Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Vítek Fanderlík oplývá bohatými zkušenostmi z hokeje, což na Slovensku potvrdil.
Vítek Fanderlík oplývá bohatými zkušenostmi z hokeje, což na Slovensku potvrdil. (autor: cvak.sk )

Kvůli reprezentaci jsem upřednostnil hokejbal před ledním hokejem, přiznává Fanderlik

Datum: 14. 12. 2017
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

Na začátku prosince se nejstarší juniorská reprezentace hráčů do 20 let vydala do Žiliny na Slovensko, kde se v přípravě před červencovým mistrovstvím světa v Kanadě utkala s úřadujícími světovými šampiony. Premiéru v národním týmu si připsal královéhradecký obránce Vítek Fanderlik, jenž ve druhém klání vstřelil vedoucí branku a předvedl se v obou zápasech ve velmi dobrém světle. Jedná se navíc o nevídaný úkaz, kdy kvůli hokejbalové reprezentaci přerušil dráhu hokejisty v hradeckém Mountfieldu!

Máte za sebou zápasovou premiéru v reprezentaci do 20 let. Představil jste se v obraně, bylo náročné hlídat zajisté rychlé slovenské hokejbalisty? Jaký na vás vůbec úřadující mistři světa udělali dojem?
Bylo to velmi náročné jak silově, tak fyzicky. Bylo na nich vidět, že jsou sehraní a výborně připravení na zápas. Abych řekl pravdu, tak už před zápasem mi bylo jasné, že to nebude vůbec lehký zápas, i přes absenci některých slovenských hokejistů, a taky to byla pravda. 

V prvním klání jste dovedli zápas do nájezdů, v nichž jste byli úspěšní. Byl zápas vyrovnaný, nebo jste byli dle vašeho názoru v něčem lepší, než soupeř a naopak?
Zápas byl hodně vyrovnaný. Bylo to jako na horské dráze, chvíli jsme byli nahoře my a měli plno šancí a podruhé zase měli navrch Slováci a bylo cítit, že nám nedají ani metr plastu zadarmo. (úsměv) Nakonec jsme skvělým týmovým výkonem dotáhli zápas až do samostatných nájezdů, kde kluci ukázali skvělou technickou stránku a zaslouženě jsme vyhráli. 

Každý zápas je jiný a až Slováci doplní kádr, tak to bude o dost těžší

Druhé utkání jste odstartoval vedoucí brankou českého národního týmu. Mohl byste popsat vaši trefu a byl jste hodně potěšený? Schoval jste si vůbec míček, protože se jednalo o první trefu v reprezentaci!
Druhé utkání už jsem si trochu více zvykl na tempo mezinárodního zápasu. Pro mě to byl úžasný pocit, bylo to zrovna když jsme měli veliký tlak a po souboji v rohu se míček vykutálel až skoro na modrou a v tu chvíli jsem vůbec neváhal a rovnou jsem vystřelil na bránu s cílem dát gól. Přesně jak říkáte, byla to moje první trefa v reprezentaci, ale bohužel jsem si míček neschoval, protože jsem byl v takové euforii, když mě kluci plácali na střídačce a křičeli, že to byla pořádná rána, tak jsem na to zapomněl. (smích)

Trenér slovenské reprezentace váš tým v rozhovoru pro hokejbal.sk vyzdvihoval, že jste byli ve druhém zápase na tom lépe fyzicky. Měl jste také takový pocit? Nebo co rozhodlo o vaší cenné výhře o tři góly?
Myslím, že ve druhém utkání, nám zápas celkově sedl lépe než slovenské reprezentaci. Působili jsme o něco sehranější a chtěli jsme více vyhrát a nakonec to tak také dopadlo. Ale každý zápas je jiný a až Slováci doplní kádr, tak to bude o dost těžší zápas.

Slovensko na mistrovství světa často jezdí s úplně jiným týmem než s tím, kterým se prezentuje v přípravě. Myslíte si ale, že tým, který se teď tvoří, má na příčky nejvyšší?
Když jsem se dozvěděl, že Slovákům chybí nějací hráči, tak jsem vůbec nepochyboval o tom, že je máme šanci porazit. Abych řekl pravdu, myslím, že máme hodně silný kádr, který má určitě na příčky nejvyšší. Celkově mi připadá, že máme výbornou partu. 

Rozhodl jsem se upřednostnit hokejbal a školu

Pokud se nepletu, tak jste také hrál, či ještě hrajete lední hokej, ale letos jste dal přednost hokejbalu právě kvůli motivaci dostat se do národního týmu juniorů?
Ještě loni jsem začínal přípravu s hradeckým Mountfieldem, ale už se mi v hlavě promítaly dvě myšlenky. Jedna byla to, jestli zvládnu s hokejem skloubit hokejbal a porvat se o místo v národním týmu juniorů a druhá myšlenka byla, abych zvládl dodělat hradecké gymnázium. Jak jsem se sám přesvědčil skloubit to nešlo ani omylem a dlouho a těžce jsem se rozhodoval. Konzultoval jsem to i s rodiči, kteří mi od mala věnovali hodně času kvůli hokeji a podpořili mě i v těch nejhorších chvílí. Nakonec jsem se rozhodl upřednostnit hokejbal a školu. Ale když mám volný čas rád obuji brusle a vrhnu se na led.

Vy letos dostáváte docela dost prostoru v mužském extraligovém kádru královéhradeckých pirátů. Radí vám zkušení reprezentační bardi Petr Novák a Jan Bacovský co udělat pro to, abyste se probojoval na světový šampionát do Kanady?
Už je to nějaký pátek, co se mě můj spoluhráč Pepík Šimůnek zeptal, jestli nechci jít hrát hokejbal. (smích) A když jsem se poprvé ponořil do hradeckého hokejbalu, tak jsem se dozvěděl o 2 hráčích, kteří právě pro hradecký hokejbal znamenají hodně a jsem rád, že pod nimi teď mohu hrát. Petr Novák a Jan Bacovský jsou pro mě veliké legendy a jsem hrozně rád, že se mohu učit zrovna od těchto dvou neskutečných hráčů.

Příprava české reprezentace U20 na Slovensku:

1. utkání:
Slovensko U20 vs. Česko U20 2:3 ss (1:0, 0:0, 1:2 – 0:1)
Branky a nahrávky: 4. Kloc (Bajánek), 43. Olejník (Rečovský) – 31. Malina, 37. Prokop (Šimůnek), rozhodující nájezd Malina.

2. utkání:
Slovensko U20 vs. Česko U20 2:5 (1:1, 0:1, 1:3)
Branky a nahrávky: 14. Olejník (Pitoňák), 37. Olejník (Modrič) – 6. Fanderlik (Sloup, Fraňo), 28. Král (Moravec, Kalus), 31. Šimůnek, 35. Kvapil (Ulč, Král), 36. Fraňo (Šimůnek).Partneři českého hokejbalu