, budou to pro nás hodně těžké tři zápasy na začátek v základní skupině. Potom bude následovat ta nová část, nadstavba. Tam budou hrát mezi sebou týmy z prvního, druhého a třetího místa, což budou další dva hodně těžké zápasy. Naopak čtvrtý s pátým celkem budou hrát o čtvrté místo a vítězný tým z tohoto souboje pak vyzve třetí tým v utkání o bronz a o zlato si to rozdají týmy z nadstavbové skupiny, které skončily na prvním a druhém místě. 

A tak jsme oklikou zpět u toho fyzického fondu, který bude hodně potřeba, aby si hráčky dokázaly udržet stálou výkonnost po celý šampionát, že?
Ano, dohromady nás tak čeká minimálně šest těžkých zápasů, takže jsem na hráčky apeloval, aby to hlavně byly připravené zvládnout fyzicky. Na přípravu mají ještě měsíc. Musí chodit trénovat s klukama v klubech a ještě, jak jsem říkal, individuálně. Co se týče toho finálního složení, tak první dvě pětky vidím, ale ty další dvě ještě musím složit. Je to i o tom, aby si hráčky dokázaly vyhovět a měly potřebnou výkonnost. V tuto chvíli to opravdu vypadá, že se finálně rozhodneme až na tom úplně posledním, přesněji předposledním, kempu v Příbrami, který máme od sedmého do devátého června. Sehrajeme tam i přípravný zápas s juniorkou Kertu, s klukama jsem se na tom domluvil, protože společně trénujeme po konci sezony až do poloviny června.

Takže finální kádr je tentokrát na více postech otevřený až do skoro posledního možného momentu…
Jo, ta nominace z nás opravdu asi vypadne až po tom zápase s Kertem. Teď mám vyloženě čtyři pět lidí nejasných, plus je tady jedno zranění, protože si Kosinová utrhla přední křížový vaz a v pátek šla na operaci. V hlavě na její místo mám dvě hráčky, ale uvidíme, jestli to nedokáže odehrát s ortézou, to se rozhodne až za tři týdny. Jinak ze šesti lidí mám dvě hráčky, které mi do sestavy pasují, zbylé čtyři si o finální nominování budou muset skutečně říct až v zápase v Příbrami.

Konečná nominace může přinést ještě nečekané změny 


Zdá se mi to, nebo si se sestavou lámete více hlavu, než před dvěma lety před domácím šampionátem?

Má to dva pohledy. Jeden je ten, že tady ještě nejsou hráčky z Ameriky a z Kanady, to jsou hokejistky, se kterými, pokud nepřijde nějaký zdravotní problém, počítáme do sestavy. Mají přiletět do dvou týdnů. Ale zároveň se tím teď otevírá prostor ohrávat do budoucna ty hráčky z kategorie do osmnácti a dvaceti let. Navíc jsme do realizačního týmu pro mistrovství světa na Slovensku přizvali i Martina Davídka, který má pod sebou jako hlavní trenér jak jednu, tak i druhou zmiňovanou kategorii. Sleduje jejich hru, protože letos se pro osmnáctku uskuteční další Světový pohár v Česku a za rok bude Svěťák i pro dvacítky. A my teď v tom širším týmu do Košic máme právě i nějakých šest sedm hráček, které se letošního Světového poháru mohou zúčastnit. Ale zpět k vaší otázce, asi máte pravdu, ta nominace je letos o trochu složitější. Odešly nám nějaké hráčky, musíme navíc myslet i na přesilovková složení. Těch otazníků je tedy ještě dost. Hráčky jsem ale upozorňoval, že to, co jim říkám, není proto, aby se nějak psychicky zhroutily, naopak je to proto, aby je to nakoplo! Všechny mají ještě velkou šanci. V tomto momentu máme jisté jenom gólmanky, což je takový citlivější post, tady už to tedy holky vědí. Ale zbylou sestavu ještě bohužel nevím. My se navíc rozmýšlíme i tak, jestli dáme přednost spíš dravému mládí, nebo jistotě a zkušenosti.

Mladé hráčky se vám vyplatily ale už i v Pardubicích, kde se neznámé tváře ukázaly v dobrém světle a nasbíraly i důležité kanadské body.
To určitě, máte pravdu. Zase na druhou stranu teď pracujeme s úplně obráceným problémem. Protože ty holky, které o sobě daly v Pardubicích vědět, mám teď pocit, že nám stagnují, a to je problém! Ten výkon, který podávají, není pro mě stoprocentní. Takže já zvažuji i takové varianty, které ještě nebyly vůbec zmíněny, nikdo nemá nic jistého… No zkrátka děláme guláš a mícháme, uvidíme, co z toho nakonec vymyslíme. (usměje se) 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

 1. zápas: 
Slovensko vs. Česko 0:5 (0:2, 0:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 1. Manhartová (Horálková), 10. Kvasničková (Němcová), 23. Manhartová (Škorpíková), 35. Němcová, 45. Patočková (Manhartová).

 2. zápas: 
Slovensko vs. Česko 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 1. Palová (Kubínová, Seroiszková), 29. Němcová (Palová)


České hokejbalové reprezentantky na přípravném dvojutkání v Žilině 8.5.2019

Partneři českého hokejbalu