Češi si užili oslavy se svými fanoušky přímo v Košicích! (autor: Hanka Poskočilová)

Muži srazili na kolena úřadující mistry světa ze Slovenska po 8 letech!

Datum: 18. 06. 2019
Autor: Filip Červinka

V úterý 18. června dorazilo do košické Steel Arény nespočet diváků. Od 17:00 se totiž v hokejové hale odehrál souboj o vítězství základní skupiny A na mistrovství světa v hokejbale! Češi se hned v první periodě probojovali do dvoubrankového vedení, které drželi až do třetí části. V ní pro Slováky vykřesal naději na zvrat Martinusík, ale Šimara v brance českého týmu společně s výtečně bránícími hráči udrželi stav o jeden gól ve prospěch našeho celku. Svěřenci hlavního kouče Jiřího Mašíka tak poráží trojnásobné úřadující mistry světa po dlouhých 8 letech!

Slovensko vs. Česko 1:2 (0:2, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 37. Martinusík (Rampáček, Salajka) – 5. Kubeš (Bílý), 8. Filip (Král, Bílý).
Vyloučení: 5:5, využití přesilovek: 0:1, oslabení: 0:0.

Slovensko: Polc (Buliš, Bolibruch) – Blahút, Bujdák, Doskočil, Gajdoš, L. Horváth, Tomka, Minárik, Salajka – P. Svitana, Cibík, Božík, Lipták, Martinusík, L. Olejník, B. Oravec, Poliaček, Rampáček, J. Rufati, Teplický, Vozár, Piják.

Česko: Šimara (Stárek) – Hrabár, Chyba, Pospíšil, Kudela, Filip, Havlík, Markytán – Fraňo, Kruček, Zvonek – Štěpáník, Šlehofer, Hnízdil – Kubeš, Bílý, Král – Wróbel, Pala, Danko.

Pohledně sehraná přesilovka rozpoutala české peklo!

V prvních vteřinách utkání se do útoku s velkou vervou vrhli domácí Slováci, kteří byli hnáni početně zastoupeným publikem. Češi ale velmi rychle obdrželi možnost hry v početní převaze. Přesilovkové komando si vedlo na výbornou, když akci na jeden dotek zakončoval po precizní nahrávce z dílny Krále Pavel Kubeš mířící přesně mezi betony marně se ohlížejícího slovenského brankáře – 0:1. Češi byli rázem o krok všude dříve, zdobil je střelhbitý pohyb, přesné nahrávky a tvrdé zakončení na branku.

V polovině úvodní periody si to od červené čáry naběhl obránce Petr Filip, který dostal nahrávku na modrou čáru mezi staticky stojící slovenské beky a Filip si seběhl nikým nehlídaný až na vrchol kruhů, odkud svojí peprnou střelou švihem k pravé tyči nachytal slovenského gólmana na hruškách – 0:2. Český tým pokračoval v dobrém pohybu, z něhož pramenila další vyloučení slovenského celku. Zdeněk Král mohl navíc pár minut před koncem úvodní patnáctiminutovky poslat národní tým do tříbrankového vedení! Jeho střela tahem ale orazítkovala pravou tyč slovenské kasy. Češi zažili třetinu z říše snů a zaslouženě vedli o dva góly.

Slováci se dostali do tempa, Češi ale skvěle bránili

Prostřední část začala mírným tlakem slovenského národního týmu, který byl hnán velmi slušně zaplněnou Steel Arénou. Na českém týmu bylo vidět, že se nechce nikam zbytečně hnát, a hlavně neudělat zbytečnou chybu. Slovenský celek ale spíše honil balónky po mantinelech a v rozích. Čeští plejeři se lvíčkem na hrudi se totiž dobře pohybovali a přebírali si precizně protihráče. V několika momentech se ale Slováci dostali k nebezpečně vypadající dalekonosné střele, tu ale vždy pokryl výtečně chytající Jan Šimara, nebo odražené balónky v poklidu uklízeli naši beci.

Na konci druhé třetiny byl český tým vyloučen a Slováci se rozestavěli do přesilovkového úderníku. Národní celek pod vedením hlavního kouče Jiřího Mašíka ale perfektně zónově bránil. Slováci se nemohli vůbec dostat k rychlému zakončení a do kabin se šlo po druhé siréně za stejného stavu jako po té první, tedy s dvougólovým českým vedením!

Infarktový závěr přinesl jen slovenské snížení

Do poslední patnáctiminutovky vstoupili o dost více aktivněji slovenští hokejbalisté, kteří stáhli sestavu na nejstěžejnější postavy, zapnuli rapidně motory a tlačili se i za cenu nepříjemných potyček do brankoviště Šimary. Tím si vynutili přesilovou hru, kterou Češi ale perfektně ubránili, chvilku na to se však mezi kruhy prodral Jaroslav Martinusík, jenž v polovině třetí třetiny snížil po střele a dvou dorážkách na 1:2. Slováci vrhli všechny síly do útoku, i tak se ale pět minut před koncem duelu dostal do samostatného úniku Zdeněk Král, jehož střela švihem z mezikruží se otřela o lapačku Polce v brance Slovenska a následoval kontr.

Na konci utkání o vítězství základní skupiny A se strhla v brankovišti Šimary velká mela, Slováci dělali vše pro to, aby našeho gólmana rozhodili, ale to se jim nepovedlo. Mohutný gólman předváděl uhrančivé zákroky, čeští bránící hráči skvěle vyklekávali pokusy Slováků a při poslední siréně propukla v táboře Čechů pravá nefalšovaná radost. Češi vyhráli nad Slováky po dlouhých 8 letech!

Ohlas trenéra:

Jiří Mašík:
Tohle je pro každého hokejbalistu sen zahrát si takové utkání na Slovensku před takovou atmosférou, fandili Češi i Slováci, takže to bylo úžasný. Vyhráli jsme, porazili jsme Slovensko na domácí půdě. Určitě to byl nádherný zápas a jsme strašně šťastní. Hlavně první třetinu jsme hráli naši hru. My jsme si řekli, že chceme držet balónek, že nechceme pouštět Slováky do brejků, a to se nám dařilo. Dali jsme dva góly, klidně jsme ještě mohli jeden nebo dva přidat a asi by to bylo klidnější. Od druhé třetiny Slováci přidali a možná na nás trošku dolehla ta atmosféra, najednou jsme byli všude později, to je pro nás velké varování a musíme se z toho poučit. Na konci neuvěřitelná obětavost všech hráčů, skákali do střel. Vítěz kanadského bodování Tomáš Wróbel skočí do střely, to je přesně to, co vystihuje náš tým. Nikdo není ten, který  boduje, rozhoduje, všichni makají za mančaft. Musíme si vzít ponaučení hlavně z té druhé třetiny, kdy jsme byli pasivní. Takový výpadek by se nám stávat neměl.“