Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Jiří Mašík si zkušenosti z výběrového řízení pochvaloval.
Jiří Mašík si zkušenosti z výběrového řízení pochvaloval. (autor: Hokejbal TV)

Možnost pracovat s nejlepšími hráči v republice je velká výzva, upozorňuje Mašík

Datum: 22. 12. 2017
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

Teprve nedávno skončilo výběrové řízení na pozici hlavního trenéra reprezentace mužů. Ze tří nesmírně kvalitních trenérských kandidátů byl Českomoravským svazem hokejbalu vybrán Jiří Mašík se svým navrhnutým realizačním týmem. Zkušený kouč dovedl v roce 2016 k premiérovému extraligovému titulu pardubické Autosklo, dlouhá léta dělal lodivoda reprezentaci juniorů do 20 let a na zlatém MS v Plzni v roce 2009 se na lavičce národního týmu učil od Leoše Raka. Jaké pocity má po zvolení a co Mašík se svým týmem plánuje? Více v rozhovoru!

Potěšilo vás hodně, že jste dostal od ČMSHb důvěru vést jako hlavní kouč reprezentaci mužů? Může být v hokejbalu pro trenéra vůbec něco víc?
Samozřejmě mě to velmi potěšilo. Když mi volal Martin Komárek (předseda ČMSHb pozn. aut.) a oznámil mi výsledek, přišla velká radost. Ihned po konci telefonátu na mě padl pocit velké zodpovědnosti následovaný euforií a těšením se na tuto „práci“.  Velmi mě také těší, že jsme prošli výběrovým řízením a komise rozhodla pro nás. Zažil jsem to poprvé a musím říct, že to bylo velmi zajímavé. Byl bych za tu zkušenost rád, i kdyby naše nominace nedopadla. Mluvit s takovými odborníky bylo pro mě přínosem. V hokejbale asi není nic většího a já si této pocty velmi cením. Možnost pracovat s nejlepšími hráči v republice a stát na lavičce národního Týmu je obrovská výzva. Záměrně všude píšu Tým s velkým T, protože od začátku chceme být na jedné lodi a všichni musí cítit sounáležitost. Kdo mě zná, ví, že tomu dám víc jak 100% a celý realizační Tým pojede naplno.

V roce 2019 vás na MS na Slovensku nebude čekat ani trochu jednoduchá práce. Kdy se vrhnete do akce a přemýšlel jste už nad programem budování nového národního týmu?
Uvědomujeme si, že na Slovensku to bude velmi těžké. Nejenže domácí budou bojovat o čtvrtý titul v řadě, ale tamní prostředí je hodně bouřlivé. To vše musíme vzít v potaz, a také na to budeme hráče od začátku připravovat. Do práce jsme se vrhli ihned. Vytvořili jsme skupinu realizačního Týmu „Cesta na vrchol“ – ne, že bychom chtěli mluvit o titulu, ale od začátku tak musíme přemýšlet! První akci chceme mít již 3. února. Je tedy ještě potřeba do Vánoc zamluvit halu. Už připravujeme nominaci, kterou chceme zveřejnit hned začátkem ledna. Mezi svátky máme schůzku RT, kde si nastavíme pravidla a probereme všechny věci. Nad budováním Týmu jsem se už samozřejmě zamýšlel. Připravoval jsem pro výběrové řízení několik dokumentů a člověk o těch jménech a kandidátech přemýšlel.

Na první akci 3. února pozveme širší okruh hráčů

Jaká akce čeká reprezentací mužů v nejbližší době? Budete sázet hodně i na kondiční přípravu, nebo zvolíte spíše model Slovenska, kde se hráči připravují hlavně individuálně a nejpodstatnější věci řeší na hřišti?
Jak už jsem říkal, tak první akce proběhne 3. února. Bude jednodenní a pozveme širší okruh hráčů. Bude to hodně hrací kemp a proběhne meeting, kde se chceme s kluky seznámit, říct jim naše představy, nastínit jim přípravu a nastavit si pravidla, plus další nezbytné věci. Kondiční přípravu ještě řešíme, chceme spolupracovat s kondičním trenérem, a i s ním to budeme konzultovat.

Návrh vašeho realizačního týmu disponuje jen jedním asistentem trenéra Janem Donauschachtlem. Nebudete ale potřebovat rozšířit trenérský tým? Už jste přemýšlel o nějakém jménu?
Dostali jsme to dokonce jako úkol, doplnit druhého asistenta. My jsme o tom přemýšleli už před výběrovým řízením, s nějakými kandidáty hovory proběhly. Času na přípravu nebylo tolik, nechtěli jsme jen někoho rychle doplnit, nechali jsme to tedy otevřené. Nějaká jména v hlavě máme a proběhla už jednání. Zatím není nic hotové, tak bych nerad uváděl konkrétně.

Jan Donauschachtl je bývalým zkušeným gólmanem mimochodem i mistrem světa z Plzně 2009, kde jste stál na střídačce jako asistent hlavního kouče Leoše Raka. Pomohou vám tyto zkušenosti do vedení národního týmu? A předpokládám, že Jan dohlídne pečlivě na výběr gólmanů.
O tom jsem přesvědčený, že pomůžou. Nejen z Plzně, ale ze všech čtyřech šampionátů U20. Každý takový turnaj přinesl plno nových poznatků. Navíc v Plzni jsem se „učil“ od Leoše Raka, který měl za sebou bohatou trenérskou kariéru. Tyhle zkušenosti nenaberete jen trénováním, musíte být pozorný, vnímavý a chtít se učit. A Honza má plno zkušeností z mládežnických reprezentací. Ano, dohlédne mimo jiné na výběr gólmanů. Chceme pracovat i s brankáři, a to bude právě jeho parketa. Ovšem Honza tam není jen kvůli strážcům branky, ale jako plnohodnotný asistent. Jak už jsem říkal v rozhovoru dříve, on není jen přitakávač, ale dokáže říct svůj názor. To potřebujeme! Diskutovat hodně o všech věcech a problémech.

Málo si věříme, to je trochu naše slabina

Mohl byste prosím pro čtenáře webu hokejbal.cz představit jméno po jménu všechny členy vašeho štábu? Co bude který člověk mít na starosti?
O Honzovi Donauschachtlovi už řeč byla. Je to kluk, jenž má velké zkušenosti i jako hráč, nejen na klubové, ale i reprezentační scéně. Několik let trénuje nejen v klubu, ale působí u reprezentačních juniorských výběrů. S Honzou si pokaždé máme co říct, o hokejbale dokážeme komunikovat dlouhý čas. Vím, že bude částečně můj oponent a budou to dlouhé debaty. Věřím, že nakonec vždy najdeme společně správné řešení. Těším se na to. Role si přesně rozdělíme po doplnění druhého asistenta. 

V pozici vedoucího Týmu bude působit můj bratr Radek Mašík. Je to velmi zkušený manažer. Svoji firmu založil sám už v 18 letech a dnes je to velmi prosperující a známá agentura. Spolupořádal Světový pohár, a hlavně MS v Pardubicích. Jednal s ISBHF a jeho kontakty se také budou určitě hodit. Vím, že chce mít vše na nejvyšší úrovni, a to chceme i v našem Týmu.

Kustoda bude vykonávat Zdenda Trtek. Zdenda byl u titulů v Litoměřicích i v Plzni. Věřím, že toho ducha přinese i do tohoto Týmu. Navíc je to pozitivní kluk, který tam bude hlavně pro hráče. Vím, že jim splní cokoli a připraví takové podmínky, aby se mohli soustředit pouze na svůj výkon. O tomhle mám jasnou představu a Zdenda ji splňuje. Masérem a zároveň kustodem bude Michal Válek. Dlouhodobě působí u všech reprezentací. Poznal jsem ho i jako hráče v U20 a v Pardubicích. Je také obětavý a pro kluky udělá maximum. Výhoda je, že už většinu hráčů zná.

Na posledních dvou šampionátech skončil český tým vždy v semifinále a uzmul bronzové medaile. Neutíkají nám konkurenti v něčem, nebo je hokejbal čím dál více tak vyrovnaný, že prostě není žádná legrace získat medaili?
Nemyslím, že by nám úplně konkurenti utíkali. Naši mohli být klidně ve finále, chyběl kousek. A věřím, že tam by to dotáhli do vítězného konce. V letošním semifinále si myslím rozhodlo větší sebevědomí Slováků v nájezdech. Tohle je trošku naše slabina, že si málo věříme. Hokejbalová špička se velmi vyrovnala, už to nejsou jen tři týmy, které bojují o medaile, je jich minimálně 5-6. Každá medaile je úspěch, ale jak už jsem říkal, my musíme pracovat na té nejhezčí.

Potencionální reprezentanti by měli mít správný přístup celoročně

Chcete vnést do reprezentace nějaké nové prvky jako je videotrenér apod.?
Videorozbory samozřejmě dělat chceme. S myšlenkou videokouče operujeme, ale bude to také o financích. Čeká nás schůzka s vedením reprezentace, kde se bude jednat o rozpočtu. Je více variant, buď speciální člověk, nebo někdo z realizačního týmu. Jak už jsem říkal, budeme řešit i kondičního trenéra, zvažujeme též spolupráci s mentálním koučem. Nápadů máme hodně, jen to musíme dát rozumně dohromady, aby to mělo smysl a bylo to přínosné. 

V letech 2007-2014 jste vedl juniorskou reprezentaci hráčů do 20 let, v níž vám pod rukama prošel nejeden talent. Určitě tak máte přehled, kdo jak výkonnostně rostl a dáte mu šanci v seniorské reprezentaci, je to tak?
Je pro mě určitě výhoda, že hodně kluků znám z U20. Od té doby ušli hráčsky i lidsky kus cesty a jsou na jiné úrovni. Ale tím, že se potkáváme v extralize, mám celkem dobrý přehled. Také Honzovi Donauschachtlovi prošlo dost hráčů rukama. Šanci chceme dát všem, co si to z našeho pohledu zaslouží. Budeme komunikovat s trenéry extraligových týmů a informovat se o chování hráčů v klubu. Potencionální reprezentanti by měli mít správný přístup celoročně. Dnes už to nejde zabrat jen na soustředěních… Líbí se mi názor Martina Straky, že ho nejvíc štve, když hráči nemakají naplno. Dařit se občas nemusí, ale přístup musí být na 100 %. Na druhou stranu vím, že už i kluci v hokejbale dokážou mít profesionální přístup. Toho si cením. Vím, že takových hráčů je v České republice dostatek. Těším se na spolupráci s nimi.

Partneři českého hokejbalu