Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Praktické ukázky neodmyslitelně patří k trénování mladých gólmanů.
Praktické ukázky neodmyslitelně patří k trénování mladých gólmanů. (autor: BHŠ)

Brankářská škola chystá kempy! Práce s gólmany se zlepšuje, těší kouče Almašiho

Datum: 21. 01. 2016
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

Mladí gólmani se i letos mohou těšit na několik gólmanských soustředění, které zastřešuje Brankářská hokejbalová škola v čele s Ondřejem Almašim. Ten si se svým trenérským týmem připravil řadu dalších propracovaných kempů. „Momentálně náš tým čítá pět trenérů, z toho jedna trenérka,“ prozrazuje specialista na gólmanskou činnost. Navíc se blíží spuštění nového webu s rezervačním systémem, který zájemcům usnadní přihlášky na jednotlivé kempy.

Můžete prozradit, jaké akce pro mladé brankáře se v roce 2016 chystají?
Plánujeme celkem devět kempů, z toho zhruba pět pro východní Čechy nebo Pardubice. Zbytek tvoří regionální kempy. Kde přesně budou, to je ještě otázka, vše bude odvislé od zájmu klubů a jednotlivých regionů.

Je nějaké gólmanské soustředění, na které se vyloženě ze všeho nejvíce těšíte a očekáváte nejvyšší zájem z řad mladých brankářů?
Jako každý rok, největšími akcemi budou dva po sobě jdoucí jednodenní kempy v srpnu, kde bývá opravdu hodně gólmanů. A ještě, ve stejném formátu, kempy v prosinci, již tradičně v tělocvičně ve Svítkově.

Jakou formou se mají mladí gólmani respektive jejich rodiče přihlašovat na zmíněné kempy?
Za nedlouho budeme spouštět nový web, kde budou veškeré aktuální informace o kempech, spolu s novým rezervačním systémem, přes který se budou brankáři přihlašovat. Vše bude jednoduché a rychlé. Jako většina nových věcí i tato s sebou nesla prvotní „porodní“ bolesti, věřím, že teď už to klapne a vše bude v pohodě fungovat.

Jak dlouho už funguje projekt Brankářská hokejbalová škola a kolik čítá trenérů, lidí, pracujících na zdokonalování gólmanů?
Původní projekt brankářské hokejbalové školy vzniknul, respektive první kemp jsme měli v roce 2012 v Pardubicích, myslím, že to byl únor. Začátky byly opravdu krušné, ale postupně se to zlepšovalo. Už v průběhu minulého ročníku začala lehká trenérská obměna. Momentálně náš tým čítá pět trenérů, z toho jedna trenérka.

Veškeré finance jdou do brankářů! upozorňuje Almaši

Jednotlivé gólmanské kempy a jejich nejen tréninkový obsah připravujete sám?
Komunikaci ohledně kempů s jednotlivými kluby a dalšími činovníky a rodiči brankářů zajišťuje Martin Komárek. Organizační zajištění na místě kempu je dle akce, při regionálních kempech je to na samotném klubu nebo regionálním svazu, u akcí v Pardubicích to zajišťuji buď já, nebo Martin. Tréninková naplň a směr kempu je na mě, pak ještě na místě před kempem vždy zkonzultujeme program jednotek a ještě obsah trochu upravujeme. Úpravy probíhají i také dle aktuálního dění po samotných tréninkových jednotkách.

Nemyslíte, že celkově je v hokejbale málo trenérů, jež se specializují na brankářskou činnost?
Samozřejmě, že situace není taková, že by každý větší klub měl trenéra brankářů, to je momentálně utopie. Ovšem, když to porovnám se situací několik let zpět, je čím dál více lidí, kteří se o trénování brankářů minimálně zajímají nebo, což je lepší, začínají pomáhat s přípravou brankářů v jejich klubu. To je dobrá známka a doufám, že to bude lepší a lepší. Sám to vidím na kempech BHŠm, U14 i při pohovorech, kdy stále větší počet brankářů říká, že mají nějakou formu brankářské přípravy.

Nebylo by například od věci pořádat i školení pro nadšené trenéry brankářů?
Možnosti se vzdělávat tímto směrem byly… před pár lety jsme udělali seminář obnovy licence C a B o základech tréninku mládežnických brankářů, seminář byl v rámci BHŠ. Ve stejném duchu jsme udělali seminář na téma Psychologické přípravy brankářů a Chyba – cesta ke zlepšení. Předminulý ročník Campu talentované mládeže byl také obohacen o 100% praktický seminář na téma přípravy brankářů. Tento formát seminářů ať už v rámci kempů BHŠ nebo CTM bychom chtěli znovu obnovit. Kdy to bude, to nejsem momentálně schopen říct.

Jak vlastně Brankářská hokejbalová škola „přežívá“? Financí totiž není nikdy dost…
Brankářská škola „přežívá“ díky zápalu brankářů, kteří na kempy jezdí a jejich nadšeným rodičům, kteří je v tom podporují, v tomto případě jak finančně, tak časově. Nutno podotknout, že BHŠ je už od svého založení čistě nekomerčním projektem, veškeré finance jdou do brankářů! Od minulého roku, dále fungujeme i díky spolupráci s ČMSHb. Tímto bych chtěl všem poděkovat.

Oficiální fcb stránky: https://www.facebook.com/BHSkola/?fref=ts

Partneři českého hokejbalu