Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Soustředěný Tomáš Zajíček si pro přípravné duely vysloužil kapitánské céčko na hrudi.
Soustředěný Tomáš Zajíček si pro přípravné duely vysloužil kapitánské céčko na hrudi. (autor: cvak.sk )

Je čest nosit národní dres, natož mít kapitánské céčko, těší Tomáše Zajíčka

Datum: 11. 12. 2017
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

Nejstarší juniorská reprezentace hráčů do 20 let se minulý víkend představila v Žilině ve dvou přípravných duelech s úřadujícími mistry světa ze Slovenska. Svěřenci hlavního kouče Maršnera si dokráčeli pro dvě vítězství. Součástí úspěšné prosincové přípravy byl i novopečený kapitán Tomáš Zajíček, který je na celý tým reprezentační dvacítky pyšný. „V obou zápasech jsme byli lepší a po zásluze jsme je vyhráli,“ má jasno forvard z Pardubic. „Bylo ale vidět, že jim pár klíčových hráčů ještě chybí, až na MS se ukáže,“ nelétá zbytečně v oblacích Zajíček.

Minulý víkend jste poměřili síly s úřadujícími mistry světa ze Slovenska na jejich půdě a dvakrát vyhráli! Jaký na vás úřadující mistři světa udělali dojem?
Pro mě to byl hodně smíšený pocit, protože se střídali pasáže, kdy oni hráli výborně a tlačili nás, ale potom z ničeho nic jsme byli jasně lepší my. Abych řekl pravdu, tak jsem od nich čekal o hodně lepší výkon. Tím nechci snižovat jejich kvality, ale zkrátka bylo vidět, že jim pár klíčových hráčů ještě chybí. Myslím, že do MS budou v plné sestavě a potom se ukáže, jak moc silní jsou. Ale v obou zápasech jsme byli lepší a po zásluze jsme je vyhráli.

Vy jste dostal důvěru pro roli kapitána národního týmu. Byla to pro vás čest a rozhodli o tom trenéři?
Je čest nosit národní dres, natož mít kapitánské céčko. Jsem za to rád. Před prvním zápasem jsme měli v kabině předzápasovou poradu, na které to trenéři všem sdělili.

Musel jste se nějak více vkládat do rozhovorů v kabině, protože se od kapitánů většinou čeká, že si vezmou slovo v kabině, povzbudí tým apod.
Jako rozhovor bych to úplně nebral. (úsměv) Spíše jsem se snažil trochu tým povzbudit a pomoct mu, ať už na hřišti nebo mimo něj. 

Musíme hodně zapracovat na koncovce

S kým jste nastupoval v útoku a jaký máte pocit z týmového výkonu ze dvou duelů? Je něco, co vám jako celku šlape jako dobře namazaný stroj a něco, co se naopak nevede a je třeba na tom do startu mistrovství světa v Kanadě zapracovat?
V prvním zápase jsem nastupoval v útoku s Honzou Prokopem a Pepou Šimůnkem a v druhém opět s Pepou, a ještě s Matějem Fraňem. Naší silnou stránkou je bojovnost a šikovnost v situacích jeden na jednoho. Naopak bych řekl, že musíme hodně zapracovat na koncovce, protože jsme si vytvořili nespočet šancí v obou zápasech, ale jen zlomek z nich jsme dokázali proměnit.

Slovensko na mistrovství světa ale často jezdí s úplně jiným kádrem, než ukazuje příprava. Myslíte si však, že tým, který se teď tvoří, má na příčky nejvyšší? Táhnete za jeden provaz?
Já věřím v to, že máme hodně silný tým, který může pomýšlet na příčku nejvyšší. Myslím si, že máme dobrou partu, jak na hřišti, tak mimo něj a doufám, že nám to tak i zůstane.

Čekání 16 let na zlato je dlouhá doba, věřím, že to zlomíme!

Co vám vůbec říkali trenéři po reprezentačním srazu? Vždyť světový šampionát začíná již za půl roku a moc času na přípravu už nebude!
Po druhém zápase nám trenéři řekli krátké zhodnocení obou zápasů a poté přibližné datum dalšího kempu, který by měl být někdy v únoru. Poté už nejspíše budou přípravné kempy těsně před šampionátem, kde se dolaďuje složení pětek a věnujeme se nácviku herních situaci. 

Je velkou motivací dostat se na juniorské mistrovství světa do Kanady? Co je potřeba dle vašeho názoru udělat, aby se před Českou republikou po 16 letech, kdy junioři vyhráli zatím jediné zlato, sklonili takoví velikáni jako Kanada a Slovensko?
Motivace je obrovská. Už jenom kvůli tomu, že MS si chce zahrát každý hráč, navíc v Kanadě. 16 let je dlouhá doba a už jenom to svědčí o tom, jak těžké je MS vyhrát, ale myslím si, že tým na to urvat zlatou medaili máme. Bude záležet jenom na nás, jak dobře se na šampionát připravíme, jestli se nám všem vyhne zranění a v jaké aktuální formě budeme. V neposlední řadě také rozhodne i trochu toho štěstí, které jsme před dvěma lety v Anglii s U18 neměli a smolně jsme prohráli právě s Kanadou. Doufám, že toto mistrovství světa bude pro nás více šťastné a získáme konečně zlaté medaile, na které Česká republika tak dlouho čeká.

Partneři českého hokejbalu