Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Slavomír Švancar v dresu extraligového Mostu
Slavomír Švancar v dresu extraligového Mostu (autor: Pavel Kotyza)

Došly nám síly, zdůvodnil finálovou prohru Švancar. Organizaci turnaje chválil

Datum: 16. 02. 2016
Autor: Petr Dejnožka
Sdílej přes:

Mostecký Slavomír Švancar byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem chrudimského turnaje osobností, na první místo pro Kovodemont to ale nestačilo. Mužstvo, které poznalo na turnaji jedinou porážku, nestačilo právě ve finále 8:4 na Kladno a domů si odvezlo pohár pro druhou příčku. Prohra ve finálovém utkání však náladu zkušenému hokejbalistovi nezkazila, naopak si pochvaloval celý systém původně exhibičního setkání, ke kterému však týmy přistoupily velmi prestižně.

Máme za sebou exhibiční turnaj v chrudimské sportovní hale, co váš dojem z celého setkání hokejbalových hvězd?
Byla to super akce. Kamil Mlejnek dokázal sehnat většinu hokejbalových osobností a za mě musím říct, že to bylo perfektní. Škoda po sportovní stránce pro nás, že finále mělo smutný konec, jinak bylo vše na vysoké úrovni. Trochu jsem se ze začátku bál malého hřiště a osobních soubojů, protože sem přijelo více kvalitních hráčů, než se asi čekalo a ze sranda mače se stávaly urputné boje, které asi nebyly tak pohledné pro oko diváka.

Nejlepší současní hráči v republice dostali možnost poměřit síly v netypickém formátu tři na tři. Je to velký nezvyk oproti utkáním na velkém hřišti?
Porovnávat hru na velkém a malém hřišti nejde, jsou to prakticky dva odlišné sporty. Hokejbal se dnes stal atletickým sportem, kde není tolik dovednostních věcí a zaměřit se musíme spíše na běhání a taktiku, vyhrávají trpělivější týmy. Myslím si, že hokejbal není v současné době tak atraktivní, nicméně je rozhodně lepší, protože jsou lepší hráči. Bohužel odbránit zápas dokáže každý atleticky dobře vybavený mančaft.

A co po technické stránce? Dá se na tak malém hřišti vůbec něco kombinačně vymyslet?
Vůbec. Když jsme do Chrudimi jeli, představovali jsme si, že to bude spíše do hokejky, ale věděli jsme, že když se budou poctivě vracet, možné to nebude.

Most ve finále nestačil na kladenský Alpiq 8:4, těsně po finále jistě převládají pocity zklamání. Jak jste tedy spokojen s představením mosteckých hokejbalistů v Chrudimi?
Spokojeni jsme, ale teď se mi na to moc dobře neodpovídá. Při pohledu na vývoj turnaje jsme jednoznačně chtěli zvítězit, ale bohužel co si budeme povídat, Kladno nás přehrálo hlavně silou, protože my jsme už semifinále hráli téměř na pokraji svých sil. Na finále jsme již neměli.

Souhlasíte tedy, že tento turnaj byl mnohem náročnější, než utkání v nejvyšší soutěži?
Bez diskuze. Kdyby se hrály dlouhé zápasy, hraje se na tři pětky, člověk se dostane méně do hry a jsou delší pauzy. Každé utkání přinese nespočet fyzických střetů, museli jsme střídat již po patnácti vteřinách a člověk toho má opravdu dost.

Jarní část extraligové sezóny je takřka za rohem, můžeme z podobného formátu zjistit, v jaké jsou týmy před vstupem do ostrých zápasů kondici?
Jsem přesvědčený, že moc ne. Každý hokejbalový tým je složen minimálně ze tří pětičlenných formací a co jsem koukal, tak tady byl pouze lepší průměr z mančaftů, jenže ta „normální“ utkání sama nevyhraje. Podobné turnaje moc neukáží. Shodli jsme se, že je to dobrá příprava, protože nic podobného se nasimulovat nedá. Doufám, že se nikdo nezranil, protože občas se prostě člověku ze souboje uhýbat nechtělo a s pohyblivými mantinely to byla trochu divočina. Vždycky je co zlepšovat, bavili jsme se s Kamilem Mlejnkem, že by bylo lepší udělat hřiště o dva metry širší, zvýšit ochranné sítě, aby nebylo tolik přerušení. Jsou to ale pouze drobnosti, ale i přesto jsem názoru, že to byl perfektně udělaný turnaj.

Mistrovství světa, které se v červnu 2017 koná v Pardubicích, zasáhne každého hráče nejen v České republice. Jak právě vy vyhlížíte světový šampionát?
Já jsem přesvědčený o tom, že lépe než Česká republika nikdo v hokejbale turnaj neudělá a myslím si, že byl vhodně zvolený region, stejně jako v roce 2009 v Plzni. V Pardubicích lidi chodit budou. Vzhledem k tomu, že hokejbal přešel k systému 5+1, tak trochu ztratil svoji atraktivitu, než kdyby se hrálo ve čtyřech hráčích. A to může být i důvod k tomu, že nás florbal ve svém vývoji trochu předběhl, i když je styl hry hodně podobný, protože ani v jednom sportu prohrávat chvíli před koncem o tři góly nic neznamená. Řekl bych, že v tomto nám trochu ujel vlak, ale jsem přesvědčen, že Pardubický region velký počet diváků zajistí. Je tu Hradec Králové, Pardubice, Přelouč, spoustu lidí okolo hokejbalu, kteří se přijdou podívat. Pokud se podaří natáhnout Českou televizi, nabalí se i ostatní fanoušci a zase to bude nejlepší turnaj.

Partneři českého hokejbalu