Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Karel Manhart na střídačce stále uděloval pokyny jednotlivým hráčkám.
Karel Manhart na střídačce stále uděloval pokyny jednotlivým hráčkám. (autor: Andrea Jirásková (pardubice2017.com))

Pokud dostanu nabídku pokračovat, rád ji přijmu, říká trenér mistryň světa Manhart

Datum: 13. 09. 2017
Autor: Anna Kuželová
Sdílej přes:

Od domácího zlatého úspěchu žen uplynuly už tři měsíce, ale na takový úspěch se nedá jen tak zapomenout. Stále na něj vzpomíná také hlavní trenér ženské reprezentace Karel Manhart. Kromě toho také hledá pozitiva a negativa celého fungování, aby je mohl využít v budoucnu. O volbě trenéra pro další Mistrovství světa sice rozhoduje vedení svazu, ale pokud Manhart dostane nabídku u reprezentace setrvat, rád ji znovu přijme. Obhajoba světového titulu pro něj totiž představuje velkou výzvu!

Tento tým je pro mě nejlepší

Od zlatého MS uběhly už tři měsíce, uvědomujete si už, jakého úspěchu jste s ženským týmem dosáhl?
Především to nebyla jen moje práce, ale profesionální přístup celého realizačního týmu, a hlavně všech hráček. Již dva týdny po skončení MS jsme s asistenty Broulíkem a Almašim vypracovali hodnotící zprávu jak z přípravy, tak z celého průběhu mistrovství světa. Součástí této práce bylo i sledování videí z jednotlivých utkání, jak našeho družstva, tak i soupeřů. Odstupem času pracuji na daleko podrobnější analýze, a pochopitelně hledám jak pozitiva, tak i negativa. A to nejen v naší předvedené hře, ale i v přístupu a chování jednotlivých hráček mimo utkání. Právě s odstupem času si myslím a hodnotím celé MS za velice vydařené a za ohromný úspěch celého družstva.

Stojíte na lavičce ženské reprezentace od prvního světového šampionátu, jak těžká byla ta několikaletá cesta až ke zlatu?
Vedu národní tým od Ratingenu a doma v Pardubicích to bylo již šesté MS v řadě. V začátcích se družstvo stavělo pouze z hráček, které hrály aktivně lední hokej, protože ženská hokejbalová základna byla minimální. Tato situace se postupem let zlepšovala a v dnešní době máme možnost do týmu zapracovat i děvčata z juniorky, protože již v tomto věku vykazují pro národní tým potřebnou výkonnost. Nejsou to sice ještě hotové hráčky, ale je to pro ně ohromná zkušenost a když nepoleví, tak mohou do budoucna patřit k oporám reprezentace. Také daleko více děvčat z dospělé kategorie pravidelně nastupuje v soutěžích chlapců. Pro nás trenéry se otevírá možnost vybírat z daleko širší základny, a mezi děvčaty tak vzniká zdravá konkurence o místo v konečné nominaci. Z jiného pohledu bych řekl, že reprezentace je dlouhodobě úspěšná, protože vždy získala na MS medaili. Po čtyřech bronzech byla stříbrná tak trochu úleva, že jsme to konečně prolomili. Nechci ale tvrdit, že to v Pardubicích gradovalo. To zlato vnímám jako dlouhodobě dobře odvedenou práci mnoha lidí, kteří se u ženského hokejbalu řadu let pohybovali a doufám, že zlatý šampionát pomůže a přivede k hokejbalu další děvčata.

Všechny hráčky stále mluvily o výborné soudržnosti týmu. Čím to podle vás bylo, že si tým tak dobře sedl?
Rád s tím názorem souhlasím a jsem opravdu rád, že to tak děvčata vnímají. I já jsem měl již od přípravy stejné pocity. Tohle vždycky musí vzejít z kabiny. Vedl jsem jak na klubové, tak na reprezentační úrovni za tu dobu hodně výběrů, a to jak v hokejbalu, tak v hokeji. Z tohoto pohledu je pro mě tento TÝM zkrátka nejlepší. Vždycky je to hra, když družstvo skládáte, přemýšlíte nad mnoha aspekty a cíl je, aby si všechno sedlo tak, jak má. Po konečné nominaci jsem měl z družstva velice dobrý pocit a vlastně jsme ten celek na šampionátu jen tak zlehka navigovali. Ten tým si šel za svým cílem už od začátku a já jsem na své hráčky, za to, co dokázaly, ohromně hrdý.

Holky si vše kolem užívaly

K dispozici jste měli nejen výborné zázemí na stadionu, ale také na ubytování. Byl to další z detailů, který napomohl k úspěchu?
Plány probíhaly v dostatečném předstihu, vše bylo pečlivě promyšleno a připraveno. Kabina, zázemí zimního stadionu s regenerací, práce lidí kolem týmu z řad pořadatelů, nástupy na utkání, úžasní diváci, rozhovory s hráčkami a přenosy v TV. No, zkrátka celý šrumec kolem děvčat dával ohromnou vážnost ženskému hokejbalu a holky si to evidentně užívaly. Ubytování jsme zvolili mimo dění MS, a to se ukázalo také jako ohromná výhoda. Měli jsme svůj klid na přípravu, k dispozici bazén a tenisový kurt, celý penzion, kde nás nikdo nerušil. Personál nám vycházel ve všem vstříc a postupem mistrovství se stával naším dalším členem. Fandil nám neskutečně a vytvořil pro nás vynikající zázemí.

Program MS byl opravdu náročný, ve skupině jste neměli ani jeden den volný. Když k tomu přičteme ještě ranní rozběhání a rozcvičky, tak je potřeba se před dívkami sklonit, jak to zvládly. Jak jste to viděl ze svého pohledu vy?
Program byl pro každého stejný. Naše výhoda však byla, že jsme hráli utkání ve skupině vždy v odpoledních a večerních hodinách a na hlavní hale. Pět zápasů v pěti dnech je ohromné sousto, proto jsme kladli velký důraz na regeneraci a v prvních utkáních ve skupině se snažili co nejvíce rozložit čas na place mezi čtyři formace. Po večerních utkáních se sice usínalo hodně pozdě v noci, ale to jsme vyřešili pozdější snídaní, a také jsme měli celý den na přípravu na další duel. Dopoledne tréninkový program, po obědě polední klid a video příprava. Ty dny měly svůj řád a děvčata ho nejenže zvládla, ale hlavně ho přijala. Bylo důležité je nepřetáhnout, ale zase jsme nemohli jít od bazénu rovnou na plac, proto ty dopolední aktivity. Volný den nám strašně pomohl nabrat další síly a také si trochu odpočinula hlava. Charakter týmu se ukázal hlavně v závěru mistrovství, kde mezi semifinálovým a finálovým zápasem bylo na regeneraci strašně málo času. Myslím, že jsme se dobře připravili jak po fyzické, tak po psychické stránce a doufám, že to v utkáních bylo vidět.

Jak náročné je poskládat jednotlivé dílky, tak, aby z nich byl kompletní obraz? Napomůže vám letošní MS k tomu, aby to stejně fungovalo i za dva roky, nebo je každý šampionát specifický a platí něco jiného?
Nevím, jestli je to náročné. Pracujete se získanými zkušenostmi, s možnostmi, které momentálně máte. Program už od přípravy musí dávat smysl, aby to fungovalo, tak ho hráčky musí vzít za svůj, a to je vlastně na té práci stěžejní. Je to vždy hodně věcí, které musíte zvažovat. Ať je to náročnost a načasování v přípravě, tak pak i na samotném mistrovství, jestli ubrat, nebo přidat, to musíte vycítit. Logistika hraje také velkou roli, na každém MS máte jiné podmínky, takže to nejde dělat podle šablony. Pak samozřejmě nominace, to je základ úspěchu, když nejsou četná zranění a vám se to pak všechno sejde podle vašich představ, tak jako letos v Pardubicích. Dá se na ten obrázek koukat hodně dlouho.

K hráčkám jsem dost upřímný

Práce s ženským kolektivem není někdy vůbec jednoduchá. Je pro vás někdy i po těch letech těžké se v něm vyznat a vědět, co na něj platí? Jaký je váš tip na vedení holek tak, aby všechno klapalo?
V kolektivním ženském sportu pracuji již šestnáct sezon. Určitě jsem na tuto otázku odpovídal před 10 léty trochu jinak. Mění se pochopitelně jak můj pohled, a tedy i přístup k děvčatům, tak holky jsou v určitém věku taky někde jinde než v mých trenérských začátcích v této kategorii. Všeobecně se však držím toho, že nechci dělat moc velké profesní rozdíly mezi trénováním holek a kluků. Jestli chtějí být dobré a tenhle sport si vybraly, tak ho musí dělat pořádně a se vším co k tomu patří. Na druhou stranu si myslím, že postupem času už nejsem takovej rapl a trochu jsem se zklidnil. Je pravda, že některé reakce děvčat jsou jiné než u kluků, to platí také v chování a vnímání určitých situací. O tom pak hodně přemýšlím a snažím se přizpůsobit tak, aby to hráčky přijaly. To se člověk učí celý život. A tedy recept nebo tip, jak dosáhnout toho, aby to klapalo. Já jsem k hráčkám dost upřímný, někdy je to pro ně možná dost nepříjemné, ale myslím si, že když hráčky vědí, že mi na nich záleží, že se na mě můžou spolehnout, tak mi věří, a i tu přísnost mi prominou.

Stále sledujete hráčky z celé České republiky. Jak to podle vás vypadá s ženským hokejbalem do budoucna. Má kvalitní základnu k tomu úspěch zopakovat?
Nějaký přehled mám. Pokud mohu, tak jezdím na kempy ČR U18 a také na každoroční kemp do Litomyšle, kde mám možnost sledovat v akci i hodně mladá děvčata a na klubové úrovni je vidím na turnajích MČR. Také mě zajímá, jak si jednotlivé hráčky vedou v soutěžních utkáních MD a SD, kde jsou součástí chlapeckých týmů. Myslím si, že v Evropě jsme momentálně s úrovní hodně nahoře a práce právě v klubech nese ovoce. Na MS bylo asi pro mnoho lidí překvapením, jak se zlepšily hráčky USA. Kanada si zase naopak drží dlouhodobě známku vysoké kvality. Proto jestli chceme na mezinárodní úrovni patřit mezi špičku, tak nesmíme polevit, a naopak naši práci neustále zkvalitňovat. Jen tak můžeme být v dalších letech úspěšní.

Jak to vypadá s vaším fungováním u reprezentace? Budete chtít zůstat i pro další dvouleté období?
To, jestli dostanu důvěru a budu pokračovat, nezáleží jen na mně. Ta otázka patří na vedení svazu. Nějaké jednání ale už proběhlo. Jsem u reprezentace už delší dobu a po mistrovství jsem si tuto otázku také položil. Jestli nabídku pokračovat dostanu, tak ji velice rád příjmu. Sice jsme došli až na vrchol, ale obhajoba je vždycky těžší, a to je pro mě ohromná výzva.

Partneři českého hokejbalu