Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Michal Novák se proti Plzni pořádně čínil a zneškodnil všechny její šance.
Michal Novák se proti Plzni pořádně čínil a zneškodnil všechny její šance. (autor: Iva Janoušková)

Novák vychytal Plzeň a připsal si první nulu! Noc na záchodě jsem už neproseděl, culí se

Datum: 08. 10. 2018
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

V loňském čtvrtfinále play off CROSSDOCK Extraligy si Plzeň vylámala ve všech třech zápasech zuby na nepropustném strážci letohradské svatyně Janu Šimarovi. Minulou neděli v rámci 8. kola letošní sezony se však do kasy jelenů postavil teprve devatenáctiletý junior Michal Novák a počínal si jako zkušený mazák a jeho kolega „Šimi“! Západočeská jednotka si na něj ani v jednom případě nepřišla a odjela z podhůří Orlických hor s porážkou 1:0 po prodloužení. Juniorský mistr světa Novák si tak připsal premiérovou nulu v nejvyšší mužské soutěži. „Nulu v extralize nevychytáte každý den, ale pokaždé je to zásluha celého týmu,“ upozorňuje skromný gólman Letohradu.

Vždycky se chytá lépe, když vám tým věří


V 8. kole nejvyšší soutěže jste nastoupil do svého teprve druhého plného utkání ve své kariéře mezi muži v extralize a hned proti silné Plzni. Jaké jste měl před utkáním pocity a kdy jste se zprávu o tom že budete chytat dozvěděl? Neměl jste trochu nervozitu?
Za prvé jsem rád, že v extralize dostávám šanci. Takže moc neřeším, proti komu mě trenéři postaví. Většinou se to ale dozvím během pátečního tréninku. A pocity? Pokaždé, když nastupuji do zápasu, jsem natěšený a také trochu nervózní. Čím vyšší soutěž, tím se má nervozita stupňuje. Ale trémař zase nejsem. Rozhodně jsem byl klidnější než před prvním zápasem s Pardubicemi, kdy jsem proseděl část noci na záchodě.

V 19 letech stále nastupujete v juniorské extralize taktéž za Letohrad. Rozdíl mezi nejvyšší mužskou soutěží a tou juniorskou musí být ale enormní, je to tak?
Je to pravda.Juniorský hokejbal a seniorský hokejbal je úplně jiný sport. Extraliga mužů je daleko dynamičtější a rychlejší. V juniorech má člověk na vše o dost více času. To se s rychlou hrou 1. Ligy a extraligy nedá vůbec srovnat.

Proti Plzni na vás šlo celkem 23 střel, ale vy jste za svá záda nepustil ani jednu! Přitom se často jednalo o velké šance. Jste za premiérovou nulu a vychytané vítězství rád?
Určitě. Nulu v extralize nevychytáte každý den, ale pokaždé je to zásluha celého týmu. Vždycky se vám chytá lépe, když víte, že vám tým věří a pomůže vám. Vy se pak snažíte pomoct jim. Ale důležité jsou tři body doma. Každopádně takový zápas vždy potěší a pomůže vám v psychice do dalších zápasů. Akorát mě ta vzpruha bude stát 100 Kč do kasy.

Zápasy za Poličku mě dostaly na mistrovství světa


Kdy vám nejvíce teklo v utkání proti Plzni do bot, respektive jste se nejvíce zapotil? V jednom případě vás zachránila i branková konstrukce.
Asi v první třetině, kdy jsme špatně zachytávali plzeňský přechod středního pásma. To to za mnou i jednou jak vy sám říkáte zacinkalo. Pak to byly přesilovky Plzně, ale ty jsme docela dobře bránili. Hodně mi v tom kluci pomohli a ulehčili mi to.

Co nakonec dle vašeho názoru rozhodlo o vašem vítězství 1:0 v prodloužení? Větší trpělivost, či něco jiného?
Už po první třetině bylo jasné, že tenhle zápas bude o jednom, maximálně dvou gólech. Pro nás bylo důležité, že jsme oproti zápasu s Kladnem, začali více střílet. Z toho pak plynuly naše šance. A myslím, že nám taky pomohlo, že Plzni asfalt moc nesedí.

V letošním ročníku jste už nastoupil v Pardubicích, kde jste obdržel pouze jeden gól a další v nájezdech. Takže máte za sebou dva náročné duely s velmi pěkným výsledkem…
Určitě ano. Oba zápasy byly super, šlo na mě ze začátku dost střel, takže jsem se do toho mohl hned dostat. To je pro mě nejdůležitější. Škoda akorát toho bodu navíc z Pardubic. (Letohrad prohrál 1:2 po nájezdech pozn. red.)

Pomohla vám k sebedůvěře a povedeným výkonům i zkušenost v prvoligové Poličce či na mistrovství světa dvacítek v Kanadě, kde jste se stal nejlepším brankářem šampionátu?
Troufnu si říct, že zápasy za Poličku mě dostaly na mistrovství světa. Nevím, zda bych se tam dostal, kdybych chytal mládežnické kategorie. Mistrovství světa dvacítek už je prakticky nasazením seniorský hokejbal a některé zápasy ještě o něco rychlejší, takže Poličce, která mně nechala čuchnout k „velkému“ seniorskému hokejbalu, patří můj dík.

Šimi mě podporuje a pomáhá mi dělat věci lépe


Letohrad v letošním ročníku obdržel zatím nejméně gólů, pouze 8 ze sedmi odehraných duelů. Je to čistě vaše práce s Janem Šimarou, či tým tak dobře funguje v obraně?
Je to hlavně Šimiho (gólman Jan Šimara pozn. red.)práce. Bez něj by možná v Letohradě už žádná extraliga nebyla. On drží tým, když se mu nedaří a je schopný prakticky body vychytat sám. Ale samozřejmě má na tom zásluhu celý tým. Brání dobře, a když je nějaký problém, je tam Šimi.

Jak to máte vlastně se svým zkušenějším kolegou Janem Šimarou? Připravili vás trenéři před sezonou, jak se budete točit?
Šimi je neochvějná letohradská jednička. To je prostě fakt. A jsem rád, že mu mohu dělat dvojku. Ale trenéři mi na začátku sezony nastínili, že by chtěli, abych do několika zápasů naskočil, jsem rád, že mi věří.

Vycházíte spolu dobře? Předává vám hodně zkušeností a rad?
Spolu vycházíme velice dobře. Šimi je pohodář a snaží se mě podporovat a pomoct mi dělat věci lépe než teď. To mě velice pomáhá. Je to taky závazek, když vám záda kryje nejlepší brankář v extralize. Bohužel ale asi nepůsobím u soupeřů takovou hrůzu. Faktor Šimara, je faktor Šimara. Budu rád za každou šanci, kterou mi trenéři a Šimi dají.

V Letohradě se zapracovává dost mladých hráčů


Letohradu se v letošním ročníku docela daří, aktuálně okupuje 4. místo, a to má dva zápasy k dobru na třetí Plzeň. Je něco, co by ale měli Jeleni do příštích duelů změnit?
Myslím, že to nikdo z nás moc nečekal. V Letohradě se tuhle sezonu zapracovává dost mladých hráčů, kteří se ale chytli velice rychle. Důležité je dělat dál body doma. Co nás ale nadále trápí, je špatná koncovka. Vyhrávat zápasy s jedním nebo dvěma góly je dost těžké.

Když už jsme v rozhovoru zmínili juniorské mistrovství světa v Kanadě, vzpomínáte na památný šampionát, který skončil před zhruba třemi měsíci, ještě nyní? Získali jste po 16 letech titul mistrů světa, a navíc jste vy osobně byl vyhlášen nejlepším gólmanem MS! Jaké to bylo, chytat ve finále prakticky proti profesionálním kanadským hokejistům?
Byl to obrovský zážitek. Na to se zapomenout nedá. Těší vás to ještě daleko víc, že na další takový úspěch čekala česká juniorská reprezentace takhle dlouho. Být nejlepší gólman je jen třešnička na dortu, ale je to hlavně práce celého týmu, všechno si prostě sedlo.

Soupiskové rozhraní - administrace klubů

Tabulka soutěže

1.Kert Park Praha22103:5055
2.Kladno2293:4349
3.HBC Plzeň2266:4243
4.Letohrad2265:3440
5.Autosklo PCE2286:6340
6.H.Králové2260:6336
7.Elba DDM ÚNL2253:7229
8.KOVO Praha2249:7826
9.Karviná2274:7726
10.SK Sudoměřice2252:7023
11.Most2260:7623
12.Rakovník2234:1276

Přehled posledních zápasů

Elba DDM ÚNL - HBC Plzeň6:5
SK Sudoměřice - KOVO Praha4:2
Kert Park Praha - Autosklo PCE3:5
Elba DDM ÚNL - Most9:0
SK Sudoměřice - H.Králové4:3
Letohrad - Kladno4:1
KOVO Praha - Karviná1:5
Snack Dobřany - HBC Plzeň1:6

Připojte se k hokejbaluPartneři českého hokejbalu