Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Michal Macháček pomohl Letohradu na podzim srazit na kolena favorizované Autosklo gólem.
Michal Macháček pomohl Letohradu na podzim srazit na kolena favorizované Autosklo gólem. (autor: Iva Janoušková)

16 letý Macháček nejlepším juniorem podzimní části CROSSDOCK Extraligy!

Datum: 06. 12. 2018
Autor: redakce
Sdílej přes:

Redakce hokejbal.cz se po konci podzimní části zaměřuje na nejuhrančivější týmové, ale aktuálně především ty individuální výkony. V letošním ročníku nejvyšší soutěže dostalo prostor nepřeberné množství mladých talentovaných hráčů. Jedním z nich byl teprve šestnáctiletý dorostence Michal Macháček, jenž dle naší redakce předváděl ty nejlepší výkony a obdržel ocenění nejlepšího mládežnického hokejbalisty za podzimní část. Brali jsme v potaz počet odehraných duelů, věk, místo v sestavě a v poslední řadě přinos pro tým z pohledu nejen kanadského bodování. „Jsem velmi rád, že mi trenéři dávají tolik prostoru a věří mi,“ prozrazuje v rozhovoru Macháček.

Tlak? Nedělám si z toho těžkou hlavu


Redakce hokejbal.cz vyhlásila Michala Macháčka jako nejlepšího juniora podzimní části, jenž pravidelně nastupuje v nejvyšší seniorské soutěži! Ocenění mě rozhodně hodně potěšilo, jsem z toho velmi překvapený,“ netají své pocity talentovaný forvard Jelenů. V letohradském týmu mužů se v pouhých 16 letech stal stabilním členem základní sestavy, a navíc v posledních duelech nastupuje v elitních útočných formacích. Z osobního hlediska jsem spokojený, ale pořád je co zlepšovat a z týmového hlediska jsem neuvěřitelně spokojený, toto se v Letohradu už dlouho možná nikdy nepovedlo,“ je si vědom Macháček.

Macháčkovi bylo v červnu teprve 16 let a v letošním ročníku se v tak mladém věku zařadil mezi stálice základní sestavy Letohradu, a dokonce i mezi jeho tahouny. Jedná se o pořádný vzestup. „Jsem velmi rád, že mi trenéři dávají tolik prostoru a věří mi,“ těší Michala Macháčka. „Oproti mládežnickým extraligám to je neskutečný rozdíl. Je to o několik stupňů jinde, není prakticky žádný čas na přemýšlení, co jak udělám, a hlavně se musím snažit hrát co nejjednodušeji, přímočaře jak jen to jde,“ vypočítává stěžejní atributy pro hru v seniorské kategorii oproti těm juniorským.

V týmové produktivitě mužského celku jelenů mu patří 5. místo. V základní sestavě odehrál 13 zápasů z 16 možných v podzimní části a připsal si v nich 8 kanadských bodů za 6 gólů a 2 asistence! Macháčkovi tak celkově patří 55. místo v produktivitě celé soutěže, to je mezi mnoha mužskými reprezentanty a zkušenými hokejbalisty, kteří by mu mohli klidně dělat tátu velký počin. Z toho se tak mladému hráči musí točit hlava kolem. Snažím se si z toho nedělat těžkou hlavu, ale když někdy vidím na druhé střídačce hráče s obrovskými jmény, tak jsem z nich vždy vcelku nervózní,“ nezastírá Macháček.

Je čest nastupovat s Mírou Věchetem v lajně, vždy mě podpoří


Letohrad sehrál v podzimní části CROSSDOCK Extraligy mnoho vyrovnaných klání a většinu z nich dokázal urvat pro sebe. Nejvíce mi v hlavě zůstal asi zápas, který jsme hráli doma s KOVEM, protože jsem dal vcelku pěkný gól,“ vzpomíná Michal Macháček. „Rozhodně tam nebyly jen samé pozitivní chvilky. Například doma s Pardubicemi jsme dali branku, ale já zbytečně fauloval a gól nebyl uznán. Šel jsem na trestnou a v oslabení jsme inkasovali na 1:2, to mi moc příjemně nebylo,“ prozrazuje Macháček. Skromný hokejbalista ale zapomněl dodat, že posléze chybu odčinil a vstřelil gól na 3:1!

V pouhých 16 letech není jednoduché zvládat tlak a nároky nejvyšší seniorské soutěže. Co velkému talentovi trenéři asi nejvíce kladou před zápasy na srdce? „Nejvíce mi říkají, abych zbytečně neztrácel balónky. Dávají mi vcelku volnost a jsem za to velmi rád,“ těší ho.Leckdy se stalo, že nastoupil v prvním útoku po boku téměř čtyřicetiletého veterána a letohradského kapitána Miroslava Věcheta. To musí být pro největšího benjamínka týmu velká zkušenost. Je to určitě čest hrát s Mírou, a navíc se mi s ním hraje velmi dobře a vždycky mi poradí, když něco nevím nebo udělám špatně,“ má nefalšovanou radost Macháček.

Chci se stále zlepšovat a probojovat se na juniorský šampionát!


Rychlonohý forvard s vytříbenou technikou hole zvládá hrát za tři věkové kategorie. Nejenomže nastupuje v Extralize dorostu, ale i v Extralize juniorů a mužů! Dá se to vůbec všechno zvládat a skloubit? Vedle hokejbalu navíc stíhá hrát lední hokej v Lanškrouně. Rozhodně se to dá nějak vše stíhat, ale musí se to všechno nejdříve domluvit kam pojedu a kam ne, což není vždy úplně med,“ přiznává Macháček. „V Lanškrouně hrajeme Regionální ligu Juniorů a momentálně dávám přednost hokejbalu,“ upozorňuje.

Letohradu patří po podzimní části v Extralize juniorů 1. místo, přitom disponuje snad nejmladším a nejméně početným kádrem v soutěži. Na začátku sezony nikdo z týmu nečekal, že se nám takhle povede, a i když nás je málo a jsme velmi mladí, tak máme nadupaný tým a myslíme na to nejcennější umístění!“ hlásí odhodlaně Macháček.Ten s dorostem okupuje 3. místo v divizi Východ, takže mladí Jeleni míří za postupem na semifinálový turnaj. Z osmi zápasů v dorostu si Macháček připsal 27 kanadských bodů za 18 gólů a 9 asistencí, což je skvělé číslo. „V dorostu se velmi trápíme a moc nám to zatím nelepí,“ upozorňuje však Macháček. „V dorostenecké soutěži se mi moc dobře nehraje, je těžké každý den hrát v úplně jiném tempu a nasazení,“ trápí ho.

Za rok se podle všeho ve Švýcarsku uskuteční další juniorské mistrovství světa. Nadaný hokejbalista z Letohradu spadá do kategorie hráčů do 18 let. Musí tak být velkou motivací na sobě neustále pracovat a zabojovat o cenný reprezentační dres. Rozhodně bych se chtěl ještě hodně zvednou jak herně, tak fyzicky a ukázat, co ve mně je a poprat se o místo v reprezentaci a zahrát si na juniorském světovém šampionátu,“ zdůrazňuje Michal Macháček, o kterém zajisté ještě hodně uslyšíme!

Oficiální míčky pro hokejbal - zvýhodněný nákup členů ČMSHb

Tabulka soutěže

1.Kert Park Praha22103:5055
2.ALPIQ Kladno2293:4349
3.HBC Plzeň2266:4243
4.Letohrad2265:3440
5.Autosklo PCE2286:6340
6.H.Králové2260:6336
7.Elba DDM ÚNL2253:7229
8.KOVO Praha2249:7826
9.Karviná2274:7726
10.SK Sudoměřice2252:7023
11.Most2260:7623
12.Rakovník2234:1276

Přehled posledních zápasů

ALPIQ Kladno - Kert Park Praha0:2

Připojte se k hokejbaluPartneři českého hokejbalu