Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Odehraje se v pardubické Tipsport areně hokejbalové MS?
Odehraje se v pardubické Tipsport areně hokejbalové MS? (autor: Reprofoto)

Pardubice kandidují na pořádání MS dospělých v roce 2017

Datum: 14. 01. 2015
Autor: Tomáš Vrábel
Sdílej přes:

V sobotu 17. ledna se v Pardubicích koná kongres Mezinárodní hokejbalové federace ISBHF. Nejdůležitějším bodem programu je pro český svaz kandidatura Pardubic na pořádání mistrovství světa dospělých v roce 2017.

Východočeské město protikandidáta mít nejspíš nebude. „Úroveň mezinárodních akcí se v posledních letech výrazně pozvedla, což má negativní dopad v tom, že málo svazů je schopno takový turnaj uspořádat, může se tak stát, že se šampionáty budou konat na stejných místech. Velký důraz je teď kladen především na medializaci. Třeba turnaj v Zugu bude opravdu velkolepý,“ popsal pro Hokejbal.cz viceprezident ISBHF Vít Řezáč.

Důležitým bodem programu bude jednání o vstupu do organizace Sport Accord, jež zastřešuje olympijské i neolympijské sporty. „Ze strategického hlediska usilujeme o zakotvení hokejbalu v mezinárodních organizacích a jednou z nich je právě SportAccord,“ přiznal Řezáč.

„Budeme jednat o tom, co by Česká republika a ostatní země mohly udělat pro to, aby se urychlil vstup do této organizace. Vyžaduje to například splnění podmínek: aby se hokejbal na třech kontinentech, ve čtyřiceti zemích… To splňujeme. Ne všechny země ale na to jsou dostatečně administrativně připravené,“ doplnil Řezáč.

A proč má ISBHF o vstup do Sport Accordu takový zájem? „Cítíme, že za těch 22 let se hokejbal rozšířil a mnoho zemí má širokou členskou základnu. Hokejbalistů je na celém světě více než sto tisíc, i když ne všechny má ISBHF pod kontrolou. I ten zbytek chceme přitáhnout a prezentovat se jako standardní sportovní svaz, který je na mezinárodním poli respektovaný stejně jako ostatní,“ popsal Řezáč.

Spolupráce s IIHF a NHL

Zajímavá bude také příprava na možnou spolupráci ISBHF s Mezinárodní hokejovou federací IIHF či nejslavnější hokejovou ligou na světě NHL.

IIHF před několika lety přišla s programem, v němž chtěla zastřešit sporty z hokejové rodiny a podpořit je hlavně v zemích, kde se hokej kvůli klimatickým podmínkám hrát nedá – Malajsie, Tchaj-wan, Mongolsko... Program ovšem nijak však nerozvíjela. ISBHF má teď zájem, aby se hokejbal objevil během následujícího hokejového světového šampionátu v Praze a Ostravě. „Přes řadu funkcionářů jsme s IIHF v kontaktu a chtěli bychom propagovat hokejbal v rámci doprovodného programu ve fan zóně. Chceme i pozvat členy kongresu IIHF, to je podstata té spolupráce,“ upřesnil viceprezident hokejbalové federace. A něco podobného uskutečnit i během hokejbalového MS v Zugu. „Tam pozveme delegaci IIHF včetně její předsedy Reného Fasela.“

A jak by mohlo fungovat propojení hokejbalu a NHL? „Profesionální kluby dělají takové ‚show‘ akce před arénami, kde by se hokejbal mohl objevovat častěji. Snažíme se navázat spolupráci, ale zatím se nám to nedaří kvůli tomu, že ve Spojených státech nemáme dostatečně silnou a schopnou organizaci, která by se toho ujala. V některých klubech a městech to funguje, ale nemáme to tak dobře podchycené. Je to oblast, na kterou se chceme zaměřit,“ odkryl plány ISBHF Řezáč.

Partneři českého hokejbalu