Národní tým žen zničil domácí Slovenky a slaví zisk bronzu s čistým kontem v zádech! (autor: Filip Červinka)

České hokejbalistky vynulovaly domácí Slovensko a zaslouženě slaví bronz!

Datum: 22. 06. 2019
Autor: Filip Červinka

Národní tým žen odehrál v sobotu 22.6. poslední utkání na mistrovství světa v Košicích. V boji o konečné 3. místo se Češky utkaly s domácím výběrem Slovenska. Svěřenkyně hlavního trenéra Karla Manharta tak oplatily Slovenkám porážku ze základní části a mohou slavit zisk bronzových medailí. První část utkání byla dost nervózní, ale Češky rozpoutaly ve druhé třetině naprostý gólový uragán. Dvěma góly se na vítězství podílela kapitánka Lucie Manhartová, další tři branky přidaly Palová, Patočková a Radová.

Slovensko vs. Česko 0:5 (0:0, 0:4, 0:1)

Branky a nahrávky: 16. Manhartová (Seroiszková, Patočková), 23. Manhartová (Horálková, Přibylová), 24. Palová (Kaltounková), 30. Patočková, 43. Radová (Seroiszková, Tupá).
Vyloučení: 5:4, využití přesilovek: 0:1, oslabení: 0:0.

Slovensko: Tabačková (Zuziaková, Pastorková) – Šulíková, Leskovjanská, Šimnová, Dzurinová, Suráková, Paľová, Hájniková, Nemčeková, Veličková Rašková (A), Dobošová, Turcsányová, Pravlíková (C), Kolcunová (A), Staroňová, Záňová, Kochanová, Gauríková, Štrbáková, Záborská, Žitňanská, Gáborčíková, Vršková

Česko: Zechovská (Teplá, Tupá) – Herzigová (A), Zedníková, Patočková, Halbrštátová, Škorpíková, Kubínová, Křížová (A), Němcová, Palová, Horálková, Seroiszková, Martinů, Manhartová (C), Kvasničková, Přibylová, Rejlová, Držmíšková, Radová, Ledlová, Kaltounková

Opatrný start přinesl dvě přesilovky

České reprezentantky vlétly do utkání s velkým elánem, okamžitě se tlačily do branky Slovenska, ale precizními výkony se prezentovala brankářka Tabačková. Pět minut před koncem první třetiny si domácí hráčky zahrály přesilovou hru, tu ale české hokejbalistky ubránily a rozhodčí vylučovali i na druhé straně. Přesilovkové komando českého celku obstřelovalo slovenskou svatyni, ale neujala se ani jedna nebezpečná střela. Největší příležitost měla Manhartová, která z první málem rozpárala gólmanku Tabačkovou. Češky měly více ze hry, ale těsně před koncem se jako blesk z čistého nebe dostala k šanci z vrcholu střílící slovenská hráčka, která orazítkovala tyč!

Manhartová rozpoutala gólové peklo a bylo po Slovenkách

Hned z kraje druhé patnáctiminutovky se do krásné koncovky od mantinelu směrem mezi kruhy prodrala Lucie Manhartová, která doslova vymetla pravé horní víko slovenské branky – 0:1. Míček vyletěl z kasy tak rychle, že celou situaci musel prozkoumat videorozhodčí. Na českou stranu přišlo rázem velké uklidnění a byla to opět kapitánka Lucie Manhartová, jež se zpoza branky proháčkovala přes tři slovenské hráčky a zavěsila k levé tyči pod vyrážečku Tabačkové – 0:2. Češky oplývaly dobrým pohybem a toho budiž důkazem rychlé seběhnutí Terezy Palové mezi kruhy, jež po nahrávce Kaltounkové usměrnila z první míček do slovenské svatyně - 0:3. Český brankostroj se nezadrhl a těsně před koncem druhé třetiny se ještě prosadila Barbora Patočková – 0:4.

Slovenky odpadly fyzicky a Češky si v klidu dokráčely pro bronz

V závěrečné části bylo vidět, že domácímu celku Slovenek nezbývá už mnoho sil, čehož české hráčky využívaly k rychlým kontrům a čisté kombinaci v obranném pásmu slovenského národního týmu. Kaltounková se proháčkovala snad do tří gólových příležitostí, ale ani jednou si nepřišla na brankářku, která po druhé periodě nahradila Tabačkovou. Náhradnice v brance Slovenska pustila až střelu dvě a půl minuty před koncem utkání z hole talentované obránkyně Terezy Radové, jež z vrcholu kruhů poslal kus oranžového plastu kolem vyrážečky až do sítě branky Slovenska – 0:5. Češkám se tak povedla parádní vendeta za porážku od Slovenek 1:2 v základní části, která zapříčinila ztrátu možnosti hrát o titul mistryň světa. Bronzové medaile jsou tak výtečnou náplastí a odměnou za mistrovství světa v Košicích.

Ohlas trenéra:

Karel Manhart (hlavní trenér):
„Po prohraném zápase se Slovenskem v základní části jsem říkal, že to úspěch na šampionátu nebude, když jsme se nedostali do top trojky, kde bychom mohli bojovat o titul. Nicméně jsme se na utkání o bronz všichni těšili, chtěli jsme svoji kvalitu potvdit, a tak se i stalo. Hráli jsme celé utkání na tři pětky a speciální přesilovkové formace. Musím před holkama smeknout, protože jsme všichni pociťovali, že nebudeme hrát finále a nepostoupili tam, kde máme být. Chtěli jsme ale za každou cenu urvat medaili. Holky podaly od první do poslední minuty výborný výkon, jsem na ně hrdý. Teď nás čekají oslavy a pak se uvidí co dál, zdali budeme s kolegy u týmu pokračovat.