Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Ondřej Almaši vpravo se vydal za hranice jako hokejbalový zástupce díky spolupráci s ČOV!
Ondřej Almaši vpravo se vydal za hranice jako hokejbalový zástupce díky spolupráci s ČOV! (autor: photos.google.com)

Hokejbal v olympijském centru v Paříži? Almaši sbíral zkušenosti za hranicemi!

Datum: 02. 01. 2019
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

Před koncem roku se zkušený mládežnický trenér Ondřej Almaši specializující se především na gólmanskou a kondiční činnost, vydal za hranice do Francie a do Švýcarska. V Paříži navštívil olympijské centrum na výchovu mládeže, kde během dvou dnů pobral nespočet cenných zkušeností a nových informací. Následně se přesunul do Ženevy ve Švýcarsku. Co se asi dozvěděl na tomto sportovním Expu? „Co nejvíc zefektivnit čas na tréninku, co nejvíce hrát, respektive často, nechat chybovat a co nejméně cestovat… veškerý kolektivní sport jde tímto směrem,“ prozrazuje v rozhovoru hokejbalový srdcař Ondřej Almaši.   

Akce s ČOV jsou vždy výborné


Před několika týdny jste se zúčastnil stáže ve francouzském olympijském centru na výchovu mládeže v Paříži! Jak dlouho jste v tomto jistě zajímavém prostředí strávil a jaký program jste podstoupil?
Strávili jsme tam zhruba dva dny, spíš jeden a půl. Za tu „krátkou“ dobu jsme prošli prakticky celý kampus centra s představením konkrétních oblastí, budov a jejich zaměření. Témata se dotýkala školství a vzdělávání sportující mládeže a vzdělávání trenérů, nastavení sportu z pohledu ministerstva školství, „laboratorním“ testům a výzkumu sportovního výkonu a prevence zranění. Na závěr druhého dne byla naplánovaná schůzka a krátká přednáška v budově Olympijského výboru.


Stáž byla realizována v rámci velmi úzké spolupráce s Trenérskou akademií ČOV. Vážíte si toho, že jste byl osloven právě vy a dozvědí se trenéři z HCM na nějakých seminářích nějaké zajímavosti ze stáže?
Samozřejmě si toho moc vážím a jsem za to vděčný. Akce s ČOV jsou vždy výborné a člověk vykoukne mimo hranice jak se „věci“ dělají i jinde, to je vždy osvěžující. Nemyslím si, že by to bylo na celý seminář ale určité koncepční myšlenky a náměty, jak dělat některé věci jinak se budeme snažit předat dál, hodně věcí se probíralo v širším multisportovním měřítku.

Jdeme správným směrem


Dozvěděl jste se i něco zajímavého, co by se dalo „implementovat“ do příprav hokejbalové mládeže?
Jak jsem zmiňoval, bavili jsme se tam v hodně širokém měřítku někdy až v národním kontextu. I přesto doufám, že to nebude znít nějako povýšeně ale po „přednáškách“ francouzských funkcionářů a rozhovorech s kolegy z jiných sportů si můžeme říct, že jdeme správným směrem.

Následně jste odletěl na sportovní kongres do Ženevy. Zde jste strávil jak dlouho dobu a byl tento kongres v něčem přínosný?
Oba dva dny byly nabyté přednáškami. Člověk chodil po „expu“ a vybíral podle programu na co zrovna jít. Hodně jsem strávil na přednáškách s fotbalovou tématikou, ať už od kolegů z Ameriky, Británie nebo Chorvatska, kde to teď mimo jiné opravdu frčí, respektive sklízí ovoce po dobře provedené „kampani“ mini turnajů a lig pro mládež a systémem výchovy, o nichž tam bylo hodně slyšet. V kostce řečeno, co nejvíc zefektivnit čas na tréninku, co nejvíce hrát, respektive často, nechat chybovat a co nejméně cestovat… veškerý kolektivní sport jde tímto směrem. Osobně nejdu vždy s proudem, ale v tomto myslím, že to dává smysl.

Co vše jste se dozvěděl a jak je možné, že se zástupce hokejbalu dostane na tak významnou akci?
Opět, jak už bylo řečeno, toto vše se událo díky spolupráci a spojení s trenérskou sekcí ČOV. Jel jsem jako zástupce za hokejbal.

Brankáři budou pro nový rok jednou z hlavních náplní


Bavil jste se i s nějakými personami z ostatních třeba i profesionálních sportů o hokejbalu?
Nejvíce jsem toho probral a napovídal s kolegy z ostatních sportů při přeletech a pak při přesunech po městě. Zpětně vnímám i tenhle čas jako hodně přínosný. Jen to, že se potkáte s dalšími trenéry z jiných sportů a máte čas „si trenérsky pokecat“, jak kdo co dělá a proč nebo slyšet i jiné názory od zkušenějších je pro každého přece super.

V poslední době se hodně zaměřujete na práci pro Hokejbalová centra mládeže či trénink nadaných gólmanů v rámci letních tréninkových Campů talentované mládeže. Jakým směrem se ale chcete do budoucna ubírat v hokejbalovém prostředí?
Ano… HCM, metodika respektive vzdělávání trenérů a v neposlední řadě brankáři jak trénování samotné, tak trenéři a jejich licence brankářů. Brankáři budou teď pro nový rok jednou z hlavních náplní, musíme to rozjet. A co do budoucna…? Nic dalšího „navíc“ neplánuji… den má jen 24 hodin a člověk dělá i další věci a chce i trochu žít.

Nelákala by vás třeba i možnost zpropagovat hokejbal do dalších evropských zemí? Protože si položme ruku na srdce, v Evropě fungujeme hlavně jen my, Slováci a Švýcaři, není to škoda?
S hokejbalovými poměry v Evropě to je takové, jaké je… upřímně nevím konkrétní čísla nebo stav. Z globálu je to samozřejmě škoda, ale můžeme se stavět na hlavu jak chceme. Vždy je to o lidech, kteří to tam musí rozjet, bez nich to nepůjde. Hokejbal je o nadšení a o tom, že ten sport máte rádi, bez toho to hodně dlouho ještě nepůjde. Těžko někoho „nutit“ nebo přesvědčovat a i kdyby, tak upřímně, já si sebe neumím v této pozici představit, to už bude „mise“ pro jiné.

Fotogalerie z INSEP v Paříži 


Partneři českého hokejbalu