Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Michaela Rullová na mistrovství v Pardubicích dovedla Češky ke zlatým medailím.
Michaela Rullová na mistrovství v Pardubicích dovedla Češky ke zlatým medailím. (autor: Andrea Jirásková )

Když se to nevydaří, budeme pochopitelně zklamané, nezastírá Rullová

Datum: 14. 03. 2019
Autor: Ondřej Novotný
Sdílej přes:

Do startu mistrovství světa v Košicích zbývají tři měsíce! S největšími ambicemi budou, co se týče ženských družstev, opět cestovat Kanaďanky, Američanky, opomenout nesmíme ani domácí Slovenky, ale především také české reprezentantky. Vždyť to jsou právě ony, které v Pardubicích ukořistily premiérové zlaté medaile a z Košic by si chtěly odvážet pochopitelně úplně ty stejné. „Budeme se o zlato rvát, čekají nás však nesmírně složité zápasy,“ uvědomuje si kapitánka z Pardubic Michaela Rullová, jež by měla patřit k tahounkám týmu.

Úroveň hokejbalu se oproti Pardubicím o hodně zvedla


Tři měsíce, tedy necelých sto dní zbývá do prvního zápasu českého ženského týmu na mistrovství světa v Košicích. V základní skupině by se nic zásadního měnit nemělo, ženy se nejprve utkají v jedné skupině, ze které vzejdou postupové dvojice do semifinále rozhodující o úspěchu, či nikoliv. Obhájkyně nejcennějších kovů by tak postupně měly narazit na Kanadu, Velkou Británii, Švýcarsky, domácí Slovensky, nově Indii a také Američanky. „Právě ty hrály už hodně dobře minulý šampionát, uvidíme, v jakém přijedou složení letos a jak se jim bude dařit,“ přidává další favoritky na nejvyšší příčky Rullová.

Hokejbal obecně postupuje svoji zvyšující se úrovní každým rokem směrem dopředu, mílové kroky jsou pak znát především u ženských zápasů, kde už ani zlatá cesta českých hráček v Pardubicích nebyla vůbec snadná a ve vyřazovací fázi, stejně jako u mužů, rozhoduje o úspěchu či neúspěchu sebemenší chybička. Finální výběr trenéra Karla Manharta tak bude mít v Košicích nelehký úkol, do karet by jim však mohlo hrát „mimodomovské“ prostředí.

„Ta úroveň hry se oproti předchozímu šampionátu v Pardubicích o hodně zvedla,“ nejprve potvrzuje Rullová a pokračuje: „Doma to bylo těsné, ale pro nás naštěstí úspěšné zápasy. Obhájit nějaký úspěch je ale vždycky o hodně náročnější. Takový malý tlak v hlavách, že pokud nebudeme zlaté, tak to bude neúspěch, určitě budeme mít. Vždyť kdyby se nám turnaj nevydařil, byly bychom hodně zklamané. Budeme se o zlato rvát, čekají nás však nesmírně složité zápasy,“ tuší kapitánka českého ženského výběru z Pardubic.

Poslední kemp? Podobný, akorát bez tolika sněhu jako tehdy


Na zatím posledním přípravném kempu ke konci února se trenérům začal pomalu v hlavách rýsovat finální výběr. Musel. Vždyť přípravných víkendů tolik letos není, jako tomu bylo před šampionátem v roce 2017. „Já na tom posledním kempu bohužel nemohla být od začátku, protože jsem měla pracovní povinnosti, byla jsem až na posledním ze tří dnů,“ mrzelo trošku Rullovou. Podle jejích informací to však bylo podobné, jako vyloženě kondiční soustředění dva roky nazpět v Orlických horách. „Jen prý letos nebylo tolik sněhu, to my jsme ty dva roky nazpět měly tedy pořádnou kupu a sprintovaly jsme. I v noci, v závějích,“ směje se.

Zpět ale k finálnímu výběru českého ženského týmu směrem ke Košicím. Kostra týmu je už trenérovi Manhartovi podle jeho slov známá, ostatně měla by být podobná, jako na posledním šampionátu, samozřejmě s určitými změnami, třeba i z důvodu ukončení větších hokejbalových ambicí některých hráček. „V předchozím cyklu těch kempů bylo více, hrály jsme doma, takže se není čemu divit. Teď hrajeme venku, na Slovensku, takže nás snad to domácí prostředí tolik svazovat nebude, zároveň ale té společné přípravy je minimum, tudíž do každého kempu každá z nás musí dát vždy maximum,“ je si vědoma hráčka, která nosí na hokejbalovém národním dresu pětadvacítku.

Kvalitní průprava, na plastu nám to ale půjde lépe


Zatím poslední herní praxe české ženské družiny byla k vidění nedávno na turnaji v Přelouči. Národní družina si tak zkusila třeba i souboj proti českým nadějným juniorkám, který skončil dokonce nerozhodně! „Kluci i holky k nám v těch zápasech přistupovali velice rychle, neměly jsme čas něco vymýšlet, pohrát si s míčkem a podobně. Průprava to pro nás tudíž byla kvalitní, ale hrálo se na asfaltu, což nějaké kombinaci moc nepřidá, pořád nám to odskakovalo. Na plastu to bude pro nás už zase lepší. Hra jeden na jednoho ale byla hodně složitá, jak říkám, kvalitní průprava, myslím, že pro všechny prospěšná,“ uzavírá Michaela Rullová.

V plánu další přípravy je kemp na Slovensku v Žilině, ze začátku června v Příbrami, po kterém se už finální výběr bude připravovat těsně před Košicemi v České Třebové. Letošní mistrovství světa se pak koná od 17.6. do 22. 6.

Partneři českého hokejbalu