Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Tomáš Rechtorik patří k základním stavebním kamenům ústeckých úspěchů v Extralize juniorů.
Tomáš Rechtorik patří k základním stavebním kamenům ústeckých úspěchů v Extralize juniorů. (autor: Karel Dvořáček)

Na konci sezony musíme zúročit celoroční práci, ví talentovaný gólman Tomáš Rechtorik

Datum: 12. 06. 2019
Autor: Roland Baxa
Sdílej přes:

Ústeckým juniorům chybí pouze jedno vítězství, aby zvedli nad hlavu trofej pro vítěze Extraligy juniorů. Ve finálové sérii hrané na tři vítězné zápasy proti Plzni se pyšní vedením 2:0. O průběhu série a sezony, ale i reprezentaci se rozpovídal talentovaný brankář ústecké svatyně Tomáš Rechtorik, který ví, že ještě není vyhráno a jeho družinu čeká ještě hodně práce, aby mohli slavit mistrovský titul. „Plzeň je silný soupeř a jejich způsob hry je právem vynesl do finále. Na první pohled se zdá, že jsme na ně našli recept, ale pokud se podíváte na poměr střel, tak si myslím, že jsme v obou zápasech měli hodně štěstí,“ přiznává Rechtorik.

Štěstí přeje připraveným


Po dvou finálových duelech jste krůček od mistrovského titulu? Jak probíhaly zápasy v Plzni?
Neřekl bych, že jsme krůček od vítězství. Plzeň je silný soupeř a jejich způsob hry je právem vynesl do finále. Na první pohled se zdá, že jsme na ně našli recept, ale pokud se podíváte na poměr střel, tak si myslím, že jsme v obou zápasech měli hodně štěstí. Zejména ve druhém zápase, kdy nám úspěšné přežití první třetiny a vstřelení gólu navzdory drtivé převaze Plzně (poměr střel 16:3 pozn. red.) pomohlo srovnat hru se soupeřem a nakonec zvítězit.  

Říká se, že poslední krok je nejtěžší. Připravujete se nějak speciálně na domácí zápas, který vám může přinést zlaté medaile?
Nyní už se dá těžko něco dohánět. Už jenom pilujeme detaily. Je tu vyvrcholení sezony, ve kterém musíme zúročit celoroční práci. A jak se zdá, štěstí přeje připraveným. Ale také je vrtkavé a pokud se unaví, kdo ví, kam sedne.

Na obraně se podílí celá ,,pětka“


V letošní sezoně patříte k tahounům ústecké Elby. Jste ze svými výkony zatím spokojený?
První polovinu sezony byly moje výkony nahoru a dolů. Naštěstí mi zatím veškeré zápasy v play off poměrně vyšly a doufám, že na to ještě navážu. Každopádně ještě není konec a stát se může cokoliv.

Máte oblíbené obránce, s nimiž si na hřišti rozumíte? Nebo vám je jedno, s kým do zápasu naskočíte?
Nemám vyloženě oblíbeného obránce, ale v juniorce spolu výborně spolupracujeme a navzájem si pomáháme. Navíc se na obraně podílí celé pětky bez ohledu na pozici v poli, a to není v každém týmu.

Nastoupil jste k několika zápasům do mužské extraligy. Jaký je rozdíl mezi juniorskou soutěží a seniorskou extraligou?
Už druhou sezonu trénuji a hraji s „A“ týmem. Je to velká zkušenost, která mi pomáhá s výkony v juniorce. Přesto, že je extraliga mužů rychlejší a tvrdší, v extralize juniorů je vidět větší dravost, což dává zápasům jiný náboj. Kvalitu juniorské soutěže potvrzuje účast mnoha juniorů v nejvyšší soutěži.

Chtěl bych skloubit studium a hokejbal


Svými výkony jste si vysloužil i pozvánku na reprezentační kempy U20. Je MS juniorů velkou motivací a jak se připravujete, abyste se objevil v konečné nominaci na MS 2020, které se koná ve švýcarském Vispu?
Určitě je to velkou motivací, hlavně ve chvílích, kdy v některých trénincích trochu té motivace chybí. A co se týče příprav, už od čtrnáctek nám neustále trenéři připomínají, že pokud chceme být mezi nejlepšími, musíme pro to udělat něco navíc i mimo hřiště, a to se snažím plnit.

Jaké jsou hlavní cíle do budoucna ve sportovním, ale i v osobním životě?
Mým nejbližším sportovním cílem je pomoct týmu v získání mistrovského titulu. Příští rok bych rád opět chytal v nejvyšší soutěži a vydobyl si možnost účasti na mistrovství světa, i když konkurence je velká. To ale budu muset skloubit s osobním cílem udělat maturitu a dostat se na vysokou školu.

Partneři českého hokejbalu