Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Jan Jirotka (vpravo) při české hymně společně se spoluhráči.
Jan Jirotka (vpravo) při české hymně společně se spoluhráči. (autor: Andrea Jirásková - pardubice2017.com)

Nevěřil, že by bronz mohl slavit přímo z branky. Byl to trochu šok, přiznává Jirotka

Datum: 18. 06. 2017
Autor: Ondřej Novotný
Sdílej přes:

Z pozice brankářské trojky, do které se v průběhu mistrovství jinak kladenský Jan Jirotka dostal, už zřejmě nepočítal s tím, že by se mohl v posledních zápasech dostat alespoň na střídačku, čili krýt záda jednomu ze svých brankářských kolegů. I nešťastná situace ho ale do posledního zápasu nakonec do brankářské dvojky dostala, ovšem tím pro něho šampionát rozhodně nekončil. Po první řecké střele ve třetí periodě se poranil Šimara a Jirotka tak nakonec musel na doslova poslední chvíli zaskočit do české svatyně, kterou však v nejdůležitější části turnaje už dokázal bezpečně do konce zápasu ohlídat.

Mám pouze dvě slova: Neuvěřitelné a děkuji!

Když už jste se pomalu musel s koncem šampionátu smiřovat s tím, že se do branky nedostanete, tak jste se najednou objevil na lavičce a z ničeho nic i přímo ve hře o medaili z mistrovství světa, byl jste hodně překvapený?

Přesně tak, překvapený a zaskočený zároveň, když jsem viděl, že si Honza Šimara přivodil na začátku třetí třetiny nějaké zranění. Nikdo samozřejmě svému brankářskému kolegovi nic podobného nepřeje, navíc, když je to zápas o bronz a poslední třetina. Pro mě to tak trochu byl i šok, protože jsem do toho najednou musel vlétnout a být stoprocentně koncentrovaný. Na druhou stranu, my, náhradníci, tam od toho byli, museli jsme být na podobné situace připravení. To, že na mě nakonec z pozice dvojky vyšlo střídání v této fázi zápasu, příjemné na jednu stranu nebylo, ale na tu druhou jsem se dostal do hry a jsem rád, že jsme to doklepali do vítězného konce.

Ještě ráno před posledním zápasem Česka na šampionátu vás asi nenapadlo, že byste se o pár hodin později mohl z cenného kovu radovat přímo z brány, že?
(usmívá se) To je pravda, hned od rána jsem věděl, že budu dvojka a Honza Šimara jednička. Takže jsem samozřejmě doufal, že se do branky nedostanu, což znamenalo, že bychom hráli dobře a vyhráli. Jenomže se do toho nakonec zapletlo zranění, takže jsem musel na plac rychle já. Kluci mi to ale hodně ulehčili, musím je pochválit, myslím, že jsme ten závěr zápasu společně zvládli dobře.

Nakonec jste tak přispěl k českému úspěchu přímo ze hřiště. Jak byste tedy zpětně zhodnotil těchto jistě nezapomenutelných několik dní?
K tomuhle mám pouze dvě slova: Neuvěřitelné a děkuji! Neuvěřitelné zázemí, všechno, jak to fungovalo… Zkrátka nejlepší mistrovství, jaké jsem já zažil. A to ne jenom kvůli tomu, že to bylo v České republice v Pardubicích, ale všechno se mi velice líbilo. Fan zóna, organizace, šlapalo vše, jak mělo. A děkuji? To je pro ty skvělé fanoušky, co na nás chodili, nikdo tohle totiž z nás hokejbalistů ještě nezažil. Možná kluci v Plzni, ale tento rok a tenhle šampionát byl pro nás všechny odměnou za celoživotní práci, kterou hokejbalu věnujeme!

Už před zápasem o bronz jsem věděl, kdy mám v práci poradu

Tohle je možná trochu předčasná otázka, každopádně bral jste Pardubice i tak trochu jako vaši rozlučku s reprezentací?

Těžko říci, ale asi ano. Člověk svůj věk nezastaví a upřímně musí přiznat, že v extralize je momentálně obrovské množství kvalitních brankařů, jako David Stárek, Petr Mikl, no z každého celku bych mohl jmenovat alespoň jednoho. (směje se) Myslím, že už přijde čas mladších, ale to je jenom dobře!

I když tohle všechno se točí kolem mistrovství světa, zkrátka to je pořád amatérský sport, jaký byl tedy ten váš návrat do běžné pracovní reality?
Moc jsem se těšil hned na první pondělí po mistrovství. (směje se) Ještě předtím posledním zápasem jsem věděl, kdy máme poradu, protože mi to volal šéf. (rozesměje se) Ale jak říkáte, pořád jsme amatéři, i když jsme se teď těch dvanáct dní, co jsme tu dohromady byli, mohli cítit jako absolutní profesionálové. Bylo o nás skvěle postaráno, fanoušci o nás měli zájem, prostě opravdu jsem si připadal jako profesionální sportovec, a to je nezapomenutelné!

Partneři českého hokejbalu