Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Akademie Red Bull nevychovává jen výborné sportovce, ale i slušné, vzdělané lidi!
Akademie Red Bull nevychovává jen výborné sportovce, ale i slušné, vzdělané lidi! (autor: prestupyaspekulace.cz)

Akademie v Salzburgu? Vše je propracované do detailu, prozrazuje Jiří Mašík

Datum: 29. 11. 2018
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

V minulém týdnu s vedoucím úseku reprezentace Milan Maršner vydal s hlavním koučem seniorského reprezentačního A týmu Jiřím Mašíkem na stáž do profesionální sportovní akademie Red Bull Salzburg. Na vlastní oči viděli špičkové nejen sportovní vybavení, avšak i samotné tréninky, přístup hráčů a úžasnou klubovou filozofii. Několik prvků především v přístupu hráčů a trenérů by se dalo implementovat i do hokejbalového prostředí. „Naučit děti chodit za „barák“, nechat je hrát samotné, aby rozvíjely kreativitu a musely si poradit s různými problémy,“ má jasno lodivod pardubického Autoskla a české reprezentace Jiří Mašík.

Věnovali se nám trenéři a lidé pracující v akademii


Minulý týden jste se společně s vedoucím úseku reprezentace Milanem Maršnerem zúčastnili stáže v profesionálním tréninkovém centru Red Bull Salzburg. Potěšila vás tato možnost vyrazit na zkušenou do takového prostředí a jaký byl přesně program?
Samozřejmě nás ta možnost potěšila. Bylo to narychlo, ale neváhali jsme jet. O té akademii už jsem slyšel hodně chvály, bylo velmi lákavé se tam jet podívat.První den jsme měli přednášku jednoho ze šéfů celé akademie, poté přednáška fotbalového trenéra. Následně jsme sledovali trénink hokejistů i fotbalistů. A přednáška finského trenéra hokejistů. Navečer proběhla prohlídka akademie s kondičním trenérem, který nám představil vybavení akademie. Druhý den jsme byli už v 7:30 zpět v akademii na prohlídku ranních tréninků hokejistů i fotbalistů. Poté nám představili nově postavenou posilovnu a fotbalový trenažér. Následovala přednáška klubového psychologa a další přednáška hokejových trenérů.

Měli jste možnost prohlédnout si všechna sportoviště a předali vám zkušenosti i přímo pracovníci, respektive trenéři místní akademie?
Jak už jsem říkal v první odpovědi, ukázali nám veškerý provoz akademie a věnovali se nám přímo trenéři a lidé co v akademii pracují. Velmi si vážím toho, že i přes nabitý program nám věnovali svůj čas a řekli plno zajímavých věcí. Vysvětlili nám, jak to tam vše funguje a jak probíhá výchova sportovců i chod akademie.

Všichni sportovci musí zůstat nohama na zemi


Co vás nejvíce na akademii zaujalo?
Nějakou představu jsme už měli, ale realita předčila naše očekávání. Někdo tam trefně poznamenal, že to co oni tam mají v reálu, tak u nás mají vědci v laboratořích. Je to trošku továrna na sportovce. Hráči i trenéři mají veškerý špičkový servis. Ale na druhou stranu musí být loajální k vizi akademie, hráči musí chodit do školy a prospívat, vychovávají děti k samostatnosti, nedrží je tam ve zlaté kleci. Řeší to i cestou, aby si hráči sami přišli na to v kolik jít spát a co jíst, aby jim nechyběla energie. A také se mi líbí heslo – „Buď tady rád, nebo tady nebuď.“ Všude na zdech mají hráče z klubů RedBull – fotbalové Lipsko, hokejový Salzburk a Mnichov, i hráče co prošli akademií. Stále hráčům opakují – „Redbull jako rodina.“

Vybavení areálů musí být špičkové, že?
Co se týká vybavení, tak asi víc si trenéři nemohou přát. Dvě hokejové hřiště vedle sebe, krytá fotbalová hala, venkovních šest hřišť, dvě posilovny, jedna ta nová moderní za 10 miliónů euro, 3 střelecké trenažéry s umělým ledem, který mají hráči nad ubytováním a mohou tam kdykoli jít pilovat střelbu nebo bruslení, fotbalový trenažér, který dokáže vyhodnotit na jaký post se dotyčný hráč nejvíce hodí. Mají svoje laboratoře, kde hráče stále testují, aby trénovali co nejefektivněji. Postavili i venkovní motorický park. Dva beachvolejbalové kurty. Samozřejmě nechybí regenerační část, kde mají bazén, saunu a vířivky. Jídelna je na úrovní hotelu, kde si hráči sami berou jídlo, jaké chtějí, všude volně hodně zeleniny a ovoce. I po akademii mají na stolech stále banány a jablka. Do jídelny je zákaz vstupu s čepicí nebo bundou, v jídelně neexistuje používat telefony. Na pokojích nemají televize a ve 23:00 se vypíná wi-fi.

To jsou neuvěřitelné věci. Celkový režim tak musí z nadaných sportovců vychovat slušné lidi…
Všichni musí zůstat nohama na zemi – slušnost, pozdravit – když kolem nás procházeli, tak opravdu všichni pozdravili. Hodně se mi také líbilo, jak smazávají sociální poměry. Všichni mají stejné oblečení v barvách Red Bull se znaky akademie, všichni stejné boty. Hokejisté všichni stejné přilby, rukavice, hokejky, i brusle. Nikdo neřeší, jestli má někdo hokejku za 7 tisíc a brusle za 20 tisíc, protože má bohaté rodiče. Moc tam ani neřeší výsledky. Každé pondělí mají trenéři poradu, a hlavně řeší, jak hráči pracovali, jestli se zlepšují a jak se chovají v určitých situacích. Mají to vše opravdu propracované do posledního detailu.

Měli bychom naučit děti chodit za „barák“


Dají se určitě prvky z akademie Red Bull Salzburg přenést i do hokejbalového prostředí?
Dáme s Milanem požadavek na svaz, aby nám postavil také takovou akademii na hokejbal (úsměv). To samozřejmě zlehčuji. Ale určitě se dají některé věci přenést. Loajalita ke klubu, dodržování klubové vize, přístup hráčů k tréninkům i zápasům. Za několik tréninků jsme neviděli naštvaného hráče, nebo že by nedělali něco naplno. Ale na druhou stranu bylo vše takové pohodové a s příjemnou náladou. Trenéři neustále komunikují a vymýšlejí nové zlepšení. Fotbalová část spolupracuje s Interem Milán, Bilbaem a Southamptonem, trenéři se 1x měsíčně potkávají a řeší fotbal.

Jaká je tedy rada pro hokejbalové kouče?
I hokejbalový trenéři by se měli potkávat a komunikovat o zlepšení. I když si myslím, že úroveň hokejbalových trenérů a tréninků se u nás hodně zvedla a zlepšila. V Salzburgu mají každou středu street fotbal. Chtějí totiž, aby kluci hráli jako za barákem. Mění jim různé velikosti branek i hřišť, mění jim složení týmů, dávají starší s mladšími atd. I to by se mohlo použít v hokejbale – naučit děti chodit za „barák“, nechat je hrát samotné, aby rozvíjely kreativitu a musely si poradit s různými problémy. Takže si myslím, že přenést se dají hlavně tyto prvky, moc si nedokážu zatím bohužel představit, že by měl někdo takové sportovní podmínky jako tam.

Rodiče u nás před dětmi shazují autority


Zajímavostí je, že v akademii kladou velký důraz na vzdělání hráčů, aby se mohli plnohodnotně zapojit do života po sportovní kariéře…
Ono je to i trošku rakouskou mentalitou. Pro ně je vzdělání důležitější než sport. Proto i tady na něj kladou důraz. Pokud má hráč problémy, klidně ho na 14 dní vyřadí, aby dohnal školu. Složení akademie je 80 % Rakušanů a Němců, zbytek je z celého světa. Mají tam ve fotbalové části i Brazilce. Oni mají školy v Salzburku ve městě, ne v akademii. Funguje tam i služba, že dodávkami odpoledne vyzvednou děti za škol a školek, které o to mají zájem, udělají jim trénink, dají jim najíst a rodiče si je v 18:00 vyzvednou. Takhle si připravují další adepty do akademie. A také pokud jede tým na delší výjezd nebo turnaj, jede s nimi učitel.

Měli by trenéři v hokejbalovém prostředí také spolupracovat se školami, rodiči a přímo i s hráči, aby takzvaně „nepropadali“? (úsměv)
Samozřejmě spojení hokejbalových trenérů se školami by bylo ideální a mělo by to tak být. Bohužel dnes je to trošku složité, protože by to měli chtít hlavně i rodiče a tam je problém. Co vím od různých trenérů, když má dítě pětku, tak to rodič svede na špatnou češtinářku, než aby své dítě donutilo si to zlepšit. Rodiče před dětmi shazují autority (učitele, trenéry) a pak je těžké s tím bojovat. Navíc sporty bojují s počtem dětí, a když klub zavede přísný režim kvůli prospěchu, děti to řeší že klidně raději skončí a jdou dělat něco jiného. Ale měli bychom se snažit to ve vzájemné spolupráci zlepšovat. Hokejbal je amatérský sport a vzdělání s dobrou výchovou je základní kámen pro další život sportovce. Vzkaz pro hráče: Neříkej „Musím jít trénovat“ – chtěj trénovat!

Partneři českého hokejbalu