Češi přehrávali Kanadu, ale i tak padli a domů se vrací bez medaile.
Češi přehrávali Kanadu, ale i tak padli a domů se vrací bez medaile. (autor: fcb Kosice 2019)

Ach to prodloužení, Češi opět padli, tentokrát s Kanadou a domů se vrací bez medaile

Datum: 22. 06. 2019
Autor: Filip Červinka

V sobotu 22.6. finišovalo mistrovství světa v Košicích. Český národní tým nastoupil do boje o bronzové medaile proti Kanadě. Ta se po celou dobu turnaje spoléhala především na útočníka Danicka Martela, jenž se stal výraznou tváří i v utkání o cenný kov. Dva góly sám vstřelil a na jeden nahrál. Nejsmutnější je, že Češi vedli minutu a půl před koncem utkání po gólu Martina Kručka 2:1, ale Kanada stihla vyrovnat a v prodloužení vstřelila šťastný gól ze vzduchu po zmatcích v obraně. Reprezentace mužů tak končí na světovém šampionátu na Slovensku na konečném 4. místě. Nutno podotknout, že národní celek ani jednou neprohrál po základní hrací době. Hráči se nemají za co stydět!

Česko vs. Kanada 2:3 pp (1:1, 0:0, 1:1 – 0:1)

Branky a nahrávky: 14. Špaček (Kruček), 41. Kruček (Zvonek) – 8. Martel (Crocker), 44. Szolga (Martel), 48. Martel (Burkley, Laurencelle).
Střely: 32:19, vyloučení: 4:5, využití přesilovek: 0:1, oslabení: 0:0.

Česko: Šimara (Stárek) – Filip, Šlehofer, Markytán, Havlík, Chyba, Pospíšil, Kudela, Hrabár – Král, Kubeš, Bílý – Česák, Wrobel, Danko – Pala, Zvonek, Kruček – Štěpánik, Špaček, Hnízdil – Fraňo.

Kanada: Yarham (Butler) – O Keefe, Andresen, Churchwell, Crocker, Szolga, Creador, Pallota– Laurencelle, Maiolino, Martel – Reid, Donaghey, Escott – Mallais, Maher, Hannon – Holben, Downes, Burkley – Navrot.

Češi střelhbitě reagovali na kanadskou přesilovku

V úvodu utkání se do velké šance protlačil téměř dvoumetrový obránce Ladislav Havlík, který si položil gólmana, ale tak dlouho čekal s jeho přehozením, až promeškal. Největší problémy české obraně dělal rychlonohý profesionální hokejista Danick Martel, jenž odehrál několik zápasů i v NHL. Častokrát si prohodil obránce a tlačil se do brankoviště Šimary, který byl více než pozorný. V polovině úvodní patnáctiminutovky ale Kanada dostala přesilovou hru, v níž se na pravé straně střelou z první prezentoval již zmiňovaný Danick Martel přímo do pravé šibenice – 0:1.

Také Češi obdrželi možnost hry v početní převaze, Wróbel se hnal osamocený na brankáře Kanady, ale střelou tahem neuspěl. Národní tým pod taktovkou hlavního kouče Jiřího Mašíka ale nemusel smutnit dlouho. Kruček dohnal nahozený míček, poslal z první přihrávku mezi kruhy na nabíhajícího Martina Špačka, jenž usměrnil „lobíkem“ kus oranžového plastu nad padajícího Yarhama – 1:1. Kanaďané začali být okamžitě nervózní, opět faulovali a český tým se mohl těšit na pokračující přesilovku do druhé periody.

Národní tým dominoval, nevyužil ale dvojnásobnou převahu

Čeští hokejbalisté se vrhli aktivně do akce, již ve 4. minutě druhé periody se do brejku prodral mezi třemi Kanaďany ve vlastním oslabení Václav Šlehofer rovnou až z obrany, při úniku byl faulován a Češi se dostávali do laufu. V prostřední části hráli dokonce i dvojnásobnou přesilovku, tu ale po krásných kombinacích nevyužili. Kanadský gólman měl leckdy štěstí, ale i to je potřeba. Závěrečná perioda začala důraznou hrou hráčů s javorovým listem na hrudi. Více ze hry měl absolutně český tým, jenž oplýval lepším pohybem, Kanada hrála na pár stěžejních hráčů a její borci nevěděli, kde jim hlava stojí, jako při úniku Štěpáníka, jenž byl ale dobře atakován.

Zasloužené vedení, smutné vyrovnání a konec

Rovné čtyři minuty a čtyři sekundy do konce utkání se atraktivní otočkou za brankou Kanaďanů prezentoval Dalimil Zvonek, který poslal bekhendem přihrávku na před brankou volně stojícího Martina Kručka, jenž s ledovým klidem zasunul míček do kasy našich protivníků a Češi mohli slavit vedení – 2:1. Vše hrálo do karet českému týmu, Kanada si ale před koncem duelu vzala oddechový čas, prakticky už nestřídala Danicka Martela, odvolala gólmana a v šesti hráčích vyrovnala na 2:2. V prodloužení se hrál hokejbal přelévající se ze strany na stranu. Jako blesk z čistého nebe ale přišel útok Kanady, odražený míček do vzduchu před Šimarou a nehlídaný Martel napálil míček ze vzduchu do branky českého týmu – 2:3. Národní tým předváděl na šampionátu výtečné výkony, ani jednou neprohrál po základní hrací době, ale stačilo to „jen“ na celkové 4. místo.

Ohlas trenéra:

Jiří Mašík (hlavní trenér):
„V hlavě se mi těsně po konci zápasu honí negativní emoce, protože jsme ani jednou neprohráli po základní hrací době a jedeme domů se čtvrtým místem. Je to pro mě obrovské zklamání. Nyní nedokážu vyhodnotit zápas, proč tohle vzniklo, ale zklamali jsme, nezískali jsme medaili a je to pro nás ohromně těžké.“