Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Vítězný tým Zasouvačů Braunschweig měl ve svém týmu několik reprezentantů.
Vítězný tým Zasouvačů Braunschweig měl ve svém týmu několik reprezentantů. (autor: Filip Červinka)

Vánoční turnaj v Liberci přilákal velké osobnosti včetně mistra světa ze Slovenska!

Datum: 30. 12. 2017
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

Hokejbal pod majestátným dohledem libereckého Ještědu? Ještě donedávna pro většinu hokejbalové veřejnosti nevídaná zpráva, ale tento krásný sport si našel milovníky i na půdě Liberce. Těsně po vánočních svátcích se zde uskutečnil přátelský turnaj za účasti devíti týmů, v nichž byli k vidění čeští reprezentanti i slovenský mistr světa Ján Rímsky. Turnaj se i přes mrazivé počasí povedl a jeden z organizátorů Jiří Dušek byl spokojený. Což ostatně sám potvrzuje v následujícím rozhovoru, jenž zabředl do celkových tajů libereckého hokejbalu.

27. listopadu se pod Ještědem uskutečnil Vánoční turnaj hraný formátem 3+1. O kolikátý ročník se jednalo a za jakým účelem jste tento přátelský turnaj uspořádali?
Jednalo se o první ročník vánočního turnaje. Prvotní myšlenka byla, že si díky turnaji pořídíme časomíru. Po delším zvažování jsme od časomíry zatím ustoupili a peníze, které se na turnajích a akcích spolku vyberou, budeme dávat na renovaci hřiště, do které samozřejmě časomíra také spadá.

Turnaj nakonec vyhráli před libereckými Vosami, jehož týmu jste byl součástí, Zasouvači Braunschweig. Ty měli v týmu například slovenského mistra světa Jána Rímského či reprezentanta do 20 let Marcela Malinu. Byla účast takových hráčů přínosem?
Finále byl boj dvou pořadatelů. (úsměv) S nápadem na turnaj vlastně přišel Miloš Pekárek (na podzim hráč extraligového Hradce Králové pozn. aut.), který je vrchním Zasouvačem, já se jen jeho myšlenky chytl a společně jsme to dotáhli do konce. Účast těchto hráčů byla obrovským přínosem. Ono se nejednalo jen o tyto dva hráče, ale celý tým Zasouvačů byl složen z extraligových hráčů nebo nadějí budoucnosti - Miloš Pekárek (HK), Tomáš Ruda (KOVO), Lukáš Lhota (obrovský talent z Mladé Boleslavi). Každopádně to nebyl jediný tým, třeba Wild Beast měli ve svých řadách Milana Schnaubelta, také reprezentanta, byť ne na oficiálním turnaji v Pardubicích, ale v Litoměřicích vybojoval medaili. Rakovnická mládež pod názvem Mladý pušky si také vedla bravurně a je zde spoustu talentovaných chlapců. Bylo super si proti nim zahrát a potrápit je. (úsměv) No a to že se po hřišti v Liberci proháněl mistr světa je jen třešnička na dortu J

Přípravka odehraje v červnu svůj první turnaj v Home Credit Areně!

Uspořádáte tento turnaj i příští rok a může se do něj přihlásit kdokoli? Jak byste nalákal hokejbalisty pod Ještěd, kteří třeba uvažují, že by se pro hokejbal v „netradičním“ prostředí představili?
Jelikož bylo kladné hodnocení turnaje a hráčům se tu líbilo, tak se budeme snažit turnaj zopakovat. Může se do něj přihlásit absolutně kdokoli, letos tu byla obrovská kvalita a myslím, že když přijedou i jiní, stejně kvalitní, tak v Liberci poroste zájem o tento sport. Letos jsem hokejbalisty lákal na svařák a grog... (smích)

Je v Liberci o hokejbal rostoucí zájem? a chystáte se například i do práce s mládeží?
Postupem času se nám to tu pěkně rozrostlo. Začínalo se tu hrát stylem „Jen tak si plácneme za barákem“ a nyní zde máme ligu o sedmi družstvech. Jsem rád, že se to tu rozjelo, hlavním strůjcem a „otcem zakladatelem“ je Petr Kudláček, který díky své energii nalákal mnoho hráčů. Dříve se tu samozřejmě hrála i první liga, ale je to už doba a hokejbal tu mnoho let stagnoval. Teď je jen na nás, abychom to dali do pořádku a lidi nalákali.

Chystáte se v blízké budoucnosti například i do práce s mládeží?
Mládež to je zase úloha pro mě, od léta 2017 pomalu a jistě děláme náborové akce a dostáváme se do povědomí mládeže. Nyní máme přípravku, která bude připravena odehrát v červnu 2018 svůj první turnaj, který se bude konat na půdě Home Credit Areny v Liberci! (na druhé hrací ploše, kde se rozpouští led, hlavní halu si budou moci nadaní hokejbalisté prohlédnout přímo zevnitř pozn. aut.) Budeme se i nadále snažit získávat nové hráče a věřím, že se nám to tu rozroste a za pár let budeme mít plné mládežnické kategorie. 

V roce 2018 jsou v plánu tři turnaje, pro registrovanou soutěž bychom jeden tým složili 

Není asi tajemstvím, že pokud byste chtěli v Liberci registrovanou soutěž ve strukturách ČMSHb, asi musíte provést nemalou rekonstrukci hřiště…
Je to obrovský úkol pro nás všechny. Je potřeba hřiště zvětšit, udělat nový prostor, ale hlavně vybudovat zázemí. Bohužel zde nejsou šatny, sociálky, sprchy… Nyní jsme ve fázi čekání. Podali jsme žádost o zapůjčení pozemku, na kterém hřiště stojí. Pokud budeme mít prostory ve výpůjčce, tak můžeme plánovat, co bude dál. Věřím, že nám ČMSHb v začátcích pomůže. Bavili jsme se o studii pro město, aby byly jasné náklady na renovaci. Spoustu věcí si uděláme sami, v řadách libereckých hokejbalistů je mnoho šikulů, ale na některé věci jsme zase krátcí. Pomoc tedy bude potřeba, a i kvůli tomu děláme tyto akce.

Na turnaji se dobrovolně vybíraly peníze. Kolik se vybralo a budete s turnaji i nadále pokračovat?

Na každé akci bude kasička, do které návštěvníci a účastníci turnaje mohou vhodit nějakou kačku. Tyto peníze budeme šetřit a až jich bude dostatek, něco se za ně vytvoří. Na Vánočním turnaji se vybralo 4200,-, za které moc děkujeme!!! V roce 2018 jsou v plánu tři turnaje. První ročník jarního turnaje (příprava před jarní částí sezony), druhý ročník turnaje o pohár primátora města (příprava před sezonou) a znovu se pokusíme udělat Vánoční turnaj. (úsměv)

Kolik týmů má vůbec liberecká oblastní liga a celkem neregistrovaných hráčů? Mají oni samotní zájem naskočit do registrovaných soutěží, které se na rozdíl od vaší ligy ve čtyřech hrají ve formátu 5+1?
No, týmů je tady sedm a každý má na soupisce v průměru 16 hráčů, to nám vychází na nějakých 112 hráčů. Každopádně jsou tu i hráči, kteří ještě nenastoupili, nebo ti, kteří si dávají pauzu, ale do budoucna je třeba s nimi počítat. Aktivně hrajících tuto sezonu je cca 96 hráčů (bez brankářů). Jestli mají zájem naskočit je těžká otázka. Někteří mají rádi své pohodlí a postačí jim uvolněnější hra oblastní ligy, asi by si to každý musel nejdříve vyzkoušet a pak se rozhodnout. Třeba na ústeckém „letišti“ by to z nás všech uběhalo asi 8 hráčů, ale je to spíš o tom, že jsme zvyklí hrát na malém hřišti. Myslím si, že jeden tým bychom 100% udělali, a také si myslím, že bychom byli více než konkurenceschopní.

Partneři českého hokejbalu