Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Legenda rakovnického hokejbalu se vrátila mezi mantinely a její přínos byl znát.
Legenda rakovnického hokejbalu se vrátila mezi mantinely a její přínos byl znát. (autor: Miroslav Elsnic )

Návrat mohykána: Miroslav Tlustý vstřelil v 48 letech první extraligový gól!

Datum: 09. 11. 2018
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

Rakovník se napevno usadil v nejvyšší hokejbalové soutěži, v letošním ročníku však nezažívá zrovna povedené období. Zmítá ho jedna vysoká porážka za druhou a sestava se, jak se lidově říká, doslova „lepí“. Proto středočeský sympaticky bojující soubor povolal do akce velezkušeného veterána Miroslava Tlustého, jenž se na nejvyšší hokejbalovou scénu vrátil v 48 letech a hned ve svém druhém klání vstřelil pardubickému Autosklu svůj premiérový gól v CROSSDOCK Extralize! „Po přestávce jsem si od kapitána vyslechnul, že je to něco mimořádného v mém věku a jedna basa piv to nespraví,“ usmíval se Tlustý. Co ale bude s Rakovníkem dál?

Kvůli nemoci jsem přišel o mistrovství světa na Bermudách


V 48 letech jste naskočil opět po delší době do kolotoče nejvyšší hokejbalové soutěže v dresu Rakovníku! Co vás k návratu na hokejbalové kolbiště vedlo?
Tak asi největší příčinou byl nedostatek hráčů základu. Několik hráčů má zranění, nebo jsou pracovně vytíženi. Najdou se i tací, kteří na to prostě hází bobek. Druhou věcí, která mi pomohla začít opět hrát je to, že jsem koncem srpna onemocněl a po delším pobytu v nemocnici jsem přišel cca o 13 kg své váhy (touto formou to nikomu nedoporučuji), tak to se také potom lépe hraje. Nemocí jsem přišel o účast na MS Masters na Bermudách, tak o to víc mi hokejbal chyběl. Poslední věcí je to, když hokejbal miluješ, není co řešit (úsměv).

Rakovníku se v letošním ročníku vůbec nedaří, nachází se na poslední pozici a ve většině zápasů dostává nesmírně velké množství branek, čím si takovou krizi vysvětlit?
Určitě to není dobré. Ze začátku dokážeme držet se soupeřem krok a pak se to strhne a je z toho debakl. Když nemáš sestavu na tři kompletní formace, tak potom síly ubývají.

V posledních dvou duelech proti Pardubicím a Letohradu, do nichž jste taktéž naskočil, vás hrálo málo, museli jste tým doplnit o několik dorostenců, kterým nebylo ani 18 let. Na soupisce ale máte 32 hráčů, to máte takovou marodku nebo to prostě jak se říká „nelepí“?
Tak určitě se sestava lepí, jak to jde a trenér z toho určitě nemá radost. Stabilní je tak naše první lajna a ostatní formace se dávají dohromady, jak kdo přijde. Na druhou stranu zase dá trenér Moravec příležitost našim mladíkům, pro které je to sbírání zkušeností. Soupisku sice máme širokou, ale někteří už nechodí, protože to pracovně nestíhají a někteří hráči si plní povinnost ve svých mateřských klubech.  

Chci být v hokejbalovém zápřahu kvůli domácímu šampionátu Masters


Leč jste v 11. kole proti Pardubicím prohráli 2:8, vy jste předvedl obdivuhodný výkon, který jste završil v první třetině vyrovnávací brankou 2:2! Jak k této situaci došlo a potěšil vás gól hodně?
No obdivuhodným výkonem bych to nenazýval, ale hrálo se mi dobře a cítil jsem se v pohodě. Po vstřelení branky jsem měl neskutečnou radost, protože extraligový gól mi pořád chyběl, tak jsem si šel se spoluhráči zakřičet. A seběhlo se to tak, že z vlastní třetiny loboval míček Kůča (Radek Kučaba) na útočnou modrou, kde si sbíhal Urby (Václav Urban), který míček zpracoval a posunul mi ho doleva. Já jsem míček potáhl k bráně a příklepem bez rozmýšlení zavěsil k tyči. No a když vstřelíš svoji první extraligovou branku (bez ohledu na věk), tak jsem si o první přestávce vyslechnul od kapitána, že je to něco mimořádného v mém věku a jedna basa piv to nespraví. Tak jsem se rozhodnul, že koupím rovnou sud rakovnického Bakaláře a pořádně to zapijeme (úsměv). No, a míček má již své místo ve vitríně mezi dalšími trofejemi. 

Co se pak proti Autosklu stalo, když jste po první třetině hráli s velkým favoritem nerozhodně 2:2, ale nakonec dostanete takový nášup?
Je to víc okolností. S jakou sestavou do utkání vstupuješ a jak dlouho ti vydrží síly. Pak také záleží na dodržené taktice, kterou před utkáním nastaví trenér. Za stavu 2:2 jsme měli několik brankových šancí, které jsme neproměnili a Pardubice zase své šance daly. Necháš se strhnout hrou a soupeř tvé chyby trestá a potom se to špatně dohání.

Co teď? Uvidí vás hokejbaloví fanoušci při zápasech Rakovníku i nadále aktivně hrajícího přímo na ploše? Hodláte se například zapojit do nějakého impulsu v podobě změny taktiky, tréninků, apod.?
Když bude nedostatek hráčů a trenér mi dá důvěru, tak určitě budu chtít, jak to říká Martin Tvaroh: „Rozdat radost“ a na jaře třeba po svých 49. narozeninách opět posunout rekord extraligy (úsměv). Nejen kvůli extralize chci být v hokejbalovém zápřahu, ale v roce 2020 se v České republice koná MS Masters, a když mi nevyšly Bermudy, tak si chci zahrát s klukama z reprezentace na domácí půdě. Máme super partu a ta dělá hodně. Nicméně zpět k otázce, do taktiky a tréninků nekecám. Jsem z generace, která se učila hrát hokejbal na ulici, tak současné tréninky trenéra Moravce, s různými nákresy na tabuli, si raději nechávám vysvětlit dvakrát (úsměv).

Snažíme se posunout v práci s mládeží


Jaké si vůbec dáváte cíle po zbytek sezony? Proslýchá se, že na jaře vás opustí reprezentační obránce Jan Pospíšil, který má namířeno do Kladna…
Uvidíme, jak dopadne podzimní část. Jaro je ještě daleko a teď se musíme soustředit na utkání podzimu. Pospa je delší dobu zraněn a určitě chybí na hřišti a jestli bude chtít na jaře jít na Kladno a mít tak blíže k mistrovství světa, tak mu opět nebudeme bránit. Nikoho z nás hokejbal neživí.

Když na závěr odbočíme, tak před vámi musíme smeknout, jak se rozjela práce s mládeží. V loňském ročníku se výborně dařilo starším žákům a letos váš dorost podává sympatické výkony v Extralize dorostu. Věříte tak, že o budoucnost je v Rakovníku postaráno?
Co se týká naší mládeže, tak určitě se celý klub snaží posunutou v práci s mládeží. Není to jednoduchá cesta. Rakovník je malé město a konkurence sportů velká, tak každý přírůstek do našeho klubu je skvělý. Chtěli jsme mít v Rakovníku extraligu mužů, tak jsme se domluvili s Hýskovem a postavili i starší žáky. V současné době zkoušíme v žácích i hráče přípravky. V dorostu zase hrají starší žáci. Extraligu dorostu hrajeme prvním rokem, tak uvidíme, jak si povedeme příští sezonu.  

Soupiskové rozhraní - administrace klubů

Tabulka soutěže

1.Kert Park Praha22103:5055
2.ALPIQ Kladno2293:4349
3.HBC Plzeň2266:4243
4.Letohrad2265:3440
5.Autosklo PCE2286:6340
6.H.Králové2260:6336
7.Elba DDM ÚNL2253:7229
8.KOVO Praha2249:7826
9.Karviná2274:7726
10.SK Sudoměřice2252:7023
11.Most2260:7623
12.Rakovník2234:1276

Přehled posledních zápasů

ALPIQ Kladno - Kert Park Praha0:2

Připojte se k hokejbaluPartneři českého hokejbalu