Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Jan Bečka v modré letohradském dresu mohl po finálovém turnaji Extraligy mladšího dorostu právem oplývat radostí.
Jan Bečka v modré letohradském dresu mohl po finálovém turnaji Extraligy mladšího dorostu právem oplývat radostí. (autor: Andrea Jirásková)

Nejužitečnější hráč Extraligy mladšího dorostu Bečka: Každý jel na maximum

Datum: 13. 06. 2018
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

O letohradském úspěchu v Extralize mladšího dorostu už toho bylo napsané mnoho, avšak jeden hráč si zaslouží velkou pozornost. Jedná se o teprve 14letého staršího žáka Jana Bečku, jenž se na finálovém turnaji stal nejužitečnějším hráčem, kdy v každém utkání přispěl k mistrovskému titulu několika body a na tak mladý věk doslova mazáckou hrou. „Od začátku sezony jsme věděli, že chceme titul obhájit, ačkoliv to nebylo lehké, dokázali jsme to,“ těší talentovaného útočníka, na něhož za pár dnů čeká start Světového poháru v Přerově a Zlíně, kde oblékne dres reprezentace U16.

Letohradští jeleni o víkendu ovládli finálový turnaj Extraligy mladšího dorostu ve Světlé nad Sázavou. I s minulou sezonou vyhráli 34 zápasů v řadě a celkem 33 utkání v kuse neztratili ani bod! K tomuto husarskému kousku výraznou měrou pomohl věkem stále starší žák Jan Bečka, který se pak právem stal nejužitečnějším hráčem finálového turnaje. „Spokojenost byla velká,“ nezastírá Jan Bečka. „Od začátku sezony jsme věděli, že chceme titul obhájit, ačkoliv to nebylo lehké, dokázali jsme to a oslavy budou určitě velké,“ nepochybuje talentovaný hokejbalista.

Hned v úvodním duelu ale mohli letohradští dorostenci narazit, jelikož se Suchdol nad Lužnicí dostal do dvoubrankového vedení 3:1 a ubíral jelenům velké množství sil. Nálada v kabině po úvodní periodě musela být jistě bouřlivá. „První třetina byla z našeho pohledu ostudná. Vůbec jsme neplnili věci, které jsme si před zápasem řekli,“ přiznává Bečka. „Trenér nás v kabině hodně seřval, pozměnil sestavu, začali jsme hrát úplně jinak než první třetinu a soupeře po zbytek zápasu přehrávali,“ potěšilo ale zmrtvýchvstání Jana Bečku.

Ve druhém finálovém utkání si Letohrad hravě poradil v repríze loňského posledního zápasu o titul s Plzní 4:0, která nakonec obhájila 2. místo. „Jednoznačné utkání to vůbec nebylo. Soupeř měl také velké šance, které ale nedokázal proměnit díky našemu výbornému gólmanovi Davidu Manučarjanovi,“ smeká před svým strážcem svatyně pomyslný klobouk Bečka. „Naopak my jsme měli větší štěstí v koncovce a spadly nám tam čtyři góly,“ upozorňuje nadaný pravoruký forvard, který stejně tak dobře umí zahrát i v obraně.

Skvělá parta, to je podstatná část letohradských úspěchů


Jeleni vyhráli i zbylé dva duely s Mladou Boleslaví (4:1) a s Pardubicemi (5:1). To byla pro Letohrad vskutku povedená neděle. Ten celý ročník v kvalifikační skupině C absolutně dominoval a svoji formu neztratil ani pro vrchol sezony. Vypadá to, že opravdu neměl konkurenci. „Je to vše díky naší partě, kterou máme v Letohradě. Většina spolu hrajeme už od malička a známe se fakt dlouho, a to dělá podstatnou část našich úspěchů,“ zamýšlí se nad hlavním atributem letohradských úspěchů Jan Bečka.

Nejužitečnější hráč se na finálovém turnaji prezentoval výtečnými výkony. S osmi kanadskými body za tři góly a pět asistencí ze čtyř duelů skončil na druhém místě kanadského bodování za jeho týmovým parťákem Filipem Faltusem. I když patřil mezi nejmladší hráče týmu, těšil se z velkého prostoru na hřišti. Z osobního i týmového hlediska tak musí panovat naprostá spokojenost. „Spokojenost je určitě velká, celý tým na tomto turnaji makal a každý z nás ze sebe vydal maximum,“ zdůrazňuje Bečka.

Leckoho by zajisté mohla napadnou otázka, zdali měl Letohrad v letošním ročníku vůbec nějaké slabiny? „Nevím, jestli jsme měli nějaké slabiny, ale řekl bych, že nějaké by se určitě našly,“ culí se Bečka, jenž si celý turnaj, jehoorganizaci a prostředí ve Světlé nad Sázavou maximálně užil. „Organizace ve Světlé byla skvělá. Hřiště bylo pěkné, ale hlavně tam bylo velké hřiště, které nám maximálně vyhovovalo,“ upozorňuje Jan Bečka.

Máme dost kvalitní tým na to, abychom Světový pohár ovládli


Pro Bečku však sezona zdaleka nekončí. Na přelomu června a července se v dresu reprezentace hráčů do 16 let představí na premiérovém Světovém poháru v Přerově a Zlíně. „Na Světový pohár se strašně těším. Bude to velká zkušenost a věřím, že máme dost kvalitní tým na to, abychom turnaj ovládli,“ hlásí s velkou odhodlaností v hlase Bečka.

Národní výběr hráčů do 16 let se v základní části střetnete se západním výběrem Kanady, s „modrým“ celkem USA, Švýcarskem a Polskem. Do finále však postupuje pouze vítěz skupiny, systém turnaje je tak neúprosný. Především zámořské týmy pak českým mladíkům mohou jistě zatopit svým pohybem, důrazem a vyspělostí. „Od žádného ze soupeřů nevíme, co máme očekávat,“ upozorňuje Bečka. „Žádného ze soupeřů se bát nemůže a také nebojíme, to naši soupeři by se měli bát nás!“ hlásí s velkým odhodláním.

Jan Bečka nastupoval ve starších žácích především v obraně, odkud ale plánoval neskonalé útočné výpady a technické finesy. V dorostu pak hrál prakticky tam, kde bylo potřeba a v nominaci národního týmu kategorie U16 pro Světový pohár figuruje v útoku. Jedná se tak o komplexně založeného hráče, jenž může vypomoci týmu na všech koncích hřiště. Nejvíce mi vyhovuje střední útočník, jelikož jsem ho hrával i dříve a jsem na něj nejvíce zvyklý,“ svěřuje se na závěr Bečka.

Autor fotky: Andrea Jirásková (V táboře mladších dorostenců Letohradu propukla podruhé za dva roky radost z titulu!)

Pořadí na stupních vítězů se oproti loňské sezoně vůbec nezměnilo.

 

Partneři českého hokejbalu