Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Matěj Votípka vlevo nahoře nosí reprezentační dres po zásluze a s velkou hrdostí.
Matěj Votípka vlevo nahoře nosí reprezentační dres po zásluze a s velkou hrdostí. (autor: Šárka Kunešová)

Bylo by skvělé dostat se do Kanady, sní nejproduktivnější dorostenec Votípka

Datum: 21. 12. 2017
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

Podzimní část přinesla v Extralize staršího dorostu jasnou dominanci plzeňských hokejbalistů, kteří vyhráli všechny své duely, a že jich nebylo málo. Z 15 utkání nepoznali ani jednou krutost porážky, a navíc neztratili ani jeden bod! Nemalou zásluhu na výtečném tažení západočeského souboru měl i nejproduktivnější hráč nejvyšší dorostenecké soutěže Matěj Votípka, který zároveň bojuje o finální nominaci na mistrovství světa juniorů v Kanadě. „Ve výběru je spoustu šikovných kluků. Šance na nejcennější kov určitě je,“ pevně věří Votípka.

Starší dorostenci Plzně mají za sebou nesmírně povedenou podzimní část Extraligy staršího dorostu. Mečouni vyčnívají na čele tabulky, z 15 zápasů neprohráli ani jeden jediný duel a pyšní se skórem 100:21! Hodnotit tak polovinu soutěže lze asi jen pozitivně. Nebo se v plzeňské družině najdou i nějaká negativa? „Určitě převažují pozitiva, nějaké nedostatky také jsou, ale ty se pokusíme přes zimu odstranit,“ slibuje lídr Západočechů a kanadského bodování nejvyšší dorostenecké soutěže Matěj Votípka. „Každopádně podzim se nám opravdu hodně povedl a doufám, že takhle budeme pokračovat i dál,“ přeje si produktivní forvard.

Cíle pro jarní část si na západě Čech nemohou klást malé a o titulu je jistě v kabině starších dorostenců Plzně řeč. „Asi ano, máme silný tým a rozhodně na to máme,“ nepochybuje Matěj Votípka, který je členem nově se budujícího kádru reprezentace hráčů do 18 let, jenž se představí v červenci v Kanadě na mistrovství světa. Minulý víkend se svěřenci hlavního kouče Martina Davídka sešli k soustředění právě v kryté plzeňské hale, kde to Votípka moc dobře zná. „Tréninky nebyly nějak náročné, ale při modelovém utkání, které se hrálo na dvě lajny třikrát 15 minut, jsem toho měl dost,“ přiznává.

Reprezentační osmnáctka nesehrála žádné přípravné utkání proti jinému týmu z ciziny, a tak si vystačila bohatě sama se sebou. Na co se asi mladí reprezentanti během dvoudenního soustředění zaměřovali? „Nejvíce jsme se zaměřili na situace 1 na 1 a 2 na 1, dále rotace a trochu i založení útoku,“ nechává nakouknout pod pokličku přípravy národního týmu hráčů do 18 let jeho člen Matěj Votípka.

Tréninky jen v klubu nestačí, musí se dělat i něco navíc

Junioři se na začátku července v kanadském St. John pokusí o získání jednoho z cenných kovů. Kvalitních hokejbalistů je v České republice jistě dostatek. „Ve výběru je spoustu šikovných kluků. Šance na nejcennější kov určitě je,“ hlásí odhodlaně nejproduktivnější starší dorostenec v podzimní části. „Trenéři to budou muset dobře postavit a všichni na sobě musí do mistrovství světa pracovat,“ upozorňuje Matěj Votípka.

Každý mladý hráč jistě naplno prahne po světovém šampionátu, díky němuž by se mohl podívat za oceán do Kanady. Nominace se kvůli vízům bude uzavírat o dost dříve, než je tomu normálně zvykem a hráči tak na sobě musí vehementně pracovat a ukázat své kvality v krátkém časovém horizontu. „Bylo by to skvělé dostat se na šampionát do Kanady, ale místo konání asi není tak důležité. Samozřejmě nestačí tréninky jen v klubu, musí se dělat i něco navíc,“ je si vědom Votípka. „Jít si zaběhat, trochu posilování nebo si klidně zahrát i jiný sport. A asi by to chtělo si udržet nějakou výkonnost v soutěži,“ má jasno plzeňský střelec.

Ten na podzim kraloval snad všem individuálním statistikám nejvyšší dorostenecké soutěže. Z 13 zápasů si na své osobní konto připsal 32 kanadských bodů za 21 gólů a 11 asistencí. Jaký je asi Votípkův recept, že je tak enormně produktivní? „Jednoznačně spoluhráči v útoku, Jakub Vobruba a Tomáš Majer mi hodně pomáhají,“ vyzdvihuje své souputníky Votípka. „Trenér nás postavil k sobě, a jak se zdá, tak to funguje. Nebýt jich, tak asi děláte rozhovor s někým jiným,“ praví s notnou dávkou skromnosti Matěj Votípka.

Je možné, že si na mě soupeři budou dávat větší pozor

Redakce hokejbal.cz plzeňského útočníka nedávno vyhlásila na sociálních sítích nejlepším dorosteneckým hokejbalistou podzimu. Může to pro něj být tak trochu svazující pro jarní část, protože se na něho jistě soupeři o dost více zaměří! „Taková ocenění vždy potěší, je to takový bonus k tomu skvělému podzimu. Ještě se uvidí, jestli to na mě bude mít nějaký vliv, ale budu se snažit hrát stejně jako doteď,“ plánuje.

„Asi je možné, že si na mě soupeři budou dávat větší pozor, ale v týmu máme spoustu dalších kluků, kteří jsou schopní dát gól. Takže soupeř by se neměl zaměřit jen na mě,“ snaží se zbavit terče na zádech Matěj Votípka.

V těchto dnech na dveře klepou nezadržitelně se blížící vánoční svátky, Štědrý den a příchod nového roku. Jak je stráví jeden z nejlepších dorosteneckých hokejbalistů v České republice? „Na Vánoce se hodně těším, asi jako každý. Štědrý den strávím samozřejmě s rodinou a Nový rok oslavím nejspíš s kamarády,“ zamýšlí se nad svými plány Matěj Votípka. „Přes svátky si dám menší pauzu a po Novém roce začnu pomalu nabírat kondici pro jarní část sezony,“ dodává talentovaný plzeňský hokejbalista.

Partneři českého hokejbalu