Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Jan Pospíšil patřil v Pardubicicíh vlevo ke zkušeným bekům, v Plzni byl mladou střelou.
Jan Pospíšil patřil v Pardubicicíh vlevo ke zkušeným bekům, v Plzni byl mladou střelou. (autor: Andrea Jirásková a Zdeněk Vaiz)

Pamětníci domácích šampionátů: Fanoušci? Bomba! Hlásí Pospíšil s Bacovským

Datum: 18. 06. 2017
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

Na nedávno skončeném velkolepém domácím mistrovství světa v Pardubicích se představilo hned kvarteto úspěšných reprezentantů, kteří stáli u zisku titulu mistrů světa na světovém šampionátu v Plzni v roce 2009 a u bronzového výtěžku letos v Pardubicích. V prvním díle jsme vyzpovídali energického obránce Jana Pospíšila, který si z Pardubic odvezl cenu pro nejlepšího beka a velezkušeného bleskově rychlého útočníka Jana Bacovského. Jak oni vzpomínají na oba domácí šampionáty?

Nezažil jsem lepší turnaje než dvě domácí mistrovství světa! rozplývá se Pospíšil

Český národní tým udělal vše pro to, aby se na domácím šampionátu předvedl v co nejlepším světle. Herně si čeští hokejbalisté nevedli vůbec zle a medaile, leč „pouze“ bronzová, je odměnou nejen pro ně. „Každá medaile z mistrovství světa se musí počítat a tahle nevyjímaje. Na druhou stranu, i když nemohu mluvit za kluky, tak z mé strany tam mírné zklamání je,“ přiznává ale Pospíšil. „Myslím si, že tenhle tým, který se prezentoval skvělou hrou, měl na víc než je bronz. A vědomí, že jste vlastně v semifinále neudělali nic špatně a přesto jste odešel jako poražený, je trošku skličující,“ praví se smutkem v hlase Jan Pospíšil.

Samotná organizace a fanoušci se starali o to, že se pardubické mistrovství světa zapsalo nesmazatelně do dějin jako jedno z nejpovedenějších, ne-li vůbec nejlepší! „Před organizátory smekám pomyslný klobouk. Všechno bylo do detailu zmáknuté perfektně,“ vysekává poklonu organizátorům turnaje aktuálně nejlepší obránce na světě. „A fanoušci byli kapitola sama o sobě. Samozřejmě i jim patří velké díky a byli našim šestým hráčem, který nás táhnul dopředu!“ zdůrazňuje „Pospa“, jak mu všichni přezdívají.

Jan Pospíšil, byl součástí i legendárního zlatého MS v Plzni v roce 2009. Jaký šampionát mu asi zanechal v hlavě větší dojem? Ten plzeňský, či pardubický? „Momentálně mi leží v hlavě ten z Pardubic, ale to je samozřejmé. Jestli se dají porovnat, to úplně netuším, co se týká organizace a fanoušků, tak to bylo obdobné,“ zamýšlí se. „Ale klidně bych porovnal oba šampionáty na české půdě s těmi předešlými a musím říct, že jsem nezažil lepší dva turnaje. V Čechách se to prostě umí a nikdo se k tomu zatím vůbec nepřiblížil,“ opět chválí české organizátory největších turnajů na světě.

Mistrovství světa v Pardubicích překonalo rekord z Plzně v návštěvnosti jednoho hokejbalového zápasu, kdy v semifinále mezi domácí reprezentací a Slovenskem přišlo do Tipsport areny rekordních 7592 fanoušků! „Jedním slovem to byla bomba. Tohle si jako hráč musíte užít, protože nikdy nevíte, jestli to není naposledy,“ léta v myšlenkových oblacích Jan Pospíšil. „Kdo tohle jako hráč nezažije, tak neví, o co jde. Na extraligový zápas vám přijde stovka fanoušků a najednou jich tam jsou tisíce. Jenom škoda prohraného semifinále, myslím, že by se rekord ještě vylepšil,“ upozorňuje odchovanec Rakovníku.

Pardubice měly rozhodně nejlepší fanzónu, Plzeň je nezapomenutelná, říká Bacovský

Jak byste zhodnotil mistrovství světa v Pardubicích z herního hlediska?
Z pohledu předvedené hry jako týmu, převládá spokojenost, obrana fungovala na 100%! Útok byl také vynikající, ale měli jsme byt více produktivní, ale toto už nás trápí několikáté MS. Většina hráčů je zvyklá z extraligy na mnoho šancí a ono tam něco spadne. Na MS musíme využít každou šanci… ona už další přijít nemusí. Samostatnou kapitolou byly naše přesilovky. (praví trochu sklíčeně) Nedokázali jsme pořádně během turnaje zareagovat a něco na nich změnit, ale bylo to asi tím, že člověk má zažitý určitý styl hry z extraligy a tady na MS to jednoduše nefungovalo. Neustále jsme měli na balonku o jeden až dva doteky více než bylo potřeba.

A jak hodnotíte šampionát z osobního pohledu?
Co se týče mé osoby, tak jsem zklamán s předvedeným výkonem. Po stránce fyzické si myslím, že to bylo dobré, bohužel jsem na šampionátu nebyl v té správné herní pohodě. Asi nemůže být každé dva roky posvícení, nebo chybělo větší zápasové vytížení v jarní části sezony a brzké vypadnutí Hradce Králové z play-off. Asi jako ve škole 3 je dobrý a 1 výborný, takže já osobně jsem zklamaný...

Co říkáte na organizaci a fanoušky na turnaji? Bylo vidět, že hokejbal v Pardubicích táhne!
Fanoušci a vše okolo na výbornou, tam není o čem pochybovat!!!

Byl jste součástí i legendárního zlatého mistrovství světa v Plzni v roce 2009. Dají se tyto šampionáty nějak porovnat? Jaký ve vás zanechal větší dojem?
Srovnávat Plzeň a Pardubice je těžké. Obě mistrovství světa byla výjimečná. A které jsem si užil více? Asi to plzeňské, bylo mé první, úspěšné a jako Hradečák přece nemohu říci Pardubice. (směje se od ucha k uchu) Pardubice měly ale rozhodně nejlepší fanzónu, to zase jo!

Co říkáte vlastně na rekord v návštěvnosti na světovém šampionátu? V semifinále na vás přišlo rekordních 7592 fanoušků! Běhal vám mráz po zádech?
Na lidi si člověk zvykne rychle, a když se soustředíte na hru ani je už pak nemáte čas sledovat, ale husinu jsem měl před třetí třetinou v semifinále proti Slovensku, kdy fanoušci nabíjely kostku. To byl opravdu rachot!Jan Bacovský oslavil v Pardubicích bronz se synem. Poznáte hradeckého útočníka na fotce mistrů světa z Plzně?

Partneři českého hokejbalu