Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Zkušení hokejbalisté opět po roce pomohou dobré věci!
Zkušení hokejbalisté opět po roce pomohou dobré věci! (autor: Aneta Burešová)

Veterán Cup opět po roce pomůže Základní škole speciální v Neratově! 


Datum: 16. 05. 2019
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

Na hokejbalovém hřišti v Letohradě se každoročně v červnu (15.6.2019) koná Veterán Cup, jehož hlavní organizátor a sám aktivní hráč Martin Motyčka, dal do turnaje, respektive benefiční sbírky velké srdce! Minulý ročník totiž začal se sbírkou pro Základní školu speciální v Neratově starající se o těžce postižené děti. „Vážíme si toho neskutečně moc,“ praví v rozhovoru dojatá ředitelka školy Bronislava Havlíková, nejen kterou loňská částka atakující 100 tisíc překvapila. Jak to bude letos? Hlavní organizátor akce Martin Motyčka se oddaně vrhnul do práce a další sbírka by vydatnou měrou mohla pomoci stavbě nové o dost více vyhovující budovy.

Podívat se lidem z očí do očí a poděkovat, to je to nejhezčí!


Opět po roce se 15.6. uskuteční na letohradském hokejbalovém hřišti Veterán Cup, který znovu pomůže základní škole speciální v Neratově! V loňském roce se pro vaše děti vybralo neskutečných 96 tisíc korun!
Překvapení bylo opravdu veliká, nečekali jsme to. Já jsem předpokládala, že by nám 20 – 30 tisíc udělalo ohromnou radost, ale tak velkou částku jsem opravdu nečekali. Přímo na místě mě to dostalo tak moc, že jsem uronila i slzičky. Nemohla jsem mluvit, moc jsem ty emoce nezvládla (úsměv). Ale celé to prostředí bylo velmi přátelské a milé. Měla jsem opravdu radost, že na turnaj mohly přijet i děti a že jsme viděli všechny lidi, kteří se na sbírce podíleli, protože podívat se jim z očí do očí a poděkovat, to je to nejhezčí, co zase zpátky můžeme dát my.

Co vše jste za finanční příspěvky pro děti pořídili?
Za finanční prostředky jsme koupili speciální polohovací lavici, židličky, rehabilitační kočárek pro malého Matyáška, který nám opravdu slouží velmi často, protože ho používáme denně. Koupili jsme speciální senzomotorické pomůcky, hmatové pomůcky a různé didaktické hry pro chlapečka, který nevidí. Pořídili jsme i sadu dřevěných výukových materiálů o zvířátkách a o prostředí, ve kterém ta zvířátka žijí. Jedná se o super a kvalitně udělanou sadu. Koupili jsme také spoustu výtvarných potřeb na pracovní vyučování a výtvarné výchovy. Pořídili jsme i balóny pro děti, hračky na písek, a ještě rehabilitační míče.


Hlavní organizátor sbírky a turnaje Veterán Cup Martin Motyčka v modrém tričku před předáním finančního šeku paní ředitelce Bronislavě Havlíkové. 

Letošní sbírku chceme věnovat na vybavení nové školy


Hlavní organizátor Martin Motyčka odvádí kus obdivuhodné práce. Už se těšíte na další ročník a dorazíte do Letohradu společně s dětmi?
Martin je neuvěřitelně zapálený a moc nám pomáhá. Bez něho by určitě nebylo to, co je a spolupráci bere velmi citlivě a dává do toho srdíčko. Toho si nesmírně vážím, protože práce na naší škole s dětmi je hodně o srdíčku a empatii. Moc se těšíme na další roky, s dětmi dokonce často prohlížíme fotečky a vzpomínáme, jak jsme tam byli, co jsme vše na turnaji viděli, takže se rozhodně těšíme. S dětmi stoprocentně opět po roce dorazíme.

Jak moc těžké je shánět podporu pro vaše děti a školu?
Shánět finanční příspěvky je nesmírně těžké, protože jsme soukromým zařízením, ne státním, takže nám nejdou finanční prostředky v plné hodnotě jako všem státním školám. Jak na provoz, tak na pomůcky, si víceméně musíme sehnat peníze sponzorsky. Není to jednoduché. Nacházíme se v místě u polských hranic, kde není příliš velkých firem ani podnikatelů, kteří by nám byli ochotni něco dát, nebo pro které bychom byli reklamou, takže pro nás to opravdu moc jednoduché není. Přesto už za ty roky je dost lidí, kteří nás opakovaně, třeba i po malých částkách, podporují a váží si naší práce.

Na jaké vybavení půjdou finance po letošním ročníku Veterán Cupu?
Letošní sbírku bychom rádi věnovali na vybavení nové školy, kterou se budeme tento rok snažit začít stavět, možná i dostavět, protože vlastně momentálně prostory, v nichž sídlíme, jsou v obecní škole, kde máme pronajaté první patro. Prostory tak pro nás zcela nejsou bezbariérové a vyhovující. Prostory jsou tudíž malé. Za pomoci nadací, zřizovatele, sponzorů apod. se snažíme sehnat peníze na výstavbu nové školy, která by měla být v přízemní budově, tedy absolutně přizpůsobená naším dětem. Bude bezbariérová, ve sprchách bychom měli mít zvedáky pro imobilní děti. Doufám, že se nám to podaří, ale právě jí budeme potřebovat vybavit. Každá koruna pro nás bude dobrá, protože to samozřejmě bude od šatních skříněk, laviček, přes židličky po koberce… Bude toho hodně, potřebujeme cvičnou kuchyňku pro děti. Těch finančních prostředků bude potřeba opravdu hodně. Ale nemusí to být vše najednou. Postupně si myslím, že to vše zvládneme.

Je moc hezké, že lidé nemyslí jen na sebe a dokáží pomoci


Mnoho lidí určitě překvapilo, s jakou vervou a chutí jednotliví lidé, podnikatelé ke sbírce přistupují, že je opravdová chuť pomáhat, a ačkoliv je hokejbal amatérským sportem, Veterán Cupu se například v loňském roce podařilo posbírat o dost více financí, než na různých charitativních akcích profesionálních sportovců! Co byste vzkázala lidem, kteří se opět po roce zapojí do sbírky pro základní školu speciální v Neratově? Určitě to má smysl!
Překvapilo mě to také. Nemyslela jsem si, že tolik lidí bude zajímat náš příběh, nebo spíš příběhy našich dětí. A že tolik lidí bude ochotno něco ze svého přispět. Vzkázala bych jim asi jen to, že je hezké, že si uvědomují a váží si toho, že jsou zdraví, nesetkávají se ve svém příbuzenském okolí, že by tam bylo nějaké dítě s postižením. Je moc hezké, že dokáží pomoci. Lidé stále v dnešní době nemyslí jen na sebe a dokáží pomoci někomu, kdo to potřebuje. Zdraví je velmi chatrné, může se stát komukoliv z nás během života, že o něj přijdeme a budeme potřebovat nějaké speciální zařízení, nebo lidičky kolem nás, kteří nám pomohou zvládat běžný život, stejně jako my pomáháme jak dětem, tak rodinám. Naše rodiče si toho nesmírně váží, opravdu nesmírně moc a věřím, že letošní ročník na Veterán Cup jich dorazí více než loni.  

Můžete pro představu sponzorů a podporovatelů sbírky v rámci Veterán Cupu prozradit, jak vypadá běžný den na základní škole speciální v Neratově? Zahrnuje výuka i určitě rehabilitační prvky pro postižené děti?

Některé děti přijíždí do naší školy s rodiči a ráno je nechají ve družince a odpoledne si je zase vyzvedávají jako na kterékoliv jiné škole. Některé děti nám přijíždí za pomoci asistentek z okolních městeček nebo vesnic. A část přijíždí svozovými auty našeho zřizovatele Sdružení Neratov a asistenty směr od Žamberku a od Letohradu. Po příjezdu do školy následuje před příprava, před zahájení vyučování. Každý den nám začíná tzv. režimem, kdy se děti sejdou s učiteli a asistenty u režimové tabule, kde je jasně strukturovaný celý den. Pomocí piktogramu na ní mají znázorněno, co je ten den čeká, co mají za předměty, kdo přijde, nebo naopak nepřijde, koho budou mít ve družince, co budou mít k obědu apod. Další část režimové tabule je personální obsazení, kde jsou nalepené fotečky všech dětí, ale i dospěláků, kteří v té škole jsou a samozřejmě i nejsou. Je tam i piktogram kdo chybí a je tam vizuálně znázorněné co a jak.


Loňský ročník Veterán Cupu byl nesmírně úspěšný. Dorazily i děti ze Základní školy speciální Neratov!

Účastníci Veterán Cupu se mohou těšit na překvapení


Čemu přesně takový vizuální piktogram pomáhá?
Jedná se pomůcku především pro děti, které mají problémy s komunikací, nebo mají těžší mentální postižení, či poruchu autistického spektra, ta vizualizace je velmi důležitá a ony se nedostávají potom během dne do stavu, kdy by něčemu nerozuměly. My jim ukážeme vizualizaci, ukáže se jim obrázek, ke kterému se něco řekne a děti přesně vědí, co je čeká a nedochází k různým stavům, v jejichž rámci by se vztekaly, nebo by byly nějakým způsobem rozrušené z toho, že nerozumí, co se děje. Pak už to začíná jako v každé jiné škole. Máme 45minutové hodiny, vyučují se podle předmětů (naukové předměty, rehabilitace, logopedické cvičení, smyslová výchova…), mají rozvrh a jedou po hodinách. Následuje oběd a po něm většinu žáků už čeká jenom družinka, protože mají menší časovou dotaci výukových hodin. Děti, které to zvládají a jsou na tom mentálně lépe, tak je následně čekají 1-2 vyučovací hodiny. Následuje družinka a jedou domů zpátky k rodičům, nebo si je rodiče přímo vyzvednou.

Připravují děti na Veterán Cupu nějaké překvapení?
Děti připravují něco speciálního, ale asi bych to prozrazovat neměla. S Martinem Motyčkou jsme se domluvili na něčem maličkém, co jsme schopni s dětmi přivést a obdarovat, nebo ukázat. Malé překvapení je pro účastníky turnaje připraveno. Moc se těšíme!

>>VÍCE INFORMACÍ O ZÁKLADNÍ ŠKOLE SPECIÁLNÍ NERATOV<<


Děkujeme všem sponzorům za podporu!

 

Partneři českého hokejbalu