Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Milan Maršner vedl úspěšnou dvacítku na posledním MS v Kanadě! Teď vede celý reprezentační úsek.
Milan Maršner vedl úspěšnou dvacítku na posledním MS v Kanadě! Teď vede celý reprezentační úsek. (autor: Filip Červinka)

Letos seniorský, příští rok juniorský šampionát. Práce bude stejně, říká Maršner

Datum: 11. 03. 2019
Autor: Ondřej Novotný
Sdílej přes:

Svoji dlouholetou a velice úspěšnou trenérskou praxi Milan Maršner minulý rok alespoň na chvíli odsunul na nepatrně vedlejší kolej. S velkou energií a úsilím se totiž vrhl do zcela nové nabídnuté pozice v podobě vedoucího celého reprezentačního úseku. Jeho práce obnáší mnoho a především se jedná o něco nového. Kouč, který dovedl na loňském kanadském juniorském šampionátu český výběr do dvaceti let k historickým zlatým medailím, nyní tak čelí nové výzvě. Zároveň ale „svůj“ kladenský klub úplně neopustil, posunul se totiž do podobné role, kterou zastává u reprezentací a začal se věnovat už pouze mládežnickým výběrům. V zajímavém rozhovoru prozrazuje Maršner i to, jak vidí ambice českých výběrů na nadcházejícím mistrovstvím světa v Košicích! 

Řešíme jak technickou, tak sportovní stránku


Pojďme nejprve čtenářům a fanouškům hokejbalu na začátek představit, v jakém pracujete týmu?
Je vytvořen podstatě nový úsek reprezentace, jak co se týká po té technické, tak také po sportovní stránce. Kromě mé osoby je v té sportovní stránce ještě Jirka Mašík, Jiří Christ, Ondra Almaši a Viktor Kustein. V technické stránce věci se pak zapojuje Tomáš Ruda a Petr Štípek. Tohle je kompletní tým, který se stará o reprezentace. 

Jaká je náplň vaší práce?
Co se týče té technické stránky, v ní se jedná o zajištění třeba materiálů reprezentace a veškerého vybavení, které potřebuje na své akce a kempy. Po té stránce sportovní pak probíráme různé věci týkající se pak už přímo hokejbalu, jakožto hry všech reprezentačních výběrů. 

Práce, kterou musí dělat pouze člověk, kterého hokejbal baví


Rok 2019 je ve znamení mistrovství světa v Košicích, je ta práce právě tento rok o to těžší?
To ještě moc nedokážu odhadnout, když jsem v této pozice v podstatě první rok. Ale musím říct, že vzhledem k tomu, že jsem prošel všemi reprezentacemi od výběru do šestnácti let, přes dvacítku až po možnost být také v pozici trenéra na mužském mistrovství světa, tak vím, co práce vedoucích mužstev obnáší. Co ke své práci potřebují, jak pracují... Ale pokud bych měl přímo odpovědět na otázku, tak si nemyslím, že by rok, ve kterém je i mistrovství, bude na práci složitější. Ono letos to jsou z pohledu mužské a ženské reprezentace Košice, za rok to zase bude juniorský šampionát ve Švýcarsku, takže té práce bude nějak podobně. 

Je vaše pozice tou, která člověka milující hokejbal hlavně baví, nebo je to spíše o té práci a zodpovědnosti? 
To máte pravdu, tohle je práce, kterou musí dělat pouze člověk, kterého hokejbal baví. To je na prvním místě! Nicméně mě pozice trenéra baví a bavila a klidně bych u ni zůstal. Ovšem, když přišla takováto nabídka, tak jsem ji chtěl díky nějakému mému osobnímu vytížení a časovým možnostem vyzkoušet a zkusit tak zase jinou hokejbalovou činnost. Přijal jsem tu možnost a uvidíme, jak se mi bude dařit a jak to budu postupem času hodnotit. Pořád je to stále první rok toho cyklu, hodně práce je před námi, takže na nějaké velké hodnocení je skutečně ještě hodně brzy. 

Po sportovní stránce mají naše výběry šance na příčky nejvyšší! 


Pojďme ke zmiňovanému světovému šampionátu na Slovensku. Jak vidíte české šance na další medailové zisky, oproti roku 2017 to bude znovu o něco těžší, že?
Musím říct, že jsem v pravidelném kontaktu jak s mužským, tak ženským výběrem, a všichni poctivě a tvrdě pracují, aby přišel další světový úspěch českého hokejbalu. Reprezentační mužstvo okolo trenéra Mašíka i družstvo okolo trenéra Manharta pracuje skutečně kvalitně a věřím, že bude připraveno co nejlépe. Co se týče žen, tak jejich pozice obhájce zlatých medailí určitě nebude jednoduchá, ale věřím, že se budou prát opět o nejvyšší příčku a moc jím to přeji. Stejně jako mužům, kde ta konkurence je samozřejmě zase o hodně větší. Ve vyřazovací části pak rozhoduje každá chybička a duely jsou nesmírně vyrovnané. Věřím ale, že i chlapi budou silní a také budou opět bojovat o co nejvyšší příčky, jako v Pardubicích. Po sportovní stránce na to naše výběry určitě mají! 

Pojďme ještě na závěr na Kladno, kde jste sice opustil pozici asistenta trenéra u mužského týmu, přesunul jste se ale, a máte dohled, nad všemi mládežnickými celky. Jak tato spolupráce funguje?
Já už jsem na Kladně částečně v této pozici působil, jenom ta moje náplň byla převážně směrem k A týmu. Ona ta pozice je vlastně hodně podobná, jako u reprezentace, dostal jsem se do ni, jak už jsem říkal, z důvodu nějakých mých momentálních časových a pracovních možností, navíc ve spojení s tou pozicí u reprezentačního úseku. Bavíme se na Kladně s trenéry, jak to u nich v kategorii funguje a snažím se jejich tréninkový proces neustále posouvat a zlepšovat dopředu. Je to ale práce na delší období, to nejde zlepšit hned, takže věřím, že společnými silami se nám to bude dařit podle představ. Snad budeme vychovávat hráče do budoucna nejen pro náš klub, ale právě i pro reprezentace, ostatně tak, jako to Kladno vždycky dělalo. 

Partneři českého hokejbalu