Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Martin Novák předává extraligové zkušenosti v druholigových Malenovicích, které jsou na vzestupu.
Martin Novák předává extraligové zkušenosti v druholigových Malenovicích, které jsou na vzestupu. (autor: Petr Král)

Naši kvalitu musíme ukázat hlavně na hřišti, burcuje tahoun Malenovic Novák

Datum: 05. 11. 2018
Autor: Petr Král, Filip Červinka
Sdílej přes:

Bývalý extraligový obránce Sudoměřic Martin Novák patří k základním stavebním kamenům obrozeného týmu Malenovic. Tento pracovitý a zkušenostmi ostřílený bek se v obsáhlém rozhovoru vrací zpátky do minulosti, rekapituluje současnost a také prozradí něco z plánované budoucnosti tamních „Čamlíků“, jak se malenovickým hokejbalistům přezdívá. Ti ve 2. Lize na jihu Moravy obhajují loňský titul a aktuálně se drží na druhé pozici základní sedmičlenné části za prvními „Letci“ z Jihlavy.

Odchod velkého počtu zkušených hráčů zapříčinil úpadek


Martine, jak jste se dostal k hokejbalu?
Asi ve třinácti letech jsem začal hrát Zlínskou hokejbalovou ligu, do té doby jsme hokejbal hráli s kamarády před barákem na plácku. V sedmnácti pak přišel přesun do tehdy extraligových Malenovic.

Co vaše největší hokejbalové úspěchy?
Šesté místo v extralize se Sudoměřicemi, kdy jsme vypadli ve čtvrtfinále s Mostem až v pátém zápase – krásná série, super hokejbal a dokonalí fanoušci Sudoměřic, kteří s námi cestovali na rozhodující pátý zápas do Mostu v počtu asi 50 lidí. S Malenovicemi tuším tři vítězství v 1. Národní hokejbalové lize - Morava. 

Malenovice vždy patřily v mužské kategorii ke špičce 1. Ligy, potom se ale na čas z hokejbalové mapy vytratily...
Malenovice hlavně patřily dlouhodobě ke špičce extraligy, ale myslím že v sezoně 2000/01 přišel sestup do 1. Ligy, protože se v této sezoně prováděla obměna kádru. Odchod velkého počtu zkušených starších hráčů se nepodařilo nahradit a mladí hráči extraligu neudrželi. V první lize se podařilo vybojovat téměř ihned opětovný postup do extraligy, ale z finančních důvodů jsme možnost hrát extraligu prodali do Sudoměřic a dlouhé roky se tak hrála v Malenovicích první liga. Na tři roky pak mužský tým úplně skončil, těch důvodů bylo více, ale část našich hráčů pokračovala ve své hokejbalové kariéře například na Vsetíně, v Hodoníně nebo v Sudoměřicích.

Chceme, aby naši junioři pokračovali v seniorech v Malenovicích


Naštěstí pro hokejbal ve Zlíně – Malenovicích jste to dal opět do kupy!
Po třech letech jsem oslovil několik našich hráčů, sestavil kostru týmu a rozhodil sítě v Malenovické hokejbalové lize (tamní městská liga) a podařilo se poskládat velice slušný tým. Osa týmu má zkušenosti s extraligou nebo první ligou, někteří jsou nováčci, ale dohromady si to celkem dobře sedlo a zatím to šlape. Samozřejmě zapojujeme naše juniory, což byl další z důvodů, proč jsem složil mužský tým – chtěl jsem, aby naši junioři pokračovali v seniorské kategorii u nás v Malenovicích a neodcházeli do jiných týmů.

Loni jste zažili velkolepý návrat, že?
Loňská sezona v Moravské hokejbalové lize byla úspěšná, na začátku jsem nevěděl, co čekat, žádný cíl jsme si nedávali, ale po podzimu bylo jasné, že chceme hrát finále a tam se poprat o titul. Od všech kluků bylo cítit velké odhodlání a touha vyhrát. Hlavně chuť po delší odmlce byla u nás obrovská a toto podle mě rozhodlo i pla yoff – měli jsme větší touhu po vítězství než naši soupeři. Odměnou za vše byla oslava titulu, vynikající návštěvnost a hlasité povzbuzování fanoušků v naší Lopik aréně.

Oslavy byly údajně divoké?
Oslavy byly veliké (smích), hned na hřišti po posledním finálovém zápase s fanoušky, a i následně na zakončené.

Loňské finále navštěvovalo v průměru 200 lidí


Navíc jste hned po návratu sesadili Jihlavu z Moravského trůnu!

Finálová série s Jihlavou byla z obou stran kvalitní a vyrovnaná, hlavně zápasy na Vysočině. Důležité bylo, že jsme z Jihlavy přijeli s jedním vyhraným utkáním, protože plastový povrch byl nespornou výhodou pro tým z Vysočiny. Oba domácí zápasy jsme zvládli nadmíru dobře a podle mě jsme si vyhrát zasloužili, protože jsme byli o krůček lepší. Věděli jsme, že hrajeme proti týmu, který vyhrál celou soutěž snad šestkrát v řadě, ale nijak jsme se tím netrápili. Chtěli jsme hrát tak, jak umíme a důležité bylo, že jsme nervozitu hodili za hlavu. V každé fázi celé série jsme věřili, že můžeme uspět a záleží jen na nás a na našem výkonu.

Sérii navíc provázela průměrná návštěvnost 200 diváků…
Atmosféra domácích zápasů byla fantastická, přišlo hodně lidí a hnali nás za vítězstvím. I díky fanouškům se nám hrálo dobře a moc jsme si celou soutěž a zejména play off užili.

Cíl? Nejen 1. Liga, ale i extraliga!


V letošní sezoně jste po loňském úspěchu považování za favorita na celkový triumf, souhlasíte?

Máme za sebou první část základní fáze a určitě se nezříkáme odpovědnosti a jsme si vědomi toho, že bychom měli, a hlavně že chceme hrát opět finále. Ale prognózy jsou jen teorie a my musíme dokázat na hřišti, že máme kvalitu na to, abychom hráli o titul. Podzim je zatím z naší strany spíše průměrný, vím, že tento tým má na víc a můžeme hrát lépe. Je potřeba si uvědomit, že bez poctivé práce na tréninku a zodpovědného přístupu to nepůjde.

Tabulce však zatím vévodí Flyers…
Flyers na podzim zatím parádně válí. Doplnili kádr kvalitními hráči, chytli vítěznou vlnu a těžko se teď budou zastavovat. Klidně bych si dokázal představit finálovou sérii Flyers vs. Malenovice a byly by to parádní zápasy. Ale to předbíhám, jak my, tak i Flyers musí dokázat svou kvalitu ve zbytku základní části, a hlavně pak v celém play off.

Je cílem „Čamlíků“ 1. liga?
Určitě ano. Cílem je dostat Malenovice nejen do 1. Ligy, ale až do extraligy! Vím, plány jsou to smělé, ale nemá cenu si dávat malé cíle (úsměv).

Partneři českého hokejbalu