Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Vít Čapek patří mezi nejlepší juniorské gólmany nejen v celé České republice!
Vít Čapek patří mezi nejlepší juniorské gólmany nejen v celé České republice! (autor: Petr Brůha)

Vít Čapek vychytal nejvíce nul a září i v 1. Lize! Jsem rád v zápřahu, říká

Datum: 12. 04. 2018
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

Soupeři jihočeského Písku v Extralize staršího dorostu se častokrát střetli s fantomem, který je doslova vynuloval. Vít Čapek sice stále patří do kategorie U18, ale už nyní je členem širšího výběru reprezentační dvacítky, a navíc si v základní části držel ty nejlepší statistiky ve druhé nejvyšší mužské soutěži. „Čísla jsou hezká, ale k čemu mi budou, když z toho nebude žádný týmový úspěch,“ upozorňuje talentovaný gólman.

Základní část Extraligy staršího dorostu je minulostí. Nadaný gólman Vít Čapek za Písek odchytal ze všech brankářů nejvíce minut - 945 a vychytal nejvíce nul – 8! Jihočeský celek nakonec ale skončil „až“ na 8. místě. „Z osobního hlediska jsem spojený. V základní části jsem podával slušné výkony,“ praví sebevědomě písecký strážce svatyně. „Z toho týmového už tolik ne. Jsme rádi, že hrajeme play-off, a to je asi tak všechno,“nehovoří o žádném velkém úspěchu či uspokojení.

Člen širšího kádru reprezentační dvacítky připravující se na červencové mistrovství světa je v tom největším zápasovém zápřahu. Přeci jenom odchytat 21 zápasů, 945 minut, a ještě nastupovat za prvoligový celek Prachatic musí být hodně náročné. „Vyhovuje mi být v zápřahu. Nejnáročnější je to cestování, přejezdy, abych jednotlivá utkání a tréninky mezi dorostem a 1. Ligou stíhal,“vypočítává Vít Čapek. „Ale myslím si, že mě na to můj trenér Václav Pipek skvěle připravil,“ vysekává poklonu svému kouči.

Čapek se staršími dorostenci Písku vstupuje již tento víkend do osmifinále play-off proti Karviné. Ta se na konci základní části prezentovala skalpy favoritů a dost se zlepšila. „Do série vstupujeme s tím, že budeme chtít vyhrát první zápas a s tím, že po celou dobu série budeme chtít diktovat tempo hry,“ hlásí bojovně naladěný brankář. „Nebojíme se a věříme, že se nám podaří Karvinou vyřadit,“ doufá Vít Čapek.

Budu chytat v Karviné za Písek a doufám, že i v neděli za Prachatice

Osmifinálové série se hrají pouze na dva vítězné duely. Bude tak rozhodovat sebemenší zaváhání. Písek vstupuje do předkola play-off proti Karviné v mírné roli favoritů. „Uděláme pro postup maximum a uvidíme, jak to dokážeme zužitkovat na hřišti,“ upozorňuje Čapek. Ten v prvoligovém osmifinále za Prachatice odchytal jedno utkání, v němž obdržel dva góly a jeho tým vyhrál nad nebezpečným Svítkovem. Rozdíl mezi druhou nejvyšší mužskou soutěží a tou nejvyšší dorosteneckou musí být asi znát. „Je to velký rozdíl. Ve starším dorostu je to hodně o běhání. Málo týmů hraje podle nějakého systému. Zatímco v 1. lize už jsem se s tím hodně krát setkal,“zamýšlí se Vít Čapek.

O víkendu se klidně může stát, že talentovaný gólman z jižních Čech nastoupí jak za Prachatice, tak za Písek. „Budu chytat v Karviné za Písek a doufám, že i v neděli za Prachatice,“přeje si Čapek. Prachatice ale v sobotu musí vyhrát, jelikož prohrávají s Karvinou 0:2 na zápasy. Vytížení Čapkovi však spíše pomáhá, než že by mu dělalo problémy. „Pomáhá, jak jsem říkal, jsem rád v zápřahu a 1. Lize je spoustu těžkých zápasů,“ zdůrazňuje. „Myslím si, že za tuto sezonu jsem udělal velký posun,“ dodává Čapek.

Statistiky jsem viděl naposledy někdy na podzim

Jak už bylo řečeno, tak muži Prachatic shodou okolností hrají ve čtvrtfinále také s Karvinou, jež vyhrála základní část a bude těžké otočit sérii z 0:2 na zápasy… „Bude to těžké, Karviná hraje opravdu dobře. Pokud budeme hrát jako ve druhém zápase, ale tentokrát celých 45 minut a ne pouze 30 minut, věřím, že bychom mohli sérii ještě zdramatizovat,“myslí si Vít Čapek. „Bude nám vyhovovat domácí prostředí, tak doufám, že toho využijeme,“ hlásí.

Čapek se v individuálních statistikách základní části 1. Ligy umístil na výtečném druhém místě! Z deseti duelů vychytal dvě čistá konta a procentuální úspěšnost zákroků se zastavila na 92,05%. „Statistiky jsem viděl naposledy někdy na podzim,“upozorňuje. „Ty čísla jsou hezká, ale k čemu mi budou, když z toho nebude žádný týmový úspěch,“ poukazuje Vít Čapek na týmový duch. 

Věkem stále patří do kategorie U18, trenéři reprezentační dvacítky si ho ale už vytáhli do nejvyšší kategorie juniorského národního týmu. Musí tak být velkou motivací probojovat se do finální nominace na juniorské mistrovství světa v Kanadě! „Určitě je to pro mě obrovská motivace,“ nezastírá Čapek. „Jsem rád, že mi trenéři dali šanci a budu dělat vše pro to, abych se jim odvděčil,“ říká nadaný gólman, jenž se rok co rok prezentuje grandiózními výkony.  

Partneři českého hokejbalu