Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Národní výběr Masters se pravidelně v rámci příprav účastní turnajů, jako například v Dobřanech.
Národní výběr Masters se pravidelně v rámci příprav účastní turnajů, jako například v Dobřanech. (autor: archiv Libora Komůrky)

„Veteráni“ míří na Bermudy! Konkurence bude veliká, nepochybuje Komůrka

Datum: 17. 09. 2018
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

Start mistrovství světa kategorie Masters se už nezadržitelně blíží. Od 25. září se v přenádherném prostředí bermudských ostrovů budou prohánět hokejbalisté z 12 národních výběrů. Na šampionátu, jenž bude probíhat do 30.9., se představí i česká hokejbalová reprezentace. Ta se v základní šestičlenné skupině střetne s domácím týmem Bermud, Kanadou, USA, Itálií a dojde i na derby se Slovenskem. „Nikdy jsem neměl rád „velkohubá“ prohlášení, ale zase nelze naopak pokrytecky tvrdit, že se jedeme jen zúčastnit. Chceme se zkusit protlačit do čtvrtfinále,“ hlásí odhodlaně útočník národního výběru Masters Libor Komůrka.

Již 25. září se představíte na mistrovství světa Masters v atraktivním prostředí Bermud. Jak se na tuto akci těšíte?
Mohu mluvit asi za všechny kluky, že určitě neskutečně! Není lehké zorganizovat odlet takové skupiny (celkem 27 osob), ale „porodní bolesti“ jsme si myslím zažili v Kanadě před dvěma lety a hodně věcí už víme. 

Věříte, že bude váš tým více než připravený na silnou nejen zámořskou konkurenci?
Konkurence tam bude určitě veliká! Troufnu si říci, že před dvěma lety bylo kanadské finále úrovní naší extraligy. Malí naběhaní chlapíci s krátkými hokejkami a parádní hokejbal! A třeba za Indii loni nastoupili hráči z Masters na seniorském MS v Pardubicích, tak si jistě uděláte obrázek o kvalitě turnaje této kategorie.

Na šampionátu se představí celkem 12 týmů. Vy ve skupině B narazíte na domácí výběr Bermud, Kanadu, USA, Itálii a Slovensko. To nebude ani trochu jednoduchá šichta, co říkáte?
Bude to nesmírně těžké se ze skupiny prokousat dále. Kanada a USA, to je bez debat, Italové byli naposledy třetí a Slováci určitě postaví také silný výběr. I domácí jsou hodně natěšení, jak mi vyznívá z konverzace s jejich vedením.

Fungujeme jako parta na různých turnajích, které přes sezónu hrajeme


S jakými cíli na mistrovství světa kategorie Masters odletíte?
Nikdy jsem neměl rád „velkohubá“ prohlášení, ale zase nelze naopak pokrytecky tvrdit, že se jedeme jen zúčastnit. Chceme se zkusit protlačit do čtvrtfinále, ale jak říkáte shora, bude to hodně těžké a musí se to všechno najednou sejít, včetně štěstíčka (úsměv).

Kdy se vlastně přesně vydáváte na dalekou cestu a jak dlouho se na Bermudy v obklopení Atlantiku budete dostávat?
Nasedáme na letadlo v Praze dne 20. září v odpoledních hodinách a letíme do Amsterdamu a následně do New Yorku (let asi 9 hodin), kde počkáme na dva členy, kteří mají letenky přes Paříž. Zde čekáme celých 12 hodin přes noc a ráno se přesuneme na Bermudy. Tam bychom měli být v poledne v pátek 21. září. Zpátky poletíme 1. října přes Boston a Amsterdam a doma bychom měli být 2. října ráno.

Jak se tvořila nominace národního výběru kategorie Masters?
Tady si dovolím trochu situaci vysvětlit, jelikož některé věci nejsou asi dobře hokejbalové veřejnosti známy. Především jsme klub, který nějaký způsobem začal fungovat v roce 2014. Jádro týmu pak zůstalo i po Kanadě (do Bermud jede ze 17 hráčů celkem 12, kteří byli v Kanadě) a fungujeme jako parta na různých turnajích, které přes sezónu hrajeme. 

Asi se nejedná o finančně málo nákladnou akci, takže rozhodovaly i možnosti jednotlivých adeptů na národní dres?
Velice přesně řečeno, mimo hráčských schopností, pracovních a rodinných důvodů, je účast podmíněna z velké části finančními možnostmi. Hráči a jejich rodinní příslušnici si celkový pobyt hradí sami. ČMSHb uhradil týmu startovné, což nám samozřejmě pomohlo, ale zbytek celkových nákladů jde již za každým, kdo letí (cca 50.000 Kč na osobu). Proto mám před kluky velký respekt. Na druhou stranu jsme lidé, co za 20 a více let do hokejbalu už vložili nemalé částky a jen to ukazuje, jaký máme i v tomto věku vztah k našemu sportu. Bohužel i nám nastaly komplikace, kdy Vladimír Dusil a Miroslav Tlustý, kteří se na turnaj těšili, museli nedlouho před odletem odřeknout ze zdravotních důvodů a my narychlo sháněli náhradu. Takový je bohužel někdy život.

Menší druhé hřiště je uměle vytvořeno v jiné části ostrova v hangáru


Bude teplé klima na Bermudách příjemné, nebo naopak pro hokejbal hodně náročné?
Jak jsme sledovali, Florence (silný hurikán pozn. red.) už je za ostrovem (úsměv) a mělo by tam být příjemné počasí. Pořadatelé i z tohoto důvodu přesunuli termín konání, právě v období turnaje je už na ostrovech klid. Takže nás nejspíše čekají na Bermudách bermudy a nátělník (úsměv) A letošní letní turnaje v Čechách byly, co se týká počasí, opravdu výbornou přípravou.

Kde budete bydlet a plánujete i nějaké „kulturní“ a zážitkové osvěžení na tak krásných ostrovech, jakými Bermudy jednoznačně jsou?
Letíme tam s předstihem nejen kvůli aklimatizaci, ale i proto, abychom si to před turnajem trochu všichni užili. Ubytovaní jsme nalezli na kraji ostrova v St. George Clubu, což je sice cca 20km od konání turnaje, ale zase tam bude klid.  Přesouvat se budeme autobusem, který jsme si pronajali. Pořadatelé dělají pro úspěch turnaje opravdu hodně. Mathieu Desjardins, jeden z hlavních organizátorů, nám nabídl ještě před turnajem sehrání přátelského utkání s tamními mladými hráči a následné posezení na lodi a vychází nám vstříc i v dalších věcech, která nám usnadní pobyt. Zajímavostí je i skutečnost, že menší druhé hřiště je uměle vytvořeno v jiné části ostrova v hangáru a každé mužstvo odehraje jeden zápas ve hře 4 na 4. Nás takto čeká tým USA (vše na stránkách nebo facebooku ISBHF ke shlédnutí ZDE).  Zkrátka se těšíme a přejeme Bermudám, ať se jim turnaj organizačně vydaří.

Jsme si vědomi síly soupeřů a postup ze skupiny bude určitě úspěch


Jak probíhala příprava reprezentačního týmu před mistrovstvím světa?
Přípravou byly hlavně turnaje, které jsme obráželi. Letos přes léto jsme stihli tři, a to v Přelouči, Českých Budějovicích a v nové hale v Dobřanech, kde jsme dopadli nejlépe a obsadili druhé místo. Podotýkám, že nešlo o turnaje Masters, ale hráli na nich o generaci mladší hráči, kolikrát i náctiletí. Hrát proti rychlým soupeřům jsme potřebovali. Navíc jsme klukům jasně řekli, že jet na takový turnaj bez fyzické kondice a jen se v létě povalovat někde na pláži, by byla sportovní sebevražda. Takže mě většina v Dobřanech před 14 dny mile svou kondicí překvapila. A všichni kluci ještě samozřejmě aktivně hrají soutěže ČMSHb ve svých klubech, což je také dobrá příprava.

Věříte, že máte na to, hrát o příčky nejvyšší, nebo jde ve vaší kategorii úplně o něco jiného, i když správný sportovec by měl chtít vždy udělat pro výhru vše, souhlasíte?
Jak už jsem říkal, jsme si vědomi síly soupeřů a postup ze skupiny bude určitě úspěch. Ale na druhou stranu, víme, jak to v současném hokejbale je. Stát se může vše, určitě tam nejedeme po prvním zápase složit hokejky. Nemáme tým, který by na ramenou nesl nějakou hvězdu a spoléhal na ní. Musíme každý makat, držet pospolu a věřit, že to vyjde. A když ne, nikdo z nás tam určitě neukončí svůj život skokem ze skalního útesu (smích).

Nominace reprezentace Masters na MS na Bermudách 25. – 30.9.2018:


Brankáři: 
Petr Menc (Ježci Heřmanův Městec), Zdeněk Kubeš (TJ Tatran Třemošná).

Obránci: Lubomír Menc (Ježci Heřmanův Městec), Daniel Kovařík (TJ Snack Dobřany), Viktor Vodrážka (TJ Tatran Třemošná), Petr Jílek (HBC JTEKT Svítkov Stars Pardubice), Václav Pomahač (HBC Most), Jiří Rytíř (HBC Hradec Králové 1988).

Útočníci: Martin Šmíd, Libor Komůrka, Rudolf Raška, Jan Příhoda (všichni HC Jestřábi Přelouč), Radek Komanec, Petr Škarecký (oba TJ Tatran Třemošná), Martin Böhm (HBC Plzeň-Litice), Leoš Váleček, Jiří Kubík (oba HBC Most).

Partneři českého hokejbalu