Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Databáze XPS naskýtá mnoho zajímavých cvičení.
Databáze XPS naskýtá mnoho zajímavých cvičení. (autor: ČMSHb)

Databáze cvičení XPS? Další posun ve vzdělávání trenérů, má jasno Ondřej Almaši

Datum: 12. 10. 2018
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

Českomoravský svaz hokejbalu navázal spolupráci s firmou XPS, poskytující databázi, která bude napěchovaná hokejbalovými cvičeními. Důležité je, že jsou volně dostupné pro všechny kouče. Databáze cvičení XPS umí filtrovat cvičení dle typu a zamření, přesně tak, jak potřebuje uživatel. „Tato forma sdílení informací a know how je způsob, jak se v komunikaci a „vzdělávání“ trenérů posunout tím správným směrem,“ nepochybuje člen trenérsko-metodické komise Ondřej Almaši, současně zkušený kouč gólmanů a kondiční trenér.

!DATABÁZE CVIČENÍ XPS!

Hokejbalovým trenérům je nově dostupná databáze cvičení, které jsou volně k dispozici v aplikaci XPS. Výstup z aplikace naleznou trenéři na rezervačním webu v sekci cvičení. Databáze cvičení je pravidelně aktualizována a doplňována o nová cvičení případně videa. Technologie jde dopředu a je dostupnější a my toho musíme využít. Tato forma sdílení informací a know how je způsob, jak se v komunikaci a „vzdělávání“ trenérů posunout tím správným směrem. Zavedený software od islandské společnosti SideLine Sports nám v tom bezpochyby pomůže,“ pevně věří Ondřej Almaši.

Jedná se o databázi cvičení pro trenéry, mnoho cvičení jsou navíc znázorněna animací, což je nesporná výhoda, že trenéři uvidí, jak cvičení správně provádět a nemusí nic vyčítat z popisků. „Ano, zjednodušeně řečeno... Je to svazem vytvořená a spravovaná databáze cvičení, s níž se dá pak dále ještě pracovat. Celý software má nepřeberné množství funkcí, které ale nejsme v tuto chvíli schopni vůbec využít. Bylo by toho na začátek až moc,“ upozorňuje zkušený trenér Almaši.

Jen složitější cvičení jsou kvůli jejich náročnosti animované


Databáze cvičení a její funkce jsou teprve na začátku, v budoucnu se však koučové mohou těšit na další zlepšení a vychytávky. „Mohu jen prozradit, že se to bude postupně nabalovat a rozrůstat, prozatím začínáme s modulem cvičení a jejich záznamem,“ prozrazuje Ondřej Almaši. „Ohledně cvičení, uvedu na pravou míru, jen složitější cvičení, herní systémy nebo založení útoku jsou díky jejich náročnosti animované, ostatní jsou klasicky jak je známe, samozřejmě až na drobné výjimky,“ upozorňuje Almaši. 

Kluby a trenéry by jistě zajímalo, jak je to s čerpáním cvičení z databáze, zdali o ní může požádat každý klub, nebo jen ty, jimž patří status Hokejbalového centra mládeže?„Počet licencí je omezený, proto právo první volby bylo na „centrech“,“ netají Almaši. „Po jejich přihlášení je možnost i pro další kluby, některé už tak učinily. Z finančního hlediska není prakticky co řešit, vše je pod záštitou svazu,“ zdůrazňuje na bezplatnost pro kluby a trenéry člen trenérsko-metodické komise ČMSHb. „Jedinou podmínkou je aktivní vkládání určitého drobného počtu cvičení do systému za rok,“ dodává na závěr důležitou poznámku Ondřej Almaši.

Chcete-li se zapojit přímo do procesu tvorby cvičení a využít další funkce programu XPS neváhejte nás kontaktovat na metodika@hokejbal.cz

Partneři českého hokejbalu