Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Jakub Voves se snaží v samostatném nájezdu vyzrát na slovenského gólmana.
Jakub Voves se snaží v samostatném nájezdu vyzrát na slovenského gólmana. (autor: Josef Česák st.)

Jsme na dobré cestě, ale stále je co zlepšovat, říká juniorský reprezentant Voves

Datum: 10. 02. 2016
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

Reprezentace hráčů do 20 let má za sebou další nesmírně výživné soustředění, jež se uskutečnilo v Plzni. Junioři zde sehráli dva přátelské zápasy s úřadujícími mistry světa ze Slovenska a stejně jako v prosinci v Gajarech je dvakrát porazili. Na skalpech stejně starých reprezentantů Slovenska se podílel dvougólový střelec Jakub Voves, jehož mateřským klubem je prvoligová Plzeň-Litice, ale svůj střelecký um předvádí i ve starším dorostu mečounů. Řekne si na jaře o nominaci na červencový šampionát v Anglii?

Minulý víkend jste podstoupil soustředění juniorské reprezentace v Plzni. Byl kemp náročný a na co jste se nejvíce zaměřovali?
Kemp náročný byl. Proběhl v období zimní přípravy a kromě dvou utkání se slovenským výběrem ve vysokém tempu jsme v sobotu absolvovali ještě fyzické testy. Nejvíce jsme se zaměřovali na přechod do útoku a na tlak do branky.

Sehráli jste také dva přípravné zápasy proti úřadujícím mistrům světa ze Slovenska. V prvním klání jste jim nedovolili vstřelit ani jednu branku. Čím to, že se vám tak dařilo?
V utkání nebylo k vidění moc šancí, hrálo se stylem nahoru dolů.  Ovšem na rozdíl od Slovenska jsme s malým počtem šancí dokázali lépe naložit a vstřelili jsme tři branky.

Druhý zápas to bylo až do závěrečné části celkem vyrovnané utkání, ale pak jste střelecky explodovali a urvali výsledek 7:2. Jaké máte pocity z výkonů juniorské reprezentace?
Z výkonů mám dobré pocity, myslím si, že jsme na dobré cestě, ale pořád je spousta věcí, na kterých se musí zapracovat.

Vy osobně jste navíc v obou duelech skóroval. Jak moc vás to potěšilo, a mohl byste ony dva zásahy popsat?
Radost z obou gólů byla veliká, přeci jen jsou to góly v dresu národního týmu. První gól padl po střele Pešiho (Richard Peschout), téměř od červené čáry, kterou brankář vyrazil, a po drobné strkanici se mi povedlo dopravit míček do branky. Druhý gól padl po přihrávce od Kunyho (Jindřich Kunc), který mě krásně našel přes dva Slovenské hráče a já už jen uklízel pod beton soupeřova gólmana.

Dostali jste po skončení kempu od trenérů nějaké rady, jak postupovat individuálně před mistrovstvím světa?
Rady jsme dostávali již v průběhu kempu. Týkaly se především kondice, jelikož nás trenéři prověřili ve fyzických testech.

Hrát proti Slovensku je samo o sobě vždy velká motivace

Jak moc toužíte po světovém šampionátu v Anglii a co je pro to dle vašeho názoru nyní třeba udělat?
Samozřejmě, že toužím, aby se mé jméno objevilo v konečné nominaci. K reprezentaci jsem se připojil teprve nedávno a tuto šanci nechci zahodit. Přeci jen to může být poslední šance zahrát si za svou zem na mistrovství světa. Podle mého je důležité nadále na sobě pracovat a podávat kvalitní výkony v jarní části a play-off. 

Slovensko bude na mistrovství světa obhajovat titul, k němuž mu na posledním šampionátu pomohla nadupaná sestava včetně hokejových hvězd. Hodláte jim porážku z finále vrátit se vším všudy?
V přípravě se nám proti Slovensku dařilo, vyhráli jsme všechna čtyři vzájemná utkání, ale přeci jen je to pořád příprava a na mistrovství pravděpodobně přijede dost rozdílný tým. A co se týče vrácení porážky ve finále?  Hrát proti Slovensku je samo o sobě vždy velká motivace a hráči, kteří byli v Bratislavě, mají ještě o důvod navíc je porazit.

V sezoně nastupujete za Plzeň-Litice hrající druhou nejvyšší mužskou soutěž a starší dorostence plzeňských mečounů. V obou týmech patříte mezi nejproduktivnější hráče. Za dorost jste si dokonce z pouhých 8 zápasů připsal 16 kanadských bodů! Jste se sezonou spokojený?
Spokojený se sebou nejsem, vzhledem k tomu kolik jsem měl šancí, je moje produktivita malá. Statistiky ovšem nepřeceňuji, přeci jen některé zápasy neměly dostatečnou kvalitu…

Považujete se spíše za střelce či konstruktivního útočníka, jenž raději šance připravuje a čím byste chtěl být v případě nominace na MS reprezentaci nejvíce platný?
Uff, těžká otázka, přikloním se ke střelci. V případě nominace na světový šampionát se budu především snažit plnit pokyny trenérů a být platný právě tam kde bude potřeba.

Co pro vás hokejbal znamená a čeho byste v něm chtěl v budoucnu dosáhnout?
Hokejbal je velkou částí mého života, nedovedu si představit týden bez tréninku, bez kluků z kabiny. Nejbližším cílem je dostat se do play-off a v něm dojít co nejdál, nejlépe na příčky nejvyšší. A poté se probojovat na MS v Sheffieldu a pokud možno přivézt zlatou medaili!

Partneři českého hokejbalu